SSK dan memuriyete geçenlerin emekliliği?

82 doğumluyum...%46 engelli raporum var ve şu anda engelli olarak çalışmaktayım...

İlk işe başladığımda raporum yoktu.İlk işe giriş tarihim 12.10.2000 dir...2000 yılında 79 gün sigrota primim yattı, 2001 yılında 92 gün yattı..

Daha sonra 2008 yılına kadar çalışmadım ve 2008 yılında 7 gün primim yattı.

2009 yılında %46 engelli raporu ve aynı oranda vergi indiriminden yararlandım. 2009 yılından bu yana en son Mayıs ayını göz önüne aldığımda(Haziran ayı dahil değildir) 2154 gün primim yattı.

Mayıs ayı itibariyle;

Toplam Prim: 2332
En son yatan primim : 4260 TL dir...primler hep tavandan ödendi...

Toplam yatan primim : 168,377.31 TL dir...

Son olarak EKPSS ile Mühendis olarak kamuya atandım..Ekim 2015 gibi kamuda Mühendis olarak çalışmaya başlayacağım...

Bütün bunları göz önüne alarak, aşağıdaki sorularımı cevaplayabilirseniz çok sevinirim;

1-) Ben nasıl ve ne zaman emekli olurum, emeklilik şartlarım nelerdir?

2-) Emeklilik günüm geldiğinde SSK dan mı, yoksa EMEKLİ SANDIĞIndan mı emekli olacağım?

3-) Hangi kurumdan emekli olmam benim için daha avantajlı olur?

4-) Emeklilik maaşını nasıl daha fazla alabilirim?

5-) emekli olduğumda yaklaşık emekli maaşım ne kadar olur?

6-) İşyerinden ayrılırken tazminatımı nasıl alabilirim ve ne kadar tazminat alırım?

7-) 2009 yılında vergi indirimi almıştım, memurluğa geçtikten sonra tekrar vergi indirimi...vs almak zorunda kalacak mıyım?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum...

Kamudan emekli olabilmeniz için, 18 yıl sigortalılık süresi ve 4680 gün prim ödemeniz gerekiyor. Buna göre emekliliğinize kaba taslak 3 yıl var gibi. Hangi kurumdan emekli olunacağı son 7 içerisinde hangi kuruma daha fazla prim yatmışsa (son 7 yılın yarısı dikkate alınır ve 3.5 yıl hangi kuruma yatmışsa o dikkate alınır) o kurumdan emekli olursun. Yani, 3.5 yıl daha kamuda devam edersen kamudan emekli olursunuz. Vergi indirimi alma zorunluluğunuz yok isterseniz alırsınız istemezseniz almazsınız. ne kadar emekli maaşı alacağınız konusu için şu konuya göz atınız http://engelliler.gen.tr/f11/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-maas-alirim-23534/

Bu şartlar altında ssk dan mı yoksa kamudan mı emekli olmam daha avantajlı olur?yani hangisinden emekli olursam daha fazla emekli maaşı alırım? Bu arada Ssk primlerim tavandan yatmaktadır...

Siz zaten şuan da kamu çalışanısınız dolayısıyla kamudan emekli olacaksınız. SSK dan primler yüksek yatarsa emekli maaşıda yüksek olur doğal olarak ancak kamuda normal bir bir memur ile ortalama bir ssk lı çalışanın alacağı emekli maaşı arasında ne kadar fark var net bilgim yok açıkcası.

Bu şartlar altında ssk dan mı yoksa kamudan mı emekli olmam daha avantajlı olur?yani hangisinden emekli olursam daha fazla emekli maaşı alırım? Bu arada Ssk primlerim tavandan yatmaktadır...

SSK primleriniz tavandan yatıyor ise SSK'dan emeklilik daha avantajlı olur. Aşağı yapıştırdığım linkten Temmuz 2015 SSK ve BAĞKUR emeklilerinin taban ve tavan emekli maaşlarını görebilirsiniz.(tablo şeklinde olduğu için yapıştıramadım.)
SGK Rehberi - SSK ve Ba

Geri