Süreli Raporla da ÖTV indirimli araç alınır?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Süreli ibareli sağlık kurulu raporuyla ÖTV den muaf engelli araç alınabilir mi? Alınırsa raporun süresi bitince alınan araç ve ilgili aracın ÖTV si ne olur merak edilen bir konudur. Konuya ilişkin gelir idaresi başkanlığının resmi sitesinden çok çok önemli olan şu açıklamayı aşağıya ekliyorum.
Not: Önemli bölümü kırmızıyla işaretliyorum.

sureli-rapor-engelli-arac.jpg

• Engellilere, engelli sağlık kurulu raporu verilmesine dair ilgili mevzuatın değişmesi halinde, değişiklik tarihinden önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan engelli sağlık kurulu raporları ÖTV istisnası uygulamasında geçerlidir.
  • Ancak, Özel Tüketim Vergisi Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten önce alınmış sağlık kurulu raporlarına dayanılarak bu istisna kapsamında işlem tesis edilmez.
  • Malul ve engellinin, birden fazla engelli sağlık kurulu raporunun bulunması halinde, en son tarihli rapor bu uygulamada dikkate alınır.
  • Engelli sağlık kurulu raporunda, raporun süresiz olduğunun belirtilmesi halinde herhangi bir tarihle sınırlı olmaksızın; belirli süre içinde geçerli olduğunun belirtilmesi halinde, raporun süresinin bitimine altı aydan az bir süre kalmaması kaydıyla, bu süre içinde, ilk iktisabı yapılacak taşıtlar bakımından söz konusu raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılabilir.
  • Süreli raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılması halinde, raporun süre bitiminde ÖTV istisnasının devamı için yeni rapor ibrazı aranmadığı gibi, bu rapora dayanılarak iktisap edilen taşıta ait ÖTV’nin de beyan edilip ödenmesi aranmaz.

Evet arkadaşlar yukardaki yazıda yasal dayanığıyla birlikte aktardığımız metinden de anlaşıldığı gibi aldığınız sağlık kurulu rapor oranı "süreli dahi olsa" daha doğrusu rapor süresi 6 aydan fazla ise bu raporla ÖTV den faydalanarak otomobil almanız mümkün.

pusu18

Üye
Üye
2yıl Süreli ibareli sağlık kurulu raporu bulunmaktadır oranı ( %94 :) araç alımı yapıldığında ÖTV muaf oluyor Bu durum mtv geçerlimi yoksa 2yıl sonunda raporu yenileyip vergi dairesine basvurumu yapmak gerekıyor yoksa alınıan arac 5yıl boyunca mtv muaf oluyo

merkor20

Üye
Üye
Merhabalar
Subat 2017 tarihli sürekli ibareli %94 rapor vardı. Raporun aldığı gun hastanedeki memur Ötv indirimi için ÖTV ibaresi olmalı rapor da ucretli deyince aynı gun ucret odeyerek tekrar başvurduk 1 ay sonra 6 ay süreli %88 rapor verildi. Sonradan %90 üzeri için herhangi bir ibareye gerek olmadiği ni ogrendim.
Şimdi süreli raporun süresi biteli 3 ayı geçti. Bu durumda eski sürekli rapor geçerli midir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19863]merkor20[/MENTION] keşke hiç yeni rapor için uğraşmayıp eskisiyle araç alsaydınız. Teorik olarak geçerli olan son rapordur. ancak siz yinede eski raporla şansınızı bir deneyin.

merkor20

Üye
Üye
Teşekkürler cevap için
evet maalesef raporu alır almaz bayiye gitseydim almak istediğimiz aracı rahatlıkla alabilecektik belki ama kısmet değilmiş.
Birde %94 lık raporda zihinsel ruhsal ve duygusalda teshis ve oran yok.
Engel grubunda da zihinsel ve ruhsal duygusal işaretli değil.
Ancak, sinir sisteminde "epilepsi günlük aktivitelerini engellemeyen güçleştiren nöbet. Demans acısından 6 ay nöroloji polikliniği takip ve tedavi sonrası kontrol" yazmakta. Oran %15 bildiğim kadarıyla sadece epilepsinin oranı.
Demans ifadesini görüp vasilik istenir mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kesin olmamkla birlikte vasi kararı istenebilir.

Tekerlekli Sandalye