SSK’mı yoksa bağkur emekliliği mi daha avantajlıdır?

denizf

SMS Activated
Merhaba,
20 haziran 2005 SGK girişliyim. 34 yaşındayım, cerebral palsy’liyim. %44 oran ile özel bir şirkette engelli kadrosunda çalışıyorum. 20 yıla tabi olduğumu düşünüyorum. Vergi indiriminden yararlanıyorum. SGK’dan aldığım bilgiye göre 6 ay da doğum borçlanması yapabileceğim. Prim günüm doldu, 5030 gün kadar var. Size birkaç farklı konuda danışmak isterim.
1) İşten ayrılıp dışarıdan ödeme yaptığımda Bağkur emeklisi mi olacağım? (Kurumların artık tek çatı altında toplandığı söyleniyor). Dışarıdan isteğe bağlı prim ödemenin emeklilik şartı 2 yıl daha az (18 yıl) olduğu için avantaj olur mu; yoksa emekli maaşı, sağlık hizmeti vb. açısından SGK’nın şartları daha mı iyi? Tabii dışarıdan ödeyeceğim prim de asgari düzeyde olur. Son 4 yılda SGK’lı çalışmanın avantaj olacağını okudum bir sitede.
2) Mevcut raporumu %44 olarak aldığımda kalpte sorunum tespit edilmemişti. Şuanda ise MVP, ritm bozukluğu ve hafif mitral yetmezlik (sanıyorum 1. derece) söz konusu, ilaç kullanıyorum, ölçümleri elimde. Ayrıca midede pangastrit ve sedefim var. Forumda okuduğum kadarıyla, yeni rapor çıkarırsam %10’a yakın bir artış olabileceği kaanatine vardım. Sizin de fikrinizi almak isterim.
3) Son 4 yılda part-time çalışmak (tabii sigortam ve maaşım da azalacak) emekli maaş ortalamasına etki eder mi? Hesaplarken 20 yılın mı yoksa son 5 yılın mı ortalaması alınıyor?
4) Son olarak; prim günü dolduktan sonra çalışmak, yılın dolmasa bile, emekli maaşını veya herhangi bir hesaplamayı olumsuz etkiler mi?
Vakit ayırıp yanıt verdiğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba
Çalışmadan isteğe bağlı ödemeler sadece Bağ kur a sayılıyor.Ancak emeklilikte sigortalı çalıştığınız son 7 yıla bakarlar.Son 7 yılın yarısından fazla hangi kuruma priminiz daha fazla yatmissa o kurumdan emekli olursunuz.Yani son 3.5 yıldan -ki gün olarak 1260 gün eder-daha fazla Bağ kur a prim yatirilmazsa Ssk dan emekli olursunuz.şartları bagkur dan daha iyidir.
2-Raporunuzun 10 puan artıp 54 olması anlamlı bir etki yapmaz.
3-Ilk sigortalı olduğunuz tarihten emekli olana kadarki ortalamaniza bakılarak maaş hesaplamasi yapılır.Bugün brüt maasiniz 4000 Lira altındaysa alacağınız emekli maaşını pek yukseltmez.
4-prim günü dolduktan sonra çalışmak maasiniz eğer asgari ücrete yakınsa ileride bağlanacak emekli ayliginizi çalıştığınız her ay için 2 Lira kadar düşürür.
3000 Lira brüt alirsaniz sabit tutar.4000 lira brüt aylikta ise yaklaşık ayda 5 lira ileride alacaginiz emekli ayligini artırır.

Yani şartlar tutup sürekli vergi indirimi olan birisi ne kadar erken emekli olursa o kadar iyi derim ben.
Ayrıca malulen değil de erken emekli olunca tekrar calisilabilir istenirse

Ssk dan emekli olmak bagkur a göre daha avantajlıdır.

Geçmiş olsun.

sgk dan emekli olabilmek için en fazla 3.5 yıl dışardan ödeyebilirim. doğru mu anladım?

şuan maaşım brüt 4000in üzerinde ve dışardan ödemeyi 4000in altında yapabilirim. bu durumlardan hangisi daha avantajlı? dışardan ödemek emekli maaşını çok değiştirmeyecekse en iyisi hiç ödeme yapmamak mı? yani işten ayrılıp 7 yıl maaş için çalışmadan beklemek mi yoksa mümkün olduğu kadar fazla dışardan ödemek mi? tekrar teşekkürler.

Rica ederim
Dışarıdan odemenizin çok yüksek miktar olmadıkça emekli maasiniza artış yönünden etkisi çok az olur.w
Dışarıdan emekli olduğunuz tarih itibariyle son 1260 günden daha fazla isteğe bağlı ödenmediği sürece ssk dan emekli olunur.bu günü geçerse eğer bagkur şartlarına tabi olur ki şartları daha ağır ve süreyi daha da uzatır.
Şu anki sartlarinizda çalışarak yilinizi tamamlamaniz daha uygun görünüyor. Brutunuz de fena değil.dışarıdan asgari ücrete yakın oderseniz alacağınız emekli aylığı her ay için 2 lira kadar düşer.
Şu andaki ayliktan ödemeye devam edilirse ileride alacağınız emekli aylığı her ay için yaklaşık 5-6 lira kadar artar.

Ancak illa ki işten ayrılmayı ve calismamayi düşünüyorsanız dışarıdan ödeme yapmadan da emekliliginizi bekleyebilirsiniz.dışarıdan yapacağınız ödeme çok artirmaz maasinizi mevcut sistemde

Geri