SSK girişim 1990 sakatlık oranım %47 vergi indirimim var ne zaman emekli olurum?

Öncelikle bu cok faydali konuyu actiginiz icin sonsuz tesekürler ediyorum.

Haziran 1972 dogumluyum 1990 SSK giris kaydim var ve o yilda 1 ay(30gün) calismisligim var. 1992 yilinda askerlik hizmetimi yaptim (15 ay) Teskeremi aldiktan 3 ay sonra ve issiz iken trafik kazasi gecirdim ve sag gözümü tamamen kaybettim suan sag gözüm tamemen protez!

1997-2001 arasi esnaf BagKur hizmetim var ve askerlik ile Bagkur günlerimi SSK'ya aktardim "Askerlik borclanmayi yapip yatirdim" buraya kadar rapora ihtiyac duymadim!

2001 yilinin 11 ayinda evlendim ve es durumundan isci ailesi olarak Almanya'ya geldim ve suan hala bu ülkedeyim ayni samanda süresiz oturma hakkina sahibim ve bu ülkede hic calismadim ancak "esimin maasi bize yetiyor gerekcesiyle hic yardimda almadim"

2007 yilinda Türkiyeye gelerek yukarda bahsettigim BagKur ve askerlik günlerimi toparlayip SSK'ya aktardiktan sonra bir Gida Sanayisinde tekrar SSK'li olarak ise basladim ve 3 ay sigortali olarak calistim.

bu calisma süresinde 1 göz den özürlü raporu alip vergi indiriminden yaralanmak icin ilgili makamlara bas vurdum kabul edilerek heyet raporuna sevk aldim yapilan muayeneler sonucunda %32 sag göz'den ve sürpriz olarak ta %15 halk diliyle bildigimiz Seker (diyabet) hastaligina saptandi ve malesef kalici bir rahatsizlik.

Kurul Bu iki kalici % oranlari bir raporda olmak üzere ilgili Bakanliga gönderdi ve sonucu geldi suan elimde %47 oraninda raporum var ve raporda vergi indiriminden yararlanmasina onayi var. ayrica rapor 2007 tarihli, Emeklilik basvurumda yenisini talep ederlermi yoksa hala gecerli sayilirmi?

Suanda SSK'da toplam 2094 günüm mevcut
eksik kalan gün sayilarimi hic calismadigim halde almanyada bulumaktan borclanabiliyormuyum?

Borclana biliyorsam, yurt disinda olan 9 tam yilin kacini borclanmaliyim ve hemen emekli olabilirmiyim? veya nezaman olurum?

eger malülen emekli olursam hic calismadigim ve yardim almadigim almanyada kalmamda sakinca varmi? maasimin kesilmesine neden olurmu?

son olarak yapacagim borclanmanin günlük bedelinin 8.11TL en düsük olarak bilinen bu rakamin üstüne; ben yukarida anlattigim durumumla cikabilirmiyim ve bu emeklilik maasina nekadar yansir bununda hesabini yapip su basamaktan bu kadar ödersiniz ve bu kadar aylik alirsiniz ve diger alternatifleride yazarsaniz sevinirim.

Sayin Halil Yilmaz Bey,
Mesaj'im biraz uzun oldu bagislayin ve hakkinizi helaledin
Saygilarimla Yasin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selamlar Yasin Bey,
Vergi indirimi belgesi almanız emeklilik gününüz geldiğinde sizden yeni rapor istenmeyeceği anlamına geliyor. Vergi indirimi belgesi bir kereye mahsus alınır ve bakidir. Bir diğer güzel haber ise sizin emeklilik hizmet yılınız dolmuş bile.
1990 yılında SSK girişi olduğunu düşünürsek 15 Yıl hizmet süresi ve 3600 gün prim gün sayısıyla emekli olabilirsiniz. Şu aşamada Hizmet süreniz dolmuş prim gün sayınız 2094 müş bunu 3600 güne tamamladığınız da emekli olursunuz. Bu arada askerlik borclanmasınıda yapabilirsiniz primlerinizin dolmasına yardımcı olur.

Not: Siz malulen emekli olamazsınız, malulen emekli olabilmek için en az %60 oranında sakatlığınızın (işgücü kayıp oranı) olması gerekiyor. Ne kadar maaş alacağınız hakkında bir şey söylemek çok zor. Bu sizin çalışırken yatırdığınız primlerin yüksekliğine bağlı. Ne kadar yüksek prim o kadar yüksek maaş.
Bu arada bu foruma dilediğiniz kadar soru sormakta özgfürsünüz, bu forum sorulara cevap verilmek için açıldı ben ve arkadaşlarım sorularınıza bilgimiz ölcüsünde cevap vermeye çalışırız.

