SSK Emeklisi Engelli birey Memur olabilir mi?

Erkan Dilsiz

Üye
Üye
Katılım
Şub 11, 2024
Mesajlar
2
Tepkime Puanı
0
Puanları
1
Merhaba, SSK dan emekli olan bir şahıs Ekpss ye başvurarak engelli kadrosundan memur olma imkanı varmıdır. Bu konuda nette çok fazla bilgi kirliliği var. Güncel resmi bir yazı veya kanun bulamadım. Bu konu da deliller ile bilgi verebilirseniz memnun olurum.
Mesela bulduğum bir sayfayı paylaşayım bunun aslı varmıdır

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2022 yılı Ocak ayı sonunda 2 bin 927 engelli engelli ataması yapılacağını söyledi. Bakan Yanık'ın açıklamasından sonra ‘Malulen emekli olanlar EKPSS veya kuraya katılabilirler mi?’ Emekli olanlar EKPSS ile atanabilir mi? Malulen emekliler kura usulü atanabilirler mi? Sorularını sık sorulmaya başlandı. Peki emekli olan engelliler EKPSS'ye girebilir mi? İşte malulen emekliler EKPSS ile memur olarak atanabilir mi? detaylar.
Emekli olanlar da EKPSS’ye girebilirler. Atandıklarında ilk emeklilikten aldıkları maaş kesilir. Engeli memur emeklileri için; bu kişilerin tercih listesinden seçim yaparken her kuruma yönelik tercih yapamazlar. Şöyle ki; bu kişiler, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına hiçbir şekilde tercih yapamazlar. Ancak; fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin %50'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklara ait kadrolarda tercih yapabileceklerdir. Örneğin; emekli engelli bir memur, Sağlık Bakanlığına bağlı bir hastane için, sağlık memuru olarak tercih yapamayacak ancak bir belediyeden şartlarına uygun tercih yapabilecektir. Engelli Bağ-Kur ya da işçi emeklileri için yukarıdaki ayrım yoktur.
Malulen emekli olanlar EKPSS veya kuraya katılabilirler mi?
Malulen emekli olanlar EKPSS ya da kuraya katılabilirler. Bu kişiler tercihleri sonucunda atanırlarsa, malullük durumlarının kalktığına dair sağlık raporu alıp, raporu SGK’ya sunmalı ve SGK’nın onayını beklemelidirler. SGK Sağlık Kurulunca “çalışabilir” ibareli rapor alınması halinde; bu durumda atanması uygun bulunanların malullük maaşı kesilir.
Kaynak: Emekli olan engelliler EKPSS'ye girebilir ve memur olarak atanabilir mi?
 

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Katılım
Eyl 8, 2012
Mesajlar
1,045
Tepkime Puanı
88
Puanları
48
@Erkan Dilsiz

Siteye hoşgeldiniz,

Paylaştığınız yazıda sorun yok; Çalışma Hakkı Anayasal bir haktır.

Ekpss'ye girip atanmadan önce bir dilekçe ile maaşınızı kestirip memur olabilirsiniz. (Tabii engelli de olsanız raporunuzda çalışabilir ibaresi olmalı)
 

Erkan Dilsiz

Üye
Üye
Katılım
Şub 11, 2024
Mesajlar
2
Tepkime Puanı
0
Puanları
1
Cevabınız için teşekkür ederim.
 
Tekerlekli Sandalye
Üst