SSK'lı olmam bakım ücreti almama engel olur mu?

eser37

Üye
Üye
slm arkadaşlar ben %94 ağır özürlü raporumla 2-3 ay önce evde bakım aylığı için basvurdum..acaba kac ayda cevap gelir bundan birkaç gün öncede işkura basvurdum ve oradan aldığım yazıyla bir akrabamın şirketinde ssklı olarak işe baslamış göründüm bu iş yerinde calışır görünmem evde bakım aylığına engel olur mu?..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
SSK'lı olarak çalışıyorsanız kurum size ne için para ödeyecekki, bu adı üstünde evde bakım maaşı, yönetmelik derki,

'Günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gerekleri' ifadesi;

a) Öz bakım ihtiyaçlarını giderebilmeyi (beden temizliğini yapabilmeyi, tuvalet ve beslenme ihtiyacını giderebilmeyi, tuvalet sonrası temizliğini yapabilmeyi)

Bu maddeye göre kişi ağır özürlü sayılır, tuvalaet banyo gibi ihtiyaçlarını yapamayan başkasına yardım duyan kişinin bakıcısına bu maaşı veriyorlar, sizin çalışıyor olmanız mantıksal olarak, bakıma bir muhtaçlığınızın olmadığını gösterir, siz akşama kadar çalışacaksınız anneniz size bakıcılık yapmacakki maaşı alma hakkı olsun, çalışan kişi bakıma muhtaç degildir demiyorum ama kurum diekt şunu der, çalışabiliyorsanız demekki bakıma muhtaç deglsiniz der, hemde bakıcı yanınızda olmayacak dolayısıyla neye ne için para ödeyecek bunu adı evde bakım maaşı..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
SSK'lı olmanız bakım ücreti almanızı hiç bir şekilde etkilemez. Yalnız bir işyerinde çalışıyor gözükmeniz şu açıdan sorun yaratabilir. Evde bakım aylığı bakıma muhtaç kişinin evde bakımı mantığı üzerine verilen bir paradır. Bakıma muhtaç kişi bir işyerinde çalışıyor gözükürse SHÇ yetkilileri başvuruyu red edebilirler. Etmeyebilirlerde. Birazda şansa kalmış. Ben olsam SHÇ yetkililerine durumu uygun bir dille anlatırdım. Yani aslında çalışmadığımı sadece çalışıyor göründüğümü söylerdim.

Tekerlekli Sandalye