SSK'lıyım %70 sürekli özürlüdür raporum var. Ne zaman emekli olurum?

mrb halil bey size bir soru sormak istiyorum;1979 doğumluyum,ssk işe girişim 1992,özürlü raporum sürekli %70 2010 ekiminde aldım..hangi emeklilk şartlarına tabiiyim..tşk ederim..

15 yıl 8 ay 3680 gün prim gün sayısıyla emekli olursunuz. Hizmet yılı olarak gereken süreyi doldurmuşunuz. Pirim gün sayınızda tamamsa hemen emekli edilirsiniz. Tabi vergi indirimi belgeniz olmanız kaydıyla. Varmı vergi indirim belgeniz?

müracaatımı yaptım ama henüz cevap gelmedi bide 1800 günüm var 3680 güne tamamlamam gerekiyor herhalde dimi? hastanenin verdiği %70 i vergi indirimi müracatında indirmezler umarım?

Bu arada ilk işe giriş tarihinde yaşınız 18'in altındaymış. 01/04/1981 tarihinden sonra işe girenler için sigortalılık tarihi 18 yaşını doldurduktan sonra sayılır. Ancak 18 yaşından önceki çalışma sürelerineki prim gün sayıları emeklilikte dikkate alınır. ve evet prim gün sayısını 3600 e tamamlamak zorundasınız.

vergi indirimi %60 ve üstü gelirse malulen emekliliğe başvurabilirim dimi?? tahmini malulen emekli maaşı ne kadardır?

Malulen emeklilikle vergi indiriminin alakası yok. Hatta malulen emeklilikte vergi indirimi belgesi bile istenmez. Malulen emekli olmak için ilk sigortalılık tarihinde %60 oranında sakatlığınızın olmaması daha sonra bu oranın %60 ve üzerine çıkmış olması gerekmekte. sizin ilk sigortalılık tarihinde %60 ın sakatlığınız var idiyse ve bunu ispat edibiliyorsanız direk malulen emeklilik için muracaat etmelisiniz kuruma.

yok benim özür raporum ekim/2010 trhli benim için tek yol bi şekilde 3600 günü doldurup erken emeklilik gibi duruyor??

malulen emekliliğin en baş şartı;çalışma gücünün en %60 ını kaybetmiş olmak değil mi? benim vergi indirm raporumda (çalışma gücünün %70 ıni kaybettiği anlaşılmıştır) ibaresi var. Bu bana malulen emeklilk sağlayamaz mı?

malulen emekliliğin en baş şartı;çalışma gücünün en %60 ını kaybetmiş olmak değil mi? benim vergi indirm raporumda (çalışma gücünün %70 ıni kaybettiği anlaşılmıştır) ibaresi var. Bu bana malulen emeklilk sağlayamaz mı?

sağlık kurulu raporumda da ''tüm vucut fonksiyon kaybı oranı %70'' ibaresi var ve ağır özürlüde yazıyor..(2009 yılında kan hastalığı teşhisi koyuldu).

Yukardaki mesajımda "malulen emekli olabilmek için ilk sigortalılık tarihinde %60 oranında sakatlığın olmaması daha sonra bu oranın %60 ve üzerine çıkmış olması gereklidir." demiş ve sana ilk sigortalılık tarihinde sakatlık oranın kaçtır dediğimde sende ekim 2010 tarihinde raporu aldım dedin. Daha önceden alınmış %60 ın altında başka bir raporun varsa veya bunu bir şekilde ispatlayablirsen malulen emekli olabilirsin.

ilk sigortalı olduğum tarihte hiç bir sağlık sorunum yoktu 2010 yılında kan hastalığına yakalandım ve üniversie hastanesinde tüm vucut fonksiyon kaybı %70 rapor aldım bu raporla malulen emekli olamam diyorsunuz yani? kusura bakmayın aynı soruları soruyor gibi görünüyorum ama bu konulara çok yabancıyım bundan 1 yıl öncesine kadar sapasağlam adamdım hani meşhur laf vardır; herkes bir engelli adayıdır diye bana cuk diye oturdu bu kadar merakımı mazur görün lütfen??

ilk sigortalı çalışmaya başladığımda hiç bir sağlık sorunum yoktu,geçen sene kan hastalığına yakalandım sonradan çalışma gücünü kaybedenlere neden maluluk imkanı vermiyorlar ki?? hep aynı soruları soruyor gibi oluyor ama bu işlerde çok acemiyim birdenbire bir özürlü olunca sudan çıkmış balığa dondm merakımı mazur görün lütfen..

Hah şimdi oldu. Askerliğini yapıp yapmadığını şundan sordum. Malulen emekli olabilmek için daha önce malulyet derecesinde sakatlığının olmadığını bir şekilde ispat etmen gerekli. Askerliğini yapmış olman bu konuda sana yardımcı olabilir. senin şartların malulen emeklilik için uygun görünüyor. 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün primle malulen emekli olabilirsin. SGK ya başvurarak işlemleri başlatabilirsin.

tşk ederim bir soru daha sorsam fazla ukalalık saymazsın inşallah; benim raporum kasım/2010 trh.li ve hastalığım kan hast.old.için sadece uludağ üniversitesinde hemotoloji bölümü verebiliyor bu raporu malulen emekli müraacatında benden yine rapor isterler mi? isterlerse mecburen uludağ üniversine sevk etmeleril gerekiyor dimi? zaten %70 raporu ordan aldığım için aynı hastane 5 ay önce verdiği sürekli ibareli %70 tüm vucut fonksiyon kaybı raporunun aynısını verir dimi? yardımlarınız için çok tşk ederim.Allah razı olsun..

Bu siteye istediğin kadar soru sorabilirsin hunter. Lütfen çekinmeden hertürlü sorunu sor. Malulen emeklilikte kurum eski raporları kabul etmiyor. senin raporun 5 ay önce alınmış güncel sayılır ama malulen emeklilikte illada yeni rapor isterler. Ama yinede şansını dene belki istemeyebilirler.

aynı hastane bana 5 ay verdiği raporun aynısını verir herhalde dimi? vergi indirimi için maliye bakanlığı sağlık kurulu bile kasım/2010 trhli raporu aynen kabul ettiğine göre kendi verdiği raporu hastanenin kendisi düşürmez herhalde??

Muhtemelen aynı oranda rapor verirler. 3-5 puan düşürse bile önemli değil Yeterki %60'ın üstünde bir oran versin.

Geri