Tablet Uygulaması Otizmlilerin Eğitiminde Kullanılacak

gülümse_hayata

Üye
Üye
Tohum Otizm Vakfı, alanında uzmanlarla birlikte Türkiye’de ilk defa otizmlilerin eğitiminde kullanılacak tablet uygulaması yapacak.

untitled-14(47).gif

Tohum Otizm Vakfı, “Tablet bilgisayarım benim için konuşuyor” projesiyle otizmli çocukların eğitimlerini dijital ortamda yapacak. Proje, ABD’de otizmli bireylerin eğitiminde teknolojinin kullanımıyla ilgili çalışmalar yapan PhD adayı Micah Eckhardt’ın davetli olduğu başlangıç atölyeleriyle başladı. Atölyelerin ilki, Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi uzmanlarıyla, ikincisi ise Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu uzmanlarıyla gerçekleştirildi. Atölyede, Türkçe uygulamaları oluşturacak yazılımcılar ile bilişim alanında örgüt temsilcilerinin yanı sıra İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden akademisyenler katıldı. Başlangıç atölyeleri, takip atölyeleri, pilot okullarda aileler ve öğretmenlerle yapılacak uygulamalar, verilerin toplanması ve raporlamalarla ile birlikte toplam bir yıl sürecek olan “Tablet bilgisayarım benim için konuşuyor” projesi sonunda, otizmli çocuklar için özel olarak hazırlanmış ilk Türkçe tablet bilgisayar uygulamaları tamamlanmış ve bu alandaki ilk adım atılmış olacak. Teknolojik gelişmelerin otizmli bireylerin eğitiminde nasıl kullanıldığı ve Türkiye’de kullanılabilecek uygulamaların neler olabileceği sorusundan yola çıkılan projede; otizmli bireylere yönelik ilk Türkçe uygulamalar geliştirilecek. Projede Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü pilot okullar olarak seçildi.

Tekerlekli Sandalye