Spina bifidalı kadınlar!

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Bu grup hastalarda, özellikle sezeryan ile başarılı hamilelikler rapor edilmektedir. Ancak bu hastaların hamilelikleri sırasında üriner sistem enfeksiyonları kaçınılmaz olup, alt üriner sistem disfonksiyonu agreve olabilmektedir. Ayrıca küçük ve deforme kemik pelvis doğumu güçleştirmektedir. Böylelikle erken doğumlar olabil-mekte ve sezeryan ihtiyacı artmaktadır.

Özellikle spina bifidalı annelerin bebeklerinde spina bifida görülebilme sıklığı normalden daha fazla olduğu için konsepsiyondan 3 ay önce profilaktif folik asit başlanması tavsiye edilmektedir. Özellikle bu amaçla alınan sentetik folik asit preparatlarının, doğal ürünlere göre, daha iyi absorbe olduğu ortaya konmuştur.

Doç.Dr. Tarkan Soygür, Dr. Elbeyi Daşdemirov

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji AD

caramel84

Üye
Üye
Spina bifidalı bir kadının anne olma isteği...

Herkese Merhaba,

Özgeçmiş

Ben 1984 doğumlu Spina bifida hastasıyım, 2 kere omurilikten ameliyat oldum. Biri kese alımı, diğeri gergin omurilik. Spina bifidanın bendeki hasarı sol taraftaki sinirleri felç ederek, idrar tutamama ve sıvı dışkı kontrolsüzlüğü mevcuttur.. Ssk nın Haccettepe ünv hastanesine sevk etmesiyle nörojenik mesane ameliyatıyla mesane dışarı bağlandı 10 sene kadar bu şekilde yaşadıktan sonra. O zaman asistan olan Feza Miraç Akkür ü bulup muaynanesine giderek mesaneyi büyütme ameliyatına karar verildi. Ameliyat başarıyla gerçekleşti şuan 8.yıldayım böbreklere idrar kaçışım durdu kasığın orda açılan delikle tak yapmaya devam ediyorum..

Yaşanılan ve yaşanılacak olan sorunlar...

1 yıl önce evlendim ve bir an önce çocuk sahibi olmak için böbrek idrar kan testlerini yaptırdım bir sorun olmadığı kanısına varılıp Kent hastanesinden Namık Demir (9 eylülkadın doğum bölümünden emekli olmuş prf dok.) e yönlendirildim. Doktorun yaptığı muayenede kist görüntülerine rastladı ve amar istedi. Kistlerin geçirdiğim ameliyatlarla ilgili yapışmalar olabileceğine değindi ve çocuk doğurman normal yolla zor yada tüp bebek dedi. ancak çok fazla ameliyat geçirdiğin için sezeryanla doğuramazsın, normal doğum yapamazsın ve epidüral olmaz dedi.. O an dünya başıma yıkılır gibi oldu. Doktordan çıktığımda çok ağladım.. Emar sonucumu aldım dediği gibi kistik lezyonlarım mevcut ancak yerlerin değişikliği nedeniyle spinal ameliyatlardan dolayı olabileceği yazıyordu sonuçta.. internette o adar araştırma yapmama rağmen bulamadım hiç bir yetişkinspina bifidalı doğum yapmamıştı sanki..
Yazımı okuyan arkadaşlardan destek bekliyorum. Bildiğiniz doktor hasta varsa lütfen irtibata geçmek Anne olmak istiyorum :(

gülümse_hayata

Üye
Üye
Umarum yardımcı olabilecek birileri çıkar ve sizi doğru yerlere yönlendirir. Siz de çok istediğiniz annellik duygusunu biran evvel tadarsınız rabbim yardımcınız olsun.

Tekerlekli Sandalye