Süreli rapor durumunda yenilemek için ne yapmalıyız

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sürekli rapor durumunda yenilemek için ne yapmalıyız

auysal93 nikli üyemizin sorusudur yeni üye olduğu için sorusunu paylaşamamıştır.

Merhabalar abim trafik kazası geçirmişti %70 oranında rapor aldı ağır özürlü kişi basına düşen aylık gelir 360 tl rapor durumu süreklidir.İki yıl önce başvuru yaptık ret edildi.Şuan tekrar başvuru yapmak istedik ama raporu yenilememizi söylediler.Rapor için sağlık kuruluna başvuru yapacaktım ama rapor süreli olduğu için vermediler.Sosyal Hizmetler Kurulunda raporu yenilememizi söylediler lütfen gerekli açıklamayı yapar mısınız?

YassaX

Üye
Üye
auysal93 öncelikle geçmiş olsun. Belirttiğiniz % 70 Ağır Özür ve kişi başı düşen aylık gelirden hariç SHÇEK görevlilerinin eve geldiklerinde, Hastanızın Kişisel İhtiyaçlarını ( Banyo , Wc , Yemek vs ) kendisinin karşılayamayacak durumda olması gerekir. Bu işin bir yönü. Eğer boyle bir durumu da varsa Evde Bakım Maaşınızın onaylanması gerekir. Ayrıca 2 yıl once başvuru yaptığınız da kişi başı evde düşen geliriniz neydi? Ya da Evde Bakım Maaşınızın Reddilmesinin Sebebi neydi? Size SHÇEK Yazılı bir sebep sunması gerekirdi. Boyle bir cevap tarafınıza iletildi mi ? .. Ayrıca ilginc bir durumda şudur : Eğer sizin Raporunuz Sürekli bir Rapor ise SHÇEK neden tekrar bir rapor istemektedir , onu da anlamiş değilim. istememeleri gerekir. Eğer istiyorlarsa tavsiyem BIMER'e şikayet etmeniz ya da OZIDA ya bilgi edinme cercevesinde sormalisiniz.. Bir çelişki de Hastaneden aldığınız Sürekli olan raporunuzu aynı hastaneden tekrar alabilirsiniz : Şu ifadeyi soyleyebilirsiniz; Hastanızın sağlık durumunda değişmeler olduğunu , raporun yenilenmesi gerektiğini ifade edersiniz. Bazı illerde sürekli raporlardan 6 ay sonra rapor alabiliyorsunuz diye biliyorum..Onu da net olarak öğreneceğiniz yer Bulunduğunuz ilin İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'dür.. Gercekten ilginc gerekcelerle ilginc uygulamalara maruz kalmışsınız diyebilirim.. Yanlis üstüne yanlislar..

auysal93

Üye
Üye
Peki hocam beni eski sağlık raporum %70 Ben ilçe sosyal hizmetler müdürüne sordum özürlü sağlık kurulu yeni raporuda %70 verırse işleme koyamıyacağını raporun %70 den fazla olması gerektiğini söğledi işleme koydugu durumda müfettiş beni denetler diyor.Hocam abim kendini ifade edemiyor cümleleri kuramıyor sağ taraf komple felç sağ dızinde sorun var SHÇEK görevlilerinin sordugu sorularda kendisini ifade edemiyor ve gurur meselesi yapıyor 2yıl önce gelen ret cevabında günlük ihtiyaçlarını temin ediyor diye yanıt geldi.

