SSK'lı olursam bakım ücretim kesilir mi?

ERKAN ATEŞ

Üye
Üye
merhaba.vergi indirim almak için buğün çalışıyor görünmeğe başladım.evde bakım parası kesilirmi ? ne kadar sgk görünmem lazım ? ne zaman vergi indirim yazım gelir ? emekli liğe ne zaman başvurabilirim ?

İsmail Çelik

Üye
Üye
çalışıyor olmanız bakım ücretini kesilmesine yol açar. daha önceden sgk priniz varmıydı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çalışıyor olman yada çalışıyor gözükmen maaşının kesilmesine neden olur mu? Net yanıt vermek çok zor. Kurum bunu "bu kişi çalışıyorsa demekki bakıma muhtaç değildir" diye yorumlayabilir. Yorumlamayabilir de net bişey söylemek çok zor. Ne zaman emekli olacağını söylememiz için ilk sigortalılık tarihini, sakatlık oranını bilmemiz lazım. Bunları yazmamışsın dolayısıyla cevapta veremeyiz.

İsmail Çelik

Üye
Üye
sgk lı çalışan gözüktüğü an bakım ücreti kesilir. bakım ücreti günlük aktivitelerinde başkasına bağımlı olanlara verilir.

murat tarsuslu

Üye
Üye
ismail çelik; bu kadar net bilgileri nerden ve nasıl aldın; önce onu konuşalım. forumda sorunları-soruları önce güvendiğimiz arkadaşlar yanıtlasın: tatmin olmayanlar o konu hakkında çekincelerini belirtsin. sonuç olarak mutabakata varalım. anlaştık mı?

İsmail Çelik

Üye
Üye
murat tarsuslu:Arkadaşım benim başımdan geçti tekerlekli sandalyeliyim sigorta primi yatarken başvurdum ,alamadım emekli olunca aldım. Bende bakım ücreti alıyorum ama işe girsem kesilir.Bu gibi konulara hakimim bilmediğim konu olsa cevap yazmam.

alakasi

Üye
Üye
arkadaşlar calışarakta alan var bakım maasını her ilde her memur kendi kafasına göre yorum laya biliyor cünki bazı illerde verilirken bazı illerde verilmemekte fakat çalışmak bakım aylıgını almaya en gel değildir

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Bu ülkede bazen öyle olaylar yaşanır ki doğru olanın tam tersine...kanun ve yönetmeliklerde belirtilen hallerin tam zıttına öyle uygulamalar olur ki hani insan hem gözlerine hem de okuduklarına inanamaz...Şimdi mantıklı olan adı üstünde evde bakım maaşı yani evde olan engelliye ( diğer şartlar mevcut olduğu sürece bağlanması gerekir ) bakıma muhtaç olduğu için bağlanan maaş anlamında ve bunu yani en azından bu cümleyi 8 yaşında bir çocuğa sorsanız dahi aynen evden çıkamayan, bakıma muhtaç, kendi yaşamını kendi başına idame ettiremeyen engelli olarak tanımlandıracaktır. Hal böyle iken ben artık tüm öğrendiklerimin ve bildiklerimin tersine yaşanan , yaşanmakta olan ve hatta yaşanacak olan farklı uygulamalar karşısında inanın ne diyeceğimi ne söyleyeceğimi hatta nasıl ifade edebileceğimi bilemiyorum...

Bu kadar adaletsiz bir dünyada yaşamaya çalışırken, bir de işin içine girdikçe engelli kardeşlerim arasında bu kadar farklı uygulamalara reva görülmeleri karşısında inanın öfkeden, isyandan çıldırıyorum. Bu ülkede artık sosyal güvenliğimin olmadığına ve asla arkamda devletimin gücünü hissedememek beni kahrediyor.

Sizlerden ufak bir ricam var. Lütfen forumlarda ve hatta tüm yaşamınızda kimseyi suçlamayın, yargılamayın. Aslında aynı durumdayız arkadaşlar hepimiz aynı taraftayız. Yani bizlerin amacı bu sitede birbirimize faydalı olabilmek. Özgürlük mücademize, kendi haklarımızı ve gelecek nesiller haklarını alabilsinler diye bir şekilde bilgi alışverişinde bulunarak birbirimize destek olmak. Yoksa ben inanıyorum ki burada herkes kendi doğru bildiğini, tüm yüreğiyle diğer kardeşleriyle paylaşmak istiyor. Bundan en ufak bir şüphem yok. Ama birinin dediği yani yazdığı diğerinden oldukça farklıysa, bu kimsenin konuyu doğru ve net bilmemesinden değil aslında maalesef uygulamalardaki özellikle memurların kendi kendilerine gerçekleştirdikleri eylemlerden, haksız uygulamalarından kaynaklanıyor. Önceleri bana imkansız gelen ve olamaz, olmamalı dediğim hastane raporlarındaki inanılmaz farklılıklar gibi. Aynı engelli arkadaş ; iki farklı hastaneden ( tamamen heyetteki doktorların insanlıkları ve etik kurallarına ne kadar uyup uymadıklarıyla ilgili ) iki ayrı rapor alabiliyor üstelik iki rapor oranı arasında inanılmaz bir fark mevcut ????

