Tablet Bilgisayar Üzerinden Engelsiz Sınav

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yeni teknolojileri kullanan Anadolu Üniversitesi, görme engelli öğrencilerin 12 ay içinde online sınavlarını tablet bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirebilmelerini sağlamayı planlıyor.

TABLET BİLGİSAYAR ÜZERİNDEN SINAV

Anadolu Üniversitesi yeni medya teknolojilerini kullanarak, görme engelli öğrencilerin diğer öğrencilerle birlikte sınav olmalarına olanak sağlıyor. Görme engelli öğrenciler, artık bireysel yardımın yerini alan tablet bilgisayarların çoklu dili destekleyen özellikleri ile sınav sorularını ve cevaplama sürecini kontrol edebilecek. Anadolu Üniversitesi, Türkiye ve Avrupa'daki binden fazla görme engelli ve ağır görme bozukluğu olan uzaktan eğitim öğrencisi için önümüzdeki 12 ay içinde online sınavlarını tablet bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirebilmelerini sağlamayı planlıyor.

TEKNOLOJİK OLANAKLAR SUNUYORUZ

Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özgür Yılmazel ise şunları söyledi: "Anadolu Üniversitesi engelli öğrencilerine kendini adamış bir üniversitedir. Sunduğumuz teknolojik olanaklar, görme engelli öğrencilere kendilerini geliştirmeleri için gerçek bir şans tanıyor. Ayrıca görme engelli uzaktan eğitim öğrencileri için giderek artan sayıda, farklı yabancı dil konuşabilen ve yılda ortalama dört sınavda bireylere yardım eden gözetmenlerin finanse edilmesi ve kaynak sağlanması sorunları da ortadan kalkıyor."

Tekerlekli Sandalye