Sürücü belgesi yenilemek

F.ozturk41

Üye
Üye
2012 yılında sağlıklı iken B sınıfı ehliyeti aldım. 2013'e doğru böbrek nakli oldum ve %70 Engelli raporu aldım, sonrasında 2018 yılında böbrek red olduğu için 2018 yılından beri Ev diyalizi yapmaktayım. Geçen diyaliz merkezine kan örneği götürürken çevirmede ehliyetime el konuldu. Sebebi ise aracımın engelli aracı olup ehliyetimin eski olması. Sonrasında devlet hastanesine gidip direk 2. grup sürücü olur belgesi aldım ve nüfus müdürlüğüne gittim yenilemek için, ama eski engelli raporum (%70) sistemde göründüğü için seni komisyona sevk etmeleri gerekiyor ordan gelecek belge ile bu eski engelli raporunu kaldırıp yeni olan engelli raporunu (%90) sisteme ekleyeceğim öyle ehliyeti yenileyeceğiz dediler, bu arada fiziki hiç bir engelim yok. Sonrasında bugün komisyona girdim. Direk 2.Grup sürücü olur dediler. Yani bildiğiniz gibi yine B sınıfı ehliyet alacağım ama kafama takılan bir soru var.

Eski Tip (2016 Öncesi Alınan Sürücü Belgeleri) Sürücü Belgelerinin Yenisi İle Değiştirilmesi İşlemlerindeÜcret (TL)
“Vakıf Hizmet Bedeli” Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Hesaplarına2,00 TL
“Değerli Kâğıt Bedeli” Vergi Tahsil Yetkisi Verilen Banka Hesaplarına13,00 TL

İlk Defa Sürücü Belgesi Alımı veya Sınıf Ekleme İşlemleri İçinÜcret (TL)
“Vakıf Hizmet Bedeli” Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Hesaplarına65,00 TL
“Değerli Kâğıt Bedeli” Vergi Tahsil Yetkisi Verilen Banka Hesaplarına280,00 TL
“A, A1, A2, F” sınıfları için (Engelli "A" Sertifikaları da Dahil) Harç Ücreti Vergi Tahsil Yetkisi Verilen Banka Hesaplarına370,40 TL
“B” sınıfı için (Engelli "B" Sertifikaları da Dahil) Harç Ücreti Vergi Tahsil Yetkisi Verilen Banka Hesaplarına1.116,90 TL

Ben şimdi sırf ehliyet yeniliyorum diye bu göstergede görülen 1.116 TL saçmalığını ödeyecek miyim ? Zaten ehliyetim B idi. Yine B alıyorum her hangi bir kod da eklenmemiş komisyonda. Sinirlerim bozuldu, bu konuda net bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim.

İsen Buga

Üye
Üye
Sertifika varsa yani ehliyet kursundan alınan sertifikadan bahsediliyor kanımca:
ikincisi ehliyete el konuldu demişsiniz iptal edildi dememişsiniz. O yüzden 15 lira ödeyeceksiniz gibime geldi. Netleştirmek için ehliyet alacağınız nufüs müdürlüğüne bir sormalısınız.

F.ozturk41

Üye
Üye
Hocam sertifikalık bir durumum yok hali hazırda zaten ehliyetim vardı, komisyondan çıktım dün öğlen ve direk 2. grup sürücü olur dediler. Aslında komisyonluk durumum da yoktu, sadece nüfus müdürlüğünde eski engelli raporum göründüğü için komisyon kararı gerekmiş o raporu kaldırıp yenisini koymak için. E devletten baktığımda el konulan ehliyetim hala aktif. Bakalım hayırlısı teşekkürler.

İsen Buga

Üye
Üye
Hocam sertifikalık bir durumum yok hali hazırda zaten ehliyetim vardı, komisyondan çıktım dün öğlen ve direk 2. grup sürücü olur dediler. Aslında komisyonluk durumum da yoktu, sadece nüfus müdürlüğünde eski engelli raporum göründüğü için komisyon kararı gerekmiş o raporu kaldırıp yenisini koymak için. E devletten baktığımda el konulan ehliyetim hala aktif. Bakalım hayırlısı teşekkürler.
İşte soruyu kendiniz cevaplamışsınız: Kolay gelsin kardeş...

Tekerlekli Sandalye