SSK lı 6 yıl emekli sandığında da 16 yıl çalışan engellinin emekliliği?

merhaba,arkadaşım 6yıl 5 ay ssk'lı devamında 16 yıl da emekli sandığı.%43 engelli raporu var ms hastası.ne zaman emekli olabilir?

İşe giriş tarihi nedir?
Toplam primleri nedir?
Son 7 yıl içerisinde hangi kurumdan primleri ödendi?(2012 ile 2005 yılları arası)?

benim durumunda benzer ben 1987 ssk girişim var. toplam 7500 prin gün sayım.
31.08.2012 tarihide ssk ayrıldım. 28.09.2012 tarihinde 657 tabii % 43 oranda engelli kadrosunda devlet memuru oldum.
halen devlet memuru olarak çalışıyorum. nezaman emekli olurun.

SSkli iken vergi indiriminden faydalansaydınız çoktan emekli olurdunuz.
şimdi Memursun emekli olmaya hevesli değilsen çalış...
Ama bil ki emekliliğini geldi. LAkin canın isterse emeklilikt alebinde bulunabilirsin...

Önce kendine sormalısın:
Asaletiniz onaylandı mı? Evet ise emeklilikten önce hizmet birleşmesini personel şubeye(özlük dosya verdiğin izin aldığın yada öyle bir işlerle uğraşan birime) dilekçe ile hizmet birleşmesini talep ediniz. Asalet onaylanmadı ise emekliliğinizi bekletin. Hizmet birleşimi olmazsa emekliliğiniz onaylanmaz. Bu hizmet birleşimi işi 2 ile 3 ay sürer...

bu arada yasal bilgi:

1 Ekim 2008 Sonrası Sakat Statüsünde İşe Giren Memurun Emekliliği

5510/madde 28

Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün.

asaletim onaylanmadı yaklaşık bir yıl sonra onaylanacak. 7500 prim gün sayım birleşme yaptırsam.
ne zaman emekli olurum

Asalet onaylandıktan sonra;
Birleştirme yaptıktan sonra;
canın ne zaman isterse o zaman emeklisin...

hayırlı cumalar

merhaba,arkadaşım 6yıl 5 ay ssk'lı devamında 16 yıl da emekli sandığı.%43 engelli raporu var ms hastası.ne zaman emekli olabilir?

Bahsettiğiniz kişi sakat kadrosunda mı memurluk yapıyor? eğer öyleyse 1 ekim 2008 öncesi işe girdiğinden 15 yıla tabi, yok eğer sakat kadrosunda işe başlamış ancak işe başlamadan önce %40 ve üzeri bir raporu varsa yine 15 yıla tabi.

Halilbey simdi benimde %90 rapor ile memur olarak basladim Vergi indirimi bile Kabul olmus 1 derece nekadar Vergi odenegi geri odeme yapicak alirsam ilerde emekli olurken Toplu emekli parasini alabilirmiyim ve %90. Ile 15 Yila tabimiyim tesekur ederim saygilar

İşe başlama tarihiniz nedir?

Halil bey yeni omss den Gida Tarim bakanligini hizmetli olarak 1 aydir goreve basladim by siteden aldigim bilgiye gore yeni memurlar adaylari 1657 lira almis olduklarini ve benim aldigim Maas ise 1697 tl oldu birde calistigim kuruma Vergi dairesinden gelen Vergi indirim raporumda 1 derece 770 tl yaziyordu bizim Muhasebeci ayin 14 de gurus yaptigi icon maaslara yansimaz birdahaki aya yansiyacak dedi nekadar dogru yanlis bilmiyorum yani maasim 1697 +770 =2467 lira yapar aklim karisti aslinda yardiminizi bekliyorum

1 ekim 2008 sonrası göreve başladığın için 16 yıl sigortalılık 4320 güne tabisin. bu sürenin bitiminde emekli olursun. Vergi indirimi o şekilde hesaplanmaz. 1. derece vergi indiriminin maaşına yansıması maksimum 120-150 tl arası olur. Belkide o kadar bile olmaz. Yani 1.697+120 = şeklinde hesaplamalısın. Hatta vergi indirimi maaşına net olarak yansıdığında konu altında yaz lütfen. Net rakamı bizlerde öğrenelim.
Yok öyle yeni memur olupta 2467 tl almak. :)

Maaş bordrosunda sağ üstte yazılı olan rakam sıfırlanır( "GELİR VERGİSİ" karşısındaki rakam...)
Her maaşa aynı rakam gelmez olsa olsa 50 ile 120 arasında bir değer sıfırlandığında maaşınıza o kadar değer yansır. Yeni memur olanların bordrosunda gözükmez ancak ilerleyen aylarda gözükür.

Halil Efendinin verdiği 120 rakam temsili rakamdır. İllede 120 rakam olacak değil.

770 olan rakam vergiden muaf düşülecek bir miktardır: yani o rakam maaşınıza yansımaz. Sadece verginziden o değere kadar olan rakamlar muaf olur. Maaşınız düşük ise değerde düşer.

bordronuz gözüküyorsa, sicil numaranızı biliyorsanız: www.maliye.gov.tr sitesinden bordronuza bakabilirsiniz.

2330 pirim günü imiş.10.01.1989 ssk da işe başlama tarihi. emekli sandığı işe başlama tarihi 06.01.1997 imiş. şu ana 657 devlet memuru ve sonradan engelli oldu.raporu vergi dairesinden yeni geldi.

elif74elif sizin için bunu çıkardım

Şayet, malüliyet oranınız yüzde 40-49 arasında ise, toplam hizmet sürenizin en az 6480 gün (18 yıl) olması gerekmektedir. Durumunuz yukarıda belirtilen hususlara uygun ise, emeklilik talebinizi kurumunuza ya da Sandığımıza YAZILI BİR DİLEKÇE iletmeniz gerekmektedir.

Geri