Selam,

Halil bey yildirim hizindaki cevap icin cok teskürler efendim. Ayrica hem size hem yardim amacli sizinle birlikte sorulari yanitlayan diger arkadaslarinizada tesekürler.

Ancak bazi sorularin yanitini yada konuyla alakali düsüncelerinizi alamadim. Örnegin yurt disiyla ilgili sorularim ve yurt disi borclanmasi! eksik kalan gün sayilarimi almanyada yasadigim ama hic calismadigim 9 yildan borclanabiliyormuyum ayrica borclanabiliyorsam günlügü 8.11TL olan en düsük prim miktarini siradan bir sogortali olan ben! bu günlük 8TL orani mesala 16TL ve daha fazlasini tercih edebiliyormuyum

bu ara SSK da mevcut olan 2094 günün icerisinde askerlik borclanmasi yapilip ödenmis haliyle o 2094 güne ulasmisim. Anladigim kadari ile tek yol bu primleri almanyada bulundugum yillardan tamamlamaliyim tabi hic calismadim, Sadece yurt disinda bulunmus olmam borclanabilecegim anlamina gelirmi olurmu bu is?

Tekrar Tekrar Tesekürler.
Saygilar

Yasin Bey, yurt dışında bulunmuşsunuz ama çalışmamışsınız. Dolayısıyla hizmet birleştirilmesinin olması imkansız bir durum. Kaldıki Yurt dışı ülkelerinde ki mevzuat hakkında fazla bilgim yok o nedenle fazla detaya giremiyorum. Ve fakat düz mantıkla yurt dışında kalmış ama çalışmamış birinin hizmet birleştirmesi yapamayacağı nı mantıken söyleyebilirim.
Eksik primlerinizin tamamlanmasına gelince, yapılacak işlem çok basit eksik primlerinizi tamamlamak için "isteğe bağlı sigorta ödeyeceksiniz" prim gün sayınız tamamladığın da (ki tamamlanmasınıda pek bişey kalmamış) emekli olacaksınız.

Anladim Üstad Cok iyisiniz tekrar tesekürler ediyorum

Ilerde olacak herhangi bir gelismede muhakak sizile paylasirim

Saygilarimla...

Selamlar Yasin Bey,
Vergi indirimi belgesi almanız emeklilik gününüz geldiğinde sizden yeni rapor istenmeyeceği anlamına geliyor. Vergi indirimi belgesi bir kereye mahsus alınır ve bakidir. Bir diğer güzel haber ise sizin emeklilik hizmet yılınız dolmuş bile.
1990 yılında SSK girişi olduğunu düşünürsek 15 Yıl hizmet süresi ve 3600 gün prim gün sayısıyla emekli olabilirsiniz. Şu aşamada Hizmet süreniz dolmuş prim gün sayınız 2094 müş bunu 3600 güne tamamladığınız da emekli olursunuz. Bu arada askerlik borclanmasınıda yapabilirsiniz primlerinizin dolmasına yardımcı olur.

Not: Siz malulen emekli olamazsınız, malulen emekli olabilmek için en az %60 oranında sakatlığınızın (işgücü kayıp oranı) olması gerekiyor. Ne kadar maaş alacağınız hakkında bir şey söylemek çok zor. Bu sizin çalışırken yatırdığınız primlerin yüksekliğine bağlı. Ne kadar yüksek prim o kadar yüksek maaş.
Bu arada bu foruma dilediğiniz kadar soru sormakta özgfürsünüz, bu forum sorulara cevap verilmek için açıldı ben ve arkadaşlarım sorularınıza bilgimiz ölcüsünde cevap vermeye çalışırız.

Hocam burada birseyi atladim 3600 günü tamamlamam durumunda emekli olurum demissiniz ben 1972 dogumluyum dolayisiyla 38 yasimdayim sayet bu gün bu 3600 prim günüm tamamlanmis olsaydi bu yasimda hemen emeklilik ayligim baglanirmiydi yoksa yasimin dolmasinimi bekliyecektim?

Kademeli engelli erken emekliliğinde yaş şartı aranmıyor. Gerekli olan hizmet yılı ve prim gün sayısını doldurduğunuz da emekli olursunuz.

1990 dan berri sigortam yatıyor ama girişli çıkışlı . 2009 da Bir iş kazası geçirerek sağ gözümü kaybettim 3600 nasıl emekli olabilirim ?

yasin bey uzun yıllar almanyada kalmışsınız orda engelli hakları nasıl.engelli insan nasıl emekli oluyor ve kaç yıl çalışması gerek.ve bildikleriniz tüm biligileri bizlerle paylaşa bilirmisiniz.teşekkürler

Geri