SSK emeklisiyim, %54 özürlüyüm bakım parası alabilirmiyim?

fontsize

Üye
Üye
SSK dan emekli oldum. vergi indirimi için aldığım raporda özürlülük oranım %54 olarak belirlenmişti. 900 tl civarı emekli maaşı almaktayım. ailede ben eşim ve 2 çocuğum var (biri kız diğeri erkek) oğlum üni okuyor kızım lise son sınıfta toplam 4 kişiyiz.
sorularıma gelince ssk emeklisi evde bakım ücreti için başvurabilirmi? başvurur ve başvurusu kabul edilirse emekli maaşı kesilmeden bakım ücretini alabilirmi?
bu konudaki yasal prosedör tam olarak nedir bilgi verirseniz memnun olurum...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Emekli olmanız bir engel teşkil etmez. Raporunuzda "ağır özürlüdür" ibaresi varsa kişi başına düşen gelir 380 tl yi geçmiyorsa ve en önemlisi kişisel ihtiyaçlarınızı bir başkasının yardımı olmaksızın yapamıyorsanız evet alabilirsiniz.

fontsize

Üye
Üye
valla raporumda ağır özürlüdür falan yazmıyor. illa ağır özürlü yazmasımı gerekiyor bu raporla gitsem kabul etmezlermi acaba. bide ben kendi ihtiyaçlarımı karşılıyorum bu sorun olurmu

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet illaki "ağır özürlü" yazması şartı aranıyor. Ayrıca kişisel tuvalet banyo gibi ihtiyaçlarınızı tek yapabiliyorsanız maaş alamazsınız

fontsize

Üye
Üye
tuvalet banyo gibi şeyleri tek başıma yapıyorum. ama bu maaşı alan herkes o işleri tek yapamıyormu. mesela benim bi tnıdığım var banyo wc yi tek başına yapıyor ama yinede bakım maaşı alıyor ona nasıl verdiler

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yönetmelik bu şu şekilde diyor;

Bakıma muhtaç özürlünün tespiti için öncelikle 'Sağlık Bakanlığı Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik' hükümleri dâhilinde özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastaneden alınacak özürlü sağlık kurulu raporu ile özürlünün 'ağır özürlü' olduğunun belgelendirilmesi gerekmektedir.

a) Öz bakım ihtiyaçlarını giderebilmeyi (beden temizliğini yapabilmeyi, tuvalet ve beslenme ihtiyacını giderebilmeyi, tuvalet sonrası temizliğini yapabilmeyi)

yönetmelik uyarınca durumu bu şekilde olan birisi maaşı alamaz çok açık.

Tekerlekli Sandalye