Sudan'da İlk Protez Ayak Merkezi Kuruldu

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sudan'da değişik sebeplerle ayağını kaybeden insanlara hizmet vermek amacıyla Kızılhaç tarafından kurulan Protez Ayak Merkezi hizmete girdi.

Sudan'da savaş sonrası yaşanan mayın patlamaları, trafik kazaları ve çeşitli hastalıklar nedeniyle bir çok insan ayaklarını kaybediyorlar. Kızılhaç örgütü; 8 aylık bir eğitim sonrası Sudanlı doktorlara sertifika vererek, engelli vatandaşların hayata tutunmalarını ve yürümelerini kolaylaştırmak için protez ayakların takılması sürecinde insanlara yardımcı olacak. Kızılhaç'ın açtığı merkez bünyesinde protez ayak yapımı için atölye de yer alıyor.

Merkezin açılmasında büyük çabalar sarf eden Kızılhaç Sudan Engelli Vatandaşlar Ofisi Müdürü Abdurrahman Batuni, "Buradaki bütün malzemeler Kızılhaç tarafından sağlandı. Bu merkezle birlikte farklı yerde açılacak sekiz merkezi de hizmete sokacak. Bunların içinde buraya gelemeyen insanlar için mobil protez ayak merkezlerimiz de olacak" dedi.

Değişik bölgelerden gelen insanlar öncelikle doktorlar eşliğinde ayaklara takılan protez ayaklara alışmak için merkez içinde yürüyüş ve egsersiz hareketleri yapıyorlar. Hastane açılışından memnun kalan engelli vatandaşlar bu hizmetin başka bölgelerde de hızlı bir şekilde açılmasını istiyorlar.

Abdülmaged Zibeyr, "Ayağımı 2002 yılında bir trafik kazasında kaybettim. Burada protez ayak taktılar. Çok iyi hizmet veriyorlar. Üniversite öğrencisiyim. Bu hizmeti duyunca ben de protez ayak taktırdım. Kendilerine çok teşekkür ederim. Bize çok yardım ediyorlar" dedi.

Ebubekir Rahman Adem, "Rahatsızlığım vardı fakat tekrar nüksetti ve ayaklarımı kaybettim. Burada protez ayak takıldığını duyunca geldim. Diğer yerlere hem daha güzel hizmet veriyorlar hem de daha ucuza protez ayak takıyorlar" şeklinde konuştu.

Darfur'da mayın patlaması sonucu ayağını kaybeden Ahmed Salih Harun ise, "Ayaklarım parçalanmıştı, yerini takmak için uğraştılar fakat bir fayda göremedik. Ağrılarım daha da arttı. Doktorlar 4 ay sonra ayağımın belki iyileşebileceğini söylediler. Bu ağrılar yüzünden ayağımı kesmelerini söyledim. Şu an daha rahatım en azından ağrılarım geçti, buradaki insanlar da tekrar yürüyebilmemiz için çaba sarf ediyorlar" dedi.

Açılış sonrası Kızılhaç Örgütü tarafından Protez Ayak Merkezi çalışanlarına sertifikaları verildi.

Tekerlekli Sandalye