Ssk bağ-kur ve emekli sandığı kaydım var emekliye ayrılmak istiyorum ne yapmalıyım?

merhaba değerli arkadaşlar
benim iş biraz karışık. çok araştırdım ama bir türlü son noktaya varamadım. kısaca anlatayım.

1986 ssk girişliyim
2002 bağkur girişli
2003 emekli sandığı girişli

ssk toplam 84 gün
bağkur 343 gün
emekli sandığı 12/11/2003 den başlıyor. bu gün itibariyle 2955 gün

toplamda 3382 gün.

%50 özürlüyüm vergi indiriminden yararlanıyorum.

memur emekli sandığına bağlıyım.

15 yıl hizmet süresi şartı var.

son çıkarılan kanunlar işi iyice karıştırdı. 1986 dan başlangıç olunca yıl problemi kalmıyor. 3600 günü doldurunca acaba emekli olabilirmiyim dersiniz.
yeni sgss yasasına göre diğer sigorta yılları ve günleri tek çatı oldu.

burada sabit konuda bulunan emeklilik tablosuna göre emekli oluyorum 3600 günde. ama birde 15 yıl işi var. 15 yıl dendiği zaman yıl olarak bahsediliyor. tabloda ise 15 yıl 3600 gün bahsediyor.
C- 01.10.2008 gününden önce işe başlamış eski Memurlarda geçiş süreci

Kanun’un geçici 4 üncü maddesi ile;

§1-5434 sayılı Kanun gereğince kanuni tabiriyle sakat kadrosu ile başlayan memurlar ile sakat kadrosunda olmamasına rağmen memur olmadan önce yüzde 40 ve daha fazla oranlı raporu olanlar 15 yıllık yani 5400 günlük süreyle emekli olmaktadırlar ve olmaya da devam edeceklerdir.
yukarda ki yazı ile illa ki 15 yıl ve 5400 gün.
birde altta ki var.

- SAKATLIK NEDENİYLE ERKEN EMEKLİLİK

506. sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 60. maddesinin (a) fıkrasına göre yaşlılık (emeklilik) aylığından yararlanmanın genel esas veşartları 4447 sayılı Yasa ile 08.09.1999 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

Gene kural bu olmakla birlikte aynı maddenin C fıkrasının (b) bendinde sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanmış durumda bulunan ödevlerin yukarıdaki genel esaslara tabi olmaksızın emekli olabilecekleri belirtilmiş ve bu gruba giren sigortalıların yaşları ne olursa olsun, en az 15 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartıyla yaşlılık (emeklilik) aylığı almaya hak kazanabilecekleri hüküm altına alınmıştır.

Söz konusu düzenlemeden Emekli Sandığı Kanunu'na tabi memurlar da bu Kanun ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde benzer şartlarla faydalanabilmektedir.

açıkçası bu işe akıl sır ermiyor. lastik gibi nereye çekersen oraya gidiyor. iş yerimde personelde biride 25 yıl diye tutturdu.

15 yıl orası kesinde 3600 günü doldurunca emekli olabilirmiyim olamazmıyım. mesele burda.

istanbuldan bıktım tayinde çıkmıyor.

bilgisi olan paylaşırsa sevinirim

ahmet kurum

Son 7 yıla bakılır. Hangi kurumdan fazla prim aytmış ise o kurumdan emekli olursunuz. Dolayısıyla sizin durumunuz emekli sandığına mensup. emekli sandığına giriş yaptığınız yıldan itibaren 15 yılda emekli olursunuz isterseniz tabii ki.

Emekli sandığı mensupları 15 yılda emekli olurlar, prim sayısına bakılmaz.
Dolayısıyla siz personel şubeye yada mutametliğe dilekçe ile yazı yazmalısınız: Diğer sandık primlerin birleştirmesini talep ederseniz iyi olur.

Talebiniz kabul görür: tek faydası şu: erken emekliliğinize yıl eklenir.

sizin verdiğiniz bilgiye göre emekli sandığı dışında toplam 427 gün yatırılmış primleriniz var: birleştirme talep ettiğinizde hesabınıza 1 yıl 2 ay eklenecek.
2003 yılında emekli sandığı mensupları 2003+15= 2018 yılında emekli olur
sizin fazladan 1 yıl 2 ay primleriniz var eklersek: 2017 yılına gelmeden 2 ay önce emekliliği hak edersiniz.

Bilmem anlatabildim mi?

günlerin birleştirilmesi talebinde bulundum. biraz yavaş işliyor 9 ayda anca ssk günleri halledilecek daha bağkur yok. ayrıca yazı gerekiyor bizim personel md. kablumbağadan bile yavaş. emekliliğe 6 yıl var diğer günleri toplayınca acaba dedim 3600 doldurunca olur mu.

ilginiz için teşekkürler.

Geri