Ssk lı çalışıyorum bakım ücreti alabilirmiyim

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
ARKADAŞLAR bugün shçk dan geldiler bakım parası için başvurmuştuk...

şimdi gelen arkadaşlar ,benim ssk lı olduğum için bu yardımdan yararlanamayacağımı söylediler yani görünürdeki tek engel ssk lı çalışmam ...aslında faal olarak çalışmıyorum sadece ssk lı çalıyor görünüyorum...gerçekten alamazmıyım ssk lı olduğum için

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
İlgili yasada her ne kadar “çalışan biri bakım ücreti alamaz” diye bir ibare olmamasına rağmen SHÇ yetkileri bunu şu şekilde yorumluyor. Demek ki bu kişi öz bakım ihtiyaçlarını karşılıyor ki çalışabiliyor. Zira bakım ücreti alınabilmesi için hastalığı/sakatlığı bulunan kişinin zorunlu ihtiyaçlarını bir başkasının yardımı olmaksızın yapamaması gerekmektedir.
Tabi bir de adı üzerinde evde bakım aylığı yani hastalığı sakatlığı olan kişinin evde bakımını öngörüyor.
Genel mantık bu. Fakat sizin durumunuz farklı siz ssk lı çalışıyor gözüküyorsunuz ama gerçekte çalışmıyorsunuz. Bunu SHÇ yetkilileri uygun bir dille anlatırsanız (karşınızda ki yetkili halden anlayan biri olursa) başvurunuz kabul edilebilir. Kabul etmeyebilirlerde dediğim gibi bu tamamen SHÇ yetkililerine bağlı.

Tekerlekli Sandalye