Stephen Hawking'den ölüm (ötenazi) hakkına destek

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Ünlü astrofizikçi ötenazi hakkına destek verdi: "Hayvanların acı çekmesine izin vermiyoruz. Neden insanlar acı çeksin?"

Yaşamını evrenin gizemini çözmeye adayan ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, ölümcül hastalıklardan muzdarip ve acı çeken insanlara ötenazi hakkının tanınması gerektiğini söyledi.

Yirmili yaşlarında yakalandığı motor nöron hastalığı Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) nedeniyle hareket edemeyen ve konuşamayan Hawking, BBC 've verdiği röportajda "Hayvanların acı çekmesine izin vermiyoruz. Neden insanlar acı çeksin?" dedi.

fft64_mf1654454.Jpeg

Daha önce "yaşamın olduğu yerde umut da vardır" diyerek ötenaziye karşı çıkan 71 yaşındaki Hawking, bu kez belirli kurallar çerçevesinde tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle büyük acı çeken insanlara yaşamlarını sona erdirme hakkının tanınması gerektiğini söyledi.

Hawking, "Ölümcül bir hastalıktan muzdarip ve acı çeken insanlara, yaşamlarını sona erdirme hakkının tanınması gerektiğine inanıyorum. Ancak bu konuda kesin kurallar olmalı. Örneğin söz konusu kişilere seçim hakkı tanınmalı. Bu kişiler, bilgileri ya da rızaları olmadan ötenaziye zorlanmamalı" ifadesini kullandı.

Cambridge Üniversitesi'nde öğrenciyken 21 yaşında ALS teşhisi konulan ve 2-3 yıl ömür biçilen Hawking, zaman içinde hareket yeteneğini yitirmiş ve iletişim kurabilmek amacıyla kendisi için tasarlanan bilgisayar teknolojilerinden yararlanmaya başlamıştı.

"Zamanın Kısa Tarihi" adlı eseri tüm dünyada 10 milyondan fazla satan Hawking, 2006 yılında yaptığı bir açıklamada "Kişinin, eğer istiyorsa yaşamını sona erdirme hakkı olmalı. Ancak ben, bunun büyük bir hata olacağına inanıyorum. Yaşam, ne kadar kötü görünürse görünsün her zaman yapabileceğimiz bir şey vardır. Yaşamın olduğu yerde umut da vardır" demişti.

ALS, beyin ile omurilikte bulunan ve kasları kontrol eden sinir hücrelerine zarar veriyor. Henüz tedavisi bulunmayan ALS'ye yakalanan hastaların sadece yüzde 5'i, teşhisten sonra 10 yıldan uzun süre yaşıyor.

(AA)

Yaşamın olduğu yerde mutlaka umut da vardır :)

Arkadaşlar şimdi konu hayranı olduğum yaşayan Einstein den sonra benim için dünyanın en zeki yaşayan efsanesinin bu röportajını okuduğum andan itibaren kendimi tamamen Stephen Hawking'e ve ötenazi hakkına kaptırmış durumdayım. Ne zaman çıkarım bu konudan bilemiyorum ama okuduklarımı sizlerle paylaşmaktan duyduğum mutluluk ve sizlerin de bu konuda yorum yapmanızı öyle çok isterim ki...

Sağlıcakla kalın, umutla kalın,

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Astrofizikçi Stephen Hawking: Ölümsüzlük Mümkün

Stephen Hawking, yaşamının konu alındığı belgeselin gösterimi sonrası, "Ölümsüzlük" hakkında şaşırtıcı açıklamalarda bulundu.

Dünyaca ünlü astrofizikçi Stephen Hawking'ın hayatı beyaz perdeye aktarıldı. Hawking'in yaşamını konu alan belgeselin prömiyeri İngiltere'de yapıldı. Gösterim sonrası ünlü astrofizikçi, kameraların karşısındaydı.

21 yaşında motor-nöron hastalığı teşhisi konulan ve sadece 3 yıl ömür biçilen Hawking, ''Bütün hayatımı erken ölüm tehdidi altında geçirdim, dolasıyla zamanı boşa harcamaktan nefret ederim'' dedi.

Yazıları sese dönüştüren bilgisayar sayesinde konuşabilen Stephen Hawking'e, insan bilincinin öldükten sonra var olmayı sürdürüp sürdüremeyeceği soruldu.

astrofizikci-stephen-hawking-olumsuzluk-mumkun-5088896_o.jpg

"BEYNİ BİLGİSAYARA KOPYALAMAK MÜMKÜN"

Hawking bu soruyu "Bence beyin bilgisayar gibi bir program. Dolayısıyla teoride beyni bilgisayara kopyalamak mümkün. Bu sayede bedenen öldükten sonra bile bir yaşam formu oluşturulabilir. Ancak şu anki imkanlarla bunu gerçekleştirmemiz mümkün değil" diye yanıtladı.

"SÜPERMAN'DE BENDE OLMAYAN HER ŞEY VAR"

Yaşam enerjisini mizah duygusuna borçlu olduğunu söyleyen Hawkıng'den bir de itiraf geldi. "Bir süper kahraman olmayı seçecek olsam Süperman olurdum. Süperman'de bende olmayan her şey var" diyen Hawking, yaşam öyküsünün diğer insanlara ilham kaynağı olmasını umduğunu dile getirdi.

