SSK'dan emekli malul engelli babadan yetim maaşı alabilir mi?

nillg65

Üye
Üye
Kuzenim ssk dan emekli. 5600 maaş alıyor. Aynı zamanda %90 engelli. Kirada oturuyor. Anne ve babası öldü. Acaba babasından maaş alabilirmi...

Moderatörün son düzenlenenleri:

İsen Buga

Üye
Üye
kuzenin neci? anne-babası neci? Emekli Sandığı mı? Bağ kur mu? SSK mı? farklı kurumlar ise alabilir aynı kurum ise alamaz. ayrıca bazı mevzuatlar da var: ne zamana kadar emekliler? çok karışık çetrefilli bir konu. İşi bilen uzman ile danışmakta farklı ve görüşler almakta fayda var.
Cevap evet alabilir: ama farklı dallardan emekli ise; SSK emeklisi olup babası bağkur annesi emekli sandığı mensubu ise alabilir.

nillg65

Üye
Üye
kuzenin neci? anne-babası neci? Emekli Sandığı mı? Bağ kur mu? SSK mı? farklı kurumlar ise alabilir aynı kurum ise alamaz. ayrıca bazı mevzuatlar da var: ne zamana kadar emekliler? çok karışık çetrefilli bir konu. İşi bilen uzman ile danışmakta farklı ve görüşler almakta fayda var.
Cevap evet alabilir: ama farklı dallardan emekli ise; SSK emeklisi olup babası bağkur annesi emekli sandığı mensubu ise alabilir.
Kuzenimin babası emekli sandığından emekli. Kuzenim erkek.

İsen Buga

Üye
Üye
o zaman geriye bir soru kalıyor babası ne zaman emekliydi? 2008 ve öncesi ise evet alabilir. Sonrası ise alamaz.

nillg65

Üye
Üye
Babası 1979 da emekli oldu. 2019 de vefat etti.
Alablir mi..?? Zira kirada oturuyor . tek başına yaşıyor . kalp hastası ve şeker den dolayı ayaklarında his kaybı var.

Son düzenleme:

İsen Buga

Üye
Üye
soru çok zor:
Allah rahmet eylesin.. Babasının Emeklilik tarihinden baya uzun zaman geçmiş bir kaç tane mevzuat atlanmış. benim bildiğim 3 mevzuat var okumak lazım: 1987 mevzuatı- 2003 mevzuatı- 2008 mevzuatı... yıl 1979 olunca onun da mevzuatı bulmak lazım.
1987 öncesi mevzuata göre tabii ise kesinlikle alabilir. Sonrasına gelince hakları siliniyor.

Bu konuda mevzuata hakim ve tecrübesi olan biri lazım. Benim mevzuata karşı bilgim yeterli değil.

Günümüzde genel kanı şu: anne babasından yetim maaşı alabilir. Ancak çalışınca yada (sadece kız tarafı) evlenince kesilir: Engelli ise kız tarafı evlenince kesilir. Günümüzde halen geçerli. 1987den önce yasasında bu konu net bahsedilmiyor. 1979 da emekli olan birinin haklarını tam bilmiyorum.. bu konuda bilgi sahibi biri gerekli benim bilgim yetersiz.

Burada benim cevabım şudur: iki seçeneğimiz var: Emekli olan biri anne babasından emekli maaşı alamaz. Çünkü çalışırken kesilir demiştim ya. Geriye bir konu kaldı yetim maaşı. (1987 sonrası mevzuata göre cevaplıyorum).
Eğer yetim maaşı yüksek ise onu tercih edip emekli maaşından vazgeçebilir. Birini seçecek yani: hangisi işine geliyorsa o.

Son sözüm : emeklilik tarihi 1979 yılı ise o yıllardaki mevzuatında mutlaka açık vardır... 3 emekli maaş birden alan bir tanıdığım var: anne -babası- ve kendisi... O yüzden size mevzuata hakim olmadığım için net cevap veremiyorum.
örnek verirsem: haberlerde bile var
burada esas soru kardeşimizin ERKEK olması.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@nillg65

Selam,

Aşağıya SGK Mevzuatla ilgili bilgi edinebileceğiniz bir mail adresi bırakıyorum. Sayfanın Sol alt kısmında: Sosyal Güvenlik Kurumu Uygulama Portalı

Buraya kuzeninizin bigilerini yazıp olayı kısaca anlatırsanız geri dönüş yapılacaktır.

Başvurunuzun ne şekil yapılacağını açıklayan bir başka sayfa linkini de yapıştırıyorum: Sosyal Güvenlik Kurumu

Bol şanslar..

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Erkek yetimin babasının maaşını alabilmesi için -diğer bilmediğim (SSK-Emekli Sandığı vs.) tüm şartların yanında- Malul ve Muhtaç olması gerekir.

Kuzeninize yeniden bir rapor aldırıp Malul olduğu kesinleşince/kesinleşirse Muhtaç'lık durumuna da bakarlar. Kendi emekliliğinde aldığı maaş (5600 TL) muhtaçlık sınırını sağlarsa bence bağlanır maaş.

Yaşı tutuyorsa Huzurevinde kalmasını da bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz. Ki bence belki de en iyi seçenek bu olur.

Tekerlekli Sandalye