SSK çalışanı %45 engelliyim. Ne zaman emekli olurum?

Selam arkadaşlar SSK lı olarak çalışmaktayım. İlk sigortalılık tarihim 08.06.2002. İlk işe girdiğimde rapor oranım %42 idi, daha sonra 2010 yılında vergi indirimi belgesi almak için rapor çıkardığımda bu oran %45 oldu. Ve %45 lik oranla vergi indirimi başvurum kabul edildi. İleri derecede skolyoz ve diyabbet (şeker) hastalığım mevcut.
Sorularım:
1: Bu özürlülük oranı ve işe giriş tarihim göz önüne alındığında ne zaman emekli olurum?

2: Emeklilik günüm geldiğinde benden yeni rapor istenecekmi? Rapor almaktan çok korkuyorum çevremdeki herkes rapor oranlarının düşürüldüğünden şikayetci. Vergi indirimi için başvurduğumda da oranımın düşürüleceğinden çok korkmuştum ama şükür düşürülmedi.

3: Emeklilik günüm gelince ben emekli olmak istemesem çalışmaya devam edebilirmiyim, yoksa SGK veya iş veren emekliliğin doldu emekliliğe ayrıl der mi?

Selamlar sırasıyla yanıtlamaya çalışayım.
1: 19 yıl hizmet süresi ve 4240 gün prime tabisiniz. Bu sürenin dolumunda emekli olursunuz.

2: Vergi indirimi belgesi aldığınız için emeklilik gününüz dolduğunda sizden kesinlikle YENİ RAPOR istenmez.

3: Emeklilik günün dolduğunda emekliliğe ayrılmak yada ayrılmamak senin tercihine kalmış bişey. Kimse seni emekli ol diye zorlayamaz.

İlgilendiğiniz ve bu kadar kısa sürede yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Son bir sorum olacak. Emekli maaşım ne kadar olur tahminen?

Emekli olduğunuzda şu kadar maaş alırsınız diye net rakam veremem. Ama genel kanı şudur, çalışırken alınan maaşın %20-40 daha azı emekliyken alınır.

slm lar arkadaşlar ben 1972 doğumluyum 1986 tarihinde sgk olarak işe başladım şuanda sgk çalışmaktayım 3600 gün pirimim var ama vergi indirimim yok yüzde 42 2022 haklarından özürlü raporumu yeni aldım ne zaman emekli olurum yar
dımlarınız için şimdiden teşekkür edrim

Halil Yılmaz abicigim ben babam dan nolayı maaş alıyorum ama cogunu annem alıyor allah korusun anneme birşey olursa ben bu maaşın hepsini alla bilir miyim abi ve arkadaşlar

Arkadaşlar, başka başka konularda başkalarının açtığı konuların soru sormayınız. Sorularınız hem o konuyla ilgili değil hemde kimin ne yazdığı kimin ne sorduğu belli olmuyor. Üstelik takip etmeside neredeyse imkansız. O nedenle soruarınızı YENİ KONU AÇARAK ve durumunuzu detaylıca anlatarak sorunuz.

Selam Kudret34

Bir an önce vergi indirim hakkını almalısın. Bu sayede her ay 40-50 tl fazla maaş alırsınız. En önemlisi emeklilik gününüz geldiğinde sizden yeni rapor istemezler. Önce vergi indirim hakkını al ( bu hakkı çalışırken almalısın ) daha sonra emeklilik için başvuru yapabilirsin. 3600 gün ve 15 yıl ssk lıysan emekliliğin kabul edilir.

Sağlıcakla kal,

arkadaşlar merhaba yaşım 30 benimde %60 engellilik oranım var iş hayatıma 01.08.2006 yılında başladım yani ilk giriş tarihim.engelli indirimim var ve ssk prim gün sayısı şuan 1.663 gün ne zaman emekli olabilirim? .

Emeklilik

SLM arkadaşlar ben 9 yıldır kamuda işçi olarak çalışmaktayım vergi muafiyetim de var 1991 sigorta başlangıcım var emekli olmayı düşünüyorum fakat malum emekli maaşları düşük 5 nufuslu bir aileye zor yeter emekli maasımı hesaplamaya kaltıgımda emeklilik hesap sitesi 984.47 diyor resmi sitesi diyer bir site ise 1485,28 diyor

EMEKLİ MAAŞINIZ

Emekli Maaşınız

1.428,16 YTL

Ek Ödeme

57,13 YTL

Toplam

1.485,28 YTL

Sosyal Güvenlik Danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanıcı girişi esas alınmıştır. Başka kurumlarda geçen hizmetler ve özel durumlar dahil değildir. Bilgilendirme amaçlıdır. Kurum kayıtları esastır

08.2012 tarihi itibariyle hesaplanan Aylık : 984.47

hangisi gerçekci bilemedim SGK nın sitesi 984.47 tl Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanıyor ise 1485,28 diyor görüşlerinizi bekliyorum bu arada 4009 günüm oldu

Son düzenleme:
Geri