Tansiyon ve kalp hastalığı özür oranları?

Akdeniz26

Üye
Üye
1)Kullandığım ilaçlar saneloc 50 mg, Benipin 8 mg, Ecopirin 100 mg, Ator 20 mg
2)Kalp krizi geçirdim stend takıldı,primer hipertansiyonum var
özür oranım minumum-maxsimum ne olur?

Ayrıca hiperlipidemi var ama Kardiyoloji hiperlipidemi özür oranını Endokrin verecek diye oraya gönderdi.Endokrin ise özür oranını Kardiyoloji verecek dedi bunun özür oranı var ama ikiside birbirine gönderdi bu durumda napabilirim?

Not:Tansiyonumu ölçtüler bazen normal bazen yüksek çıktı.Efora girmeden ölçtüler normal eforda yükseldi.Efor sonrası oturttular normale düştü bu sorun olurmu?

Özür oranım bu durumda rakamsal olarak ne olur?Lütfen yardımcı olun...

tolgahan8787

Üye
Üye
Hipertansiyondan dolayi en az %10 alirsiniz kardiyolojinin koyduğu teşhis ne peki ?

tolgahan8787

Üye
Üye
Ama genellikle hipertansiyondan %20 veriