Tanıdık bir acı üzerine

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
[video]http://engelliler.gen.tr/f43/boyle-guzel-insanlarin-hep-var-olmalari-dilegiyle-25803/[/video]

Videoyu izlediğim an'dan beri ruh halim karmakarışık. Aslında video çok güzel ve gerçek olamayacak kadar anlamlı ve çok da tanıdık...öyle çok kaldım ki o caddelerin tam ortasında nasıl bir duygudur o an yaşanan tadını iyi bilirim. Acı bir burukluktur önce sonrasında çaresizlik eşlik eder size...trafik ışığındaki saniyelerin siz karşıya geçene kadar sönmemesi için içinizden dualar edersiniz ama işte bazen gösterge 0 ı gösterir. Üstelik elinizde elma dolusu poşette yoktur ama kalırsınız öylece. Kimse durmaz...en lüks arabaların içinde sabırsızlanan sürücülere bakamazsınız bile. Herkesin acil işi olduğu bir şehirde sizin engelli oluşunuzdan kime ne... Utanırsınız aslında utanılacak hiçbir şey yapmadığınız halde. Korna sesleri arttıkça daha çok paniklersiniz ve öylece kalırsınız...gözlerinizi kapatırsınız çünkü yapacak hiçbir şey yoktur '' İşte buraya kadarmış '' diye kaç kez geçirdim içimden şimdi biri çarpacak ve havaya uçacağım ne olur Allahım bu sefer al canımı bir daha hastane köşelerine düşürme diye... sonra yaradanım sesimi duyar ve o korna sesleriyle inleyen caddeyi kaplayan sessizlik. Bu sefer kesin geçmeliyim dersin ve yapabildiğin kadar hızlı yürürsün ve mutlu son. Bugünde ölmedim anne! bugünde yaşıyorum...

Videodaki gibi yüreği böylesine güzel insanların dünyanın her yerinde hep var olmaları dileğimle...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
İçimden geldi paylaşmak istedim ama hala düşünüyorum silsem mi diye. İnsanın kendi duygularıyla yeniden yüzleşmesi gibi. Şimdi o anları düşündüğümde neden tüm bedenimi ateş bastığını, neden o kadar utandığımı bulmaya çalışıyorum. Engellilik utanılacak bir şey değildir ki... olmaması gereken engelinize engel katanların, içlerinde vicdan taşıyanların düşüncesizliğinden kaynaklanan o çaresizlik duygusu neden utançla birleşir ki? Bunun yanıtını kendime vermeye çalışıyorum neden o kadar ter içinde kalırdım ki sürücülerin yayalar için ayrılan sürenin bittiğinden dolayı hak ihlaline sebep oluşum mu utandırırdı beni yoksa o sürücülerin bakışlarındaki acıma duygusu mu?

Belki de bu duyguyu yaşayan benden başka kimse yoktur ama ben bu duyguyu öyle çok yaşadım ki şimdi inkar etmek ve geçmişi unutmak kendime yapabileceğim en büyük haksızlık olurdu belki o yüzden yazdım. İçimden geldiğince. Vdeodaki engellinin de başı öne eğildi neden? engelli olmak, hayattan engellenmiş olmak ayıp değil ki...suç değil ki...

zeynep45

Üye
Üye
Ceylanim sen neden utaniyirsunki sana bu duyguları yaşatan bedenen sağlam ama zihinden engelli bizler utanalim yazini okuyunca kendimi çok kotu hissettim canim arkadasim sizleri uzdugumuz için kendinizi kotu hissettirdigimiz için özür dilerim

zeynep45

Üye
Üye
İçimden çok şeyler yazmak istiyorum ama biliyorsun yapamiyorum dedimya bizler zihinsel engelliyiz senin kadar duygularini yaziya dokemiyorum sen üzülme senin kocaman sevgi dolu bir yüreğin var o bence herşeye değer canim arkadasim ceylanim seni taniyan benim gibi herkes eminim çok seviyor

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam zeynep45,

Canım arkadaşım seni yada kimseyi üzmek için yazmamıştım ve sonucundan dolayı asıl ben özür dilerim. Belki de yazmamalıydım öyle çok düşündüm ki silip silmemek için ama oldu artık bunlar yaşanan duygular inkar etmenin faydası yok. Duyarlı ve bilinçli bir insan olabilmek adına asıl ben tüm engellilerden özür dilemeliyim ki engellenmenin ne olduğunu inan hiç bilmezdim bu derde düşmeden önce. Öyle çok engellendim ki hayattan , öyle çok kayıp yıllarım oldu ki şimdi her ne kadar 25. saati istesem de boşa giden zamanı geri getirmem mümkün değil. İnan bu konuda ben çok daha üzgünüm ama işte hayat sürprizlerle doludur ve yarının neler getireceğini kimse önceden bilemez.

Engelsiz bir dünya için elimden geldiğince çalışıyorum herkese faydalı olmam lazım, herkese yetişmem lazım gibi. Vicdanım ancak böyle rahat ediyor. Bu site bana yaşadıklarımı unutmamamı sağlıyor tıpkı dün izlediğim videonun yansımasıydı içimdekileri dökmeme neden oldu. özür dileme arkadaşım o dediğin engelli zihniyetlerden biri sen değilsin ki?

Bu site benim için çok değerli ve hepiniz benim için çok önemlisiniz. Bana yol gösteren melekler gibi her birinizi ayrı ayrı seviyorum.
Gelecekte neler yapmam gerektiği konusunda bana ışık tutuyorsunuz. Ben kaybettiğim yolumu Engelliler.gen.tr yle buldum desem inanır mısın?

Sevenlerim Allaha binlerce şükür olsun ki gerçekten çok fazla sayıda. Bu da bana hayatın en güzel hediyesi aslında. Bazen hayat kaybettiklerinin yerine öyle güzellikler veriyor ki çok şanslı olduğumu düşünüyorum.

Zeynepcim tüm güzel cümlelerin için çok teşekkür ederim. İnşallah hep birlikte daha güzel yarınlara, daha engelsiz bir dünyaya, hep birlikte özgürce , kardeşce, sevgiyle ulaşabilmek dileğimle...

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
14583_937460459616407_1505610310371328356_n.jpg

Birey

Üye
Üye
Evet gerçekten suçlusu olunmayan bir eksiklikten dolayı neden utanabilir insan? Belki de engelinden değil, başka insanların yanlış düşünmelerinden veya yanlış düşünüyor ihtimalinden mahcup oluyordur.
Mesela sağlam birisi engelli olmanızı suçunuzmuş gibi görüyorsa o her ne kadar haksız da olsa onun bu düşüncesi ( Kendini haklı görüyor olması ) de insanı rahatsız veya mahcup eder.

Belki de asıl neden kadın olmaktan kaynaklanıyor. Malum, kadınlar duyguları çok yoğun yaşarlar, abartılı yaşarlar... :D

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bu ülkede bazen mucize sayılabilecek olaylar da yaşanır ve haberlere konu olan aslında olması gereken, yapılması mümkün olan, insana en çok yakışan insanca yaklaşımlardır.

Belki de birçoğunuz haftaortasında yaşanan bu güzel ve anlamlı olayı haberlerde izlediniz yada okudunuz. Ben gözlerim dolu dolu izledim ve sanırım Mesut kardeşimin dediği gibi

'' Belki de asıl neden kadın olmaktan kaynaklanıyor. Malum, kadınlar duyguları çok yoğun yaşarlar, abartılı yaşarlar...''

Aracından İnen Kadın, Yaşlı Adamı Yolun Karşısına Geçirdi!!!

Kahramanmaraş'ta karşıya geçmek için kaldırımda bekleyen yaşlı adamı gören kadın, aracını durdurarak adamın karşıya geçmesine yardımcı oldu.

Kahramanmaraş'ta otomobilini durdurup dörtlü flaşörlerini yakan kadın sürücü, aracından inip bastonla yürüyen yaşlı adamı yaya geçidinden yolun karşısına geçirdi. Kadın sürücü, otomobiline dönüp kadın arkadaşı aracılığıyla da yaşlı adama para gönderdi, o anlar kameralara yansıdı.

1322485672370.jpg

Olay, öğle saatlerinde Kuddusi Baba Bulvarı'nda meydana geldi. Otomobiliyle Kıbrıs Meydanı yönüne giden kimliği belirsiz kadın sürücü, dörtlü flaşörlerini yaktığı otomobilini yol kenarına park ederek aracından indi ve bastonla yolun karşısına geçmeye çalışan kimliği bilinmeyen yaşlı adamın yanına gitti. Kadın sürücü, kolundan tutarak yardım ettiği adamı yaya geçidinden yolun karşısına götürdü.

Tekerlekli Sandalye