YassaX

Üye
Üye
Günlük ihtiyaclarını temin ediyor diye geldi ise 2 sene onceki SHÇEK yetkililerin cevabında.. .Eğer siz gunluk ihtiyaclarini temin edemediğine kanaat getiriyor olsaydiniz ve bunu mesajınızda ifade ediyorsunuz, SHÇEK yetkililerinin cevabına yazılı olarak itiraz etmeniz gerekirdi ve başka bir heyet sizin eve gelip kontrolünü yapardı.Bu gecmişte yapılan bir eksiklik diyelim ancak boyle bir hakkınız olduğunu unutmayın. Ne demekmiş o Sosyal Hizmetler Müdürünün % 70 i bile işleme koymaması.. Raporda Ağır Özürlü ve % 51 bile olsa işleme koymak zorunda.. Devlet kurumlari keyfiyete göre hareket edemez.. Sen o Sosyal Hizmetler Müdüründen bu ifadesini yazılı olarak sana vermesini istesene bakalım ne diyecek. Ayrica Diyelimki % 60 ve ağır özürlü rapor aldi kardeşin, kisi başi dusen geliriniz de 360 TL ise başvurabilirsiniz. Ancak tekrar soyluyorum, abiniz kişisel ihtiyaclarini ( Banyo, Wc , Yemek , Tırnak Kesini , Tıraş vsvs ) bunlari başkalarinin yardımı olmadan yapamiyorsa, evde bakım maaşınının cıkmamasi diye bisey olamaz.. Gerekirse SHÇEK E itiraz edin, geldikten sonra olumsuz olursa.. BU itiraza da geldiler diyelim, bu sefer mahkeme yoluna bile başvurabilirsiniz .

YassaX

Üye
Üye
Rica Ederim.. Sizde Sağolun...

auysal93

Üye
Üye
Ozkan bey demiştiniz müdürün bu ifadesini yazılı olarak istesene diye.İstedim bugün Cevap olarak yönetmenliğin 7.maddesinin 4 bendi c fıkrası gereğince ikin bakım hizmetlerinde vermiş olduğu karar nihai karardır.Denilmektedir.Bu nedenle kişi hakkında Müdürlüğümüzce yapılacak ir işlem bulunmamaktadır.Şeklinde kağıt üzerinde cevap verilmiştir.2yıl önce yaptığımız başvuru reddinden sonra itiraz etmiştik oda ret edildi abim kendi ifade edemediğinden.Yeni yapacağımız başvuruda 2 kez ret edildiğinden aynı rapor ile başvuru yapamazsınız denildi.
Yeni rapor alsak bile eski rapor %70 olduğundan % 70 üzerinde olacak denildi Sağlık kuruluda rapor sürekli olduğundan yeni bir rapor alamazsınız diyor.Bu konuda bilgi verirmisiniz.

YassaX

Üye
Üye
auysal93 Kanunun Maddeleri konusuda detayli bir bilgim yok. Yalniz dün siz bana 2 yıl once Evde Bakım Maaşı başvurunuzun reddedildiğinde itiraz ettiğinizi soylememiştiniz, bugün ifade ediyorsunuz. Benim size Sağlık Raporu Konusunda bir tavsiyem olabilir bu konuda. Bulunduğunuz İlin İl Sağlik Müdürlüğünü Telefonla arayip bir sorun bakalim, ilgili bölüme.. Ya da imkaniniz varsa gidip yüzyüze öğrenin.. Abiniz için SHÇEK ten Evde Bakım Maaşı Başvurunuzda 2 yıl onceki rapordan farkli yeni bir rapor istediklerini ifade edin..Ben sürekli rapor aldiktan ne zaman sonra tekrar hastaneye başvurabilirim deyin. Onlarin cevabina gore rapor konusunda hareket edersiniz. Benim bildiğim 6 ay gectikten sonra yeni rapor icin başvuruluyor ..Olmadi 1 sene gecsin..Sizin 2 sene geçmiş, cok ilginc

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sizin daha önceki reddedilme sebebiniz yani gerekçe gösterilen ilgili yönetmelik maddesi şöyle diyor;

(c) (Değişik bent: 16/03/2009 - 27171 S.R.G Yön/2.mad.) İtiraz talebi il müdürlüğünce değerlendirilir, gerek görülmesi hâlinde yeniden bakım raporu hazırlanması için farklı personelden oluşan bakım hizmetleri değerlendirme heyeti görevlendirilerek işlem yapılır. Yapılacak itirazlarda ikinci Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyetinin verdiği karar nihai karardır. İtiraz konusu sağlık kurulu raporu kaynaklı ise il müdürlüğü durumu il sağlık müdürlüğüne bildirerek 16/7/2006 tarihli ve 26230 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğin 10 uncu maddesine göre işlem yapılmasını ister. İl müdürlüğü yeni sağlık kurulu raporu doğrultusunda gerekli işlemi yapar.

