Sualtında Çalışan Tekerlekli Sandalye Dünyaya Tanıtılacak

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sanatçı Sue Austin su altında çalışan bir tekerlekli sandalyeyi dünyaya tanıtmaya hazırlanıyor.

untitled-14(29).gif

Austin 1996 yılından bu yana tekerlekli sandalyede hayatına devam ediyor. Sualtında da çalışabilen bu modeli geliştirmek için dalış uzmanlarından ve bilimadamlarından yardım almış.

Sualtı tekerlekli sandalyesi dalışlarda kullanılan iki itici mekanizmanın sıradan bir tekerlekli sandalyeye eklenmesi ile üretildi.

Austin bu hafta Engelli Olimpiyatları kapsamında Weymounth'daki yüzme havuzunda sualtı sandalyesi ile bir gösteri yapacak.

Austin bu fikrin aklına 2005 yılında dalgıçlığı denedikten sonra geldiğini söyledi.

Sualtı tekerlekli sandalyesi için patent almayı bekleyen sanatçı daha şimdiden icadının oldukça popüler olduğunu söylüyor.

Austin ''Oldukça deneyimli dalgıçlar sandalyemi kullanmayı talep ettiler ayrıca Plymounth Üniversitesi Okyanusbilim departmanı benim icadım sayesinde bölümlerine engelli öğrencileri de alma olasılıklarının doğduğunu söylediler. Ben de bu üniversitede gösteri sanatları okumuştum'' dedi.

Ancak sandalye ile ilgili önemli bir sorun var: paslanıyor. Austin bir daha ki sandalyesinin titanyum olduğuna emin olacağını söylüyor.

Tekerlekli Sandalye