SSK'lıyım. Memur olursam kaç yıl sonra emekli olurum?

İyigünler,
1-2006 yılı ssk girişim var 25 gün toplamda. 2012 yılı %45 raporum oldu. 2014 yılında sgklı olarak memur statüsünde işe başlasam ne zaman emekli olurum.
2-Hastalığım belli bi süre çalıştıktan sonra çalışmama izin vermese malulen emeklilik nasıl olur?

Teşekkür ederim

Selam Arkadaşım,

Malülen emekli olabilmek için önce Sosyal Sigortalar Kurumu hastanelerinin sağlık kurullarından malül olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu alınması şarttır. Bunun dışında sigortalının en az 1800 gün veya beş yıldan beri sigortalı olup sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak en az 180 gün prim ödemiş olması gerekir.

1 Ekim 2008 Sonrası Sakat Statüsünde İşe Giren Memurun Emekliliği

5510/madde 28

Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar. Bunlar 94 üncü madde hükümlerine göre kontrol muayenesine tâbi tutulabilirler.

yani anladığımı söylüyorum malullük için sağlık raporu alırsam en az beş yıldır çalışıyo olmam durumunda malulen emeklilik olur.%40-49 olan sigortalılar 18 yıl sonra emeklilik doğru mu anlamışım acaba.Bir de bu sigortalılık dedikleri ssk değil tüm sgk yı kapsıyor değilmi benim sordıuğum memurluktu çünkü

cevabınız için çok teşekkür ediyorum fakatbenim anlayabileceğim şekilde yazabilirmisiniz :/
ben 2014te memur olursam ne zaman emekli olurum.Diyelimki memur oldum fakat hastalığım arttı ve sürekli rapor kullanmak durumundayım ozaman malulen emeklilik için kaç yıl dolması gerekir hiç çalışamıcak durumdaysam nasıl olucak atılıcakmıyım memurluktan

çalışma gücündeki kayıp oranıyla özürlülük oranı farklı şeylermiş çalışma gücündeki kayıp oranı için ayrıca rapor gerekiyormuş ...Yasada çalışmagücündeki kayıp oranından bahsediyor.Zaten kafam karışıktı iyice karıştı :/ işin içinden çıkamıyorum

sizin hastalik ilerledigi zamam saglik kurulu olan buyuk hastanelerden birine basvurak is goremezlik raporu cikartin 1800 pirim gunu varsa veya enaz 5 sene sigortali hersenede 180 gun pirim gunu yatmis olmasi lazim .ayrica yasinizi sigorta girisinizi yaziniz

Malulen emekli olabilmek için ilk sigortalılık tarihinde maluliyet derecesinde (yani %60) sakatlığının olmaması daha sonra bu oranın maluliyet düzeyi ve üzerine çıkmış olması gerekiyor.

Geri