Evet siz itiraz etmişsiniz kurumda sizi rapor yüzünden reddettiğini belirtmiş, ve raporu 10. maddeye göre işleme almış, burda sorun rporda çıkıyor peki ne diyor 10.madde aynen şöyle;

Madde 10-Kalıcı hastalık veya özürler için raporun bir defa verilmesi yeterlidir. Ancak, özür durumunun değişmesi halinde, rapor ve buna bağlı çalışma gücü kaybı oranı yeniden belirlenir.

Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki sağlık kurulu raporu da kurula sunularak sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.

Yani sizin sanıyorum hastalık yada özür durumunuzda ilerleme yada degişme durumu göz önüne alınacağı kanaat edilmiş ve yeni rapor istenilmiş, sizin birinci itirazdan sonra evraklarınızın tekrar görüşülmesi için yeni rapor almanız gerekmektedir, şimdi diyorsunuz ki hastane rapor sürekli rapor oldugundan dolayı yeni rapor vermedi diyorsunuz, birinci mesajınızda rapor süreli demişsiniz sonralarında sürekli demişsiniz;
1. raporunuz süreliyse sizden yeni rapor isteyebilirler muhtemelen süresi bitmiştir,
2. Kurum sürekli yada süreli raporun degişken hastalıklarda yenisini isteyebilir,
3. Hastanenin size raporunuz sürekliymiş size yeni rapor veremeyiz gibir birşeyler söylemesi mümkün degil.
4. Yukarda Özkan Arkadaşımzın dediği gibi 6 sonra yeni rapor alabilirsiniz.

Şimdi size naçizhane önerilerde bulunayım;

Sosyal hizmetlere daha önceki mevcut durumlarınızın degiştiğini ve maaş almak istediğinizi belirtip rapor için hastanenin size çıkarttığı zorlugu izah edin, gerekirse shçek'ten hastaneye rapor için sevk isteyin eğer shç size sevk vermez git raporunu getir maaşını değerlendireyim derse hastane sağlık kuruluna başvurup elinizdeki rapor eğer süreliyse süresinin bittiğini yeni rapor istediğinizi söyleyin, ama yok rapor sürekliyse kurumun yeni tarihli rapor istediğini bu sebepten yeni rapor alacağınızı belirtin ancak sağlık kurulu kalemi sizi reddeder ve daha önceki gerekçeyle sizi reddederse hemen arkadaşımın yaptığı dogru öneriyle hemen sağlık il müdürlüğüne gidip durumu sözlü olarak anlatınız bu konuda sizden sürekli gelişmeleri paylaşmanızı rica ediyorum sizin anlattığınız şartlarda maaşınızın bağlanması gerekiyor lütfen ehemmiyetle ve dikkatle okuyup birazda çaba sarfedip maaşa başvurun yeniden..

YassaX

Üye
Üye
Mehmet Kardeşim eline sağlık gayet acıklamalı ve detaylı bir bilgi olmus.. Bende bilmediğim bir cok seyi öğrenmiş oldum. Benim auysal93 arkadaşımızın yazdıklarından raporlarının sürekli olduğu izlenimini edindim. auysal93 umarim gelişmeleri bizimle paylaşirsin ve bizlerde hem konu hakkında bilgi sahibi olmuş oluruz hem de senin durumunda olan arkadaşlarımıza yol gostermiş olursun.

Tekerlekli Sandalye