:) bana ilham kaynağı oldu bile ...umarım yaşarken sizlere de okudukça, onu daha yakından tanıdıkça ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Hayranı olduğum bu dahinin belgeselini ilk izleyen olmak isterdim ama şimdilik onunla ilgili tüm yeni gelişmeleri takip etmekle yetiniyorum ve tüm dualarım onun daha fazla acı çekmemesi için...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
225px-Stephen_Hawking.StarChild.jpg

Stephen Hawking 'den İnciler...

Biz sıradan ortalama bir yıldızı olan ufak bir gezegendeki gelişmiş maymun türleriyiz. Ancak evreni anlayabiliyoruz. İşte bu bizi çok özel kılıyor.

Hayatım boyunca büyük sorularla yüzleşmekten büyük zevk aldım ve onlara bilimsel yanıtlar vermeye çabaladım. Belki de bu yüzden fizik üzerine yazdığım kitaplarla Madonna'nın seks üzerine yazdığı kitaplardan daha çok kitap sattım.

Evrenin sınırlılığı hakkında çok önemli bir şey olmalı, sınırsız bir evrenden daha özel ne olabilir?

Milyonlarca yıl insan türü hayvanlar gibi yaşadı. Ancak sonra bir şey oldu tüm hayal gücümüzü ortaya çıkaran. Konuşmayı ve dinlemeyi öğrendik. Konuşma fikirlerin iletişimini sağladı, insanlığın birlikte çalışıp imkansız şeyler başarmasını da. İnsan türünün en büyük kazanımları konuşma ile geldi, ve en büyük hataları konuşmamaktan. Böyle olmamalı. En büyük umutlarımız gelecekle birlikte gerçek oluyor. Teknoloji kullanımı ile, imkanlar sınırsız. Sadece konuşuyor olduğumuzdan emin olmamız gerek.

Yaptığım şey evrenin başlangıcının bilimsel kurallarla açıklanabileceğinin mümkün olduğunu göstermekti. Bu sayede, evrenin başlangıç kararının bir Tanrı'ya başvurularak açıklanmasının gereksizliği ortaya çıkar. Bu bir Tanrı'nın olmadığını kanıtlamaz, sadece Tanrı'ya bir ihtiyaç olmadığını gösterir.

Zaten var olan yollar üzerinden gelecek olan mükemmel bir teoriye inanmıyorum. Bizim yeni bir şeye ihtiyacımız var. Bunun ne olabileceğini tahmin edemeyiz ya da ne zaman bulacağımızı çünkü eğer bilseydik, çoktan bulmuştuk da! Bu 20 yıl içerisinde gelmeliydi, ancak belki de hiç bulamayacağız.

Doğu Mistisizminin evreni bir illüzyondur. Onunla kendi çalışması arasında bir bağ kurmaya çalışan fizikçi, fizikçi olmaktan çıkmıştır. Kozmoloji üzerine ne zaman ders verilse, ben Büyük Patlamadan önce ne olduğunu sık sık sormuştum. Önce'nin olmadığı, şüpheyle karşılanır. Çünkü Büyük Patlama zamanın ortaya çıkışını sağladı, birşey ona sebep olmuş olmalıdır. Fakat ‘neden’ ve ‘etki’ zamana ait kavramlardır. Ve zamanın varolmadığı durumlara uygulanamazlar. Bu yüzden soru anlamsızdır.

Zamanı meydana getirmeye Tanrı'nın sebep olduğunu söylemek ne manaya gelir? Sebeplilik zamansal bir etkinliktir. Zaman daima sebep olunmuş şeyden önce var olmalıdır. Tanrı'nın naiv imgesinin evrenden önce varolması, ‘zaman’ önceden yok idiyse, açıkça saçmalıktr.
Bu durum, zamanın, her şeyin başlangıcı olduğu anlamına gelir. Her şeyin nasıl başladığını anlayabilmek içın evrenin dışında bir güç aramaya çalışmamalıyız.

Belli ki Tanrı yalnızca zar atmakla kalmıyor, ayrıca gözleri kapalı oynuyor ve ara sıra da zarları görülemeyecek yerlere atıyor.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Stephen Hawking, kara delikler ile ilgili yeni teorisini açıkladı!

stephen-hawking-kara-delikler-ile-ilgili-yeni-teorisini-acikladi,J6CevhYEZkq_UnVj0xhJyg.jpg

Ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking, kara deliğe giren cisimlerin benliklerini yitirip yitirmediği konusunda bir buluş gerçekleştirdiğini açıkladı.

Teorik fizikçi Stephen Hawking, bilginin kara delikten geri dönüşüne dair bir mekanizma keşfettiğini duyurdu.
İsveç'in başkenti Stokholm'daki Kraliyet Teknoloji Enstitüsü'nde konuşan Stephen Hawking, "Eğer kara delikte olduğunuzu hissederseniz pes etmeyin, bir çıkış yolu var" dedi.

"Kara deliğe düşen bilgi bir yerde belirmeli" diyen Hawking, bunun için iki yol olduğunu anlattı. Ünlü bilim insanı "Bilgi, ya kara deliğin ucunda bir tür holograma dönüşüyor ya da alternatif evrende ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Stephen Hawking Hakkında Duyunca Şaşıracağınız 9 Bilgi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör

Tekerlekli Sandalye