Şimdi burada kim haklı kim haksız ? bir hastaneye göre kişi engelli bile sayılmazken ( % 35 rapor oranı alınmış ), diğer hastaneye göre verilen raporda engellilik oranı % 64 ???? Ne yani İstanbul' u ikiye ayıran denizin havasından mıdır bu kadar değişiklik ? :) engelli arkadaş boğaz köprüsünü geçince iyileşmeyemi başladı acaba ? Bu olay tamamen gerçektir ve ben İstanbuldaki Anadolu ve Avrupa yakasındaki hastanelerin bile birbirinden bu kadar farklı işgücü kaybına nasıl ve neye göre karar verdiklerine hayret ettim. Hal böyle iken 7 coğrafi bölge ve iller arasında kimbilir daha ne kadar farklı uygulamalar yaşanmaktadır ???

Sizlerden istediğim can kardeşlerim, hepimiz birbirimiz için buradayız ve lütfen bildiklerimizi paylaşmaktan çekinmeyelim. Herkes kendi gerçeğini ve kendi yaşadığını bilir ve bence hepiniz ama hepiniz haklısınız. Kimse kimseyi senin dediğin doğru değil diye suçlamamalı çünkü uygulamalar farklı. Aslında engelli olan bizler değiliz engelli olan uygulamalar, engelli devlet politikaları ve engelli yönetim kadroları...

Sağlıcakla kalın, dostlukla, sevgiyle kalın,

ERKAN ATEŞ

Üye
Üye
1969 doğumluyum.1992 ssk sağlam girişim.2740 günüm var.geçen sene 4 ayda 3 kere beyin kanaması geçirdim.behçet tanısı kondu.2012 de çalışırken oldu.malül len emekli olcak diye bende iş yerinden çıkışımı aldım.daha sonra unkapanı sgk malül len değil özürlü emeklisi olacağımı söyledi.bunun için rica ile bir tanıdık yanında sgk çalışıyor(hesapta) görünüyorum. yoksa 2012 de hastaneden aldığım %76 raporum var.sağ taraf konuşma da dahil felç.yani devlet sahtekarlığa kendi yol gösteriyor.ben ilk sigorta olduğumda böyle bir sikayetim ve ya vergi indirimi yoktu.21 senelik ssk lıyım.dediğim gibi daha önceden problemim yoktu.tek hatam 21 senede 5 bin kusur gün sgk yatırmamam.ama burası turkiye.bir gece yatıp, iltilal le de kalkmayı(11 eylül 1980) gördüm,bir günde borcum 100 lira kadarken,ertesi gün 250 tl borçla da kalkdım(5 nisan).ama hiç bir zaman ben devlete ulaşamadım...hastanede, yoğun bakım da 9 gün komadayken,daha sonra kendime gelmeye çalışırken ve bunları devlet hastanesinde yatarken , malesef devlet kabul etmiyor.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşım,

1970 doğumluyum. 1990 sağlıklı ssk girişim.2000 yılında işten ayrıldım. Engelli kimliği, engelli raporu vs vs hiç bir bilgim yoktu. 2004 yılında % 74 ilk raporumdu ama vergi indirim hakkım yoktu ve alınması gerektiğini de bilmiyordum zaten o kadar çok bilgisizdim ki :(( 2006 da yeniden çalışmaya başladım ve rapor oranımı % 61 e düşürdüler sanki iyileşiyormuşum gibi :) oysa her geçen gün daha fazla şikayetim oluyordu. 3.raporum vergi indirim hakkı almak içindi ve gelen yeni raporda engellilik oranım % 54 e düşürülmüştü :) Burası Türkiye !!!

Aynen sizin gibi bir gece yatıp ertesi gün ihtilalle kalkmayı da gördüm ( 12 Eylül 1980 ), 5 nisan kararlarının acısını da çektim :) şaşırtıcı bir şekilde, farklı yaşamlarda ama aynı yollarda kesişmemiz çok ilginç geldiği için bunları yazma gereği duydum ...

Vereceğine serçe ama alacağına gelince şahin kesilen benim sevgili biricik devletim ne yazık ki benim engelli olmamı sağlayanı bile serbest bırakacak kadar adilane davrandı (! ) ( Veli GÖÇER...17.08.1999 Veli Göçer konutları - Yalova )

Bu da son ilginç vaka bende yoğun bakımda tam 9 gün kaldım :( inanılmaz benzerliklerimiz inşallah bu kadardır bundan sonrası için güzel, iyi, hayırlı benzerlikler de buluşmak üzere...

Sağlıcakla kalın,

Tekerlekli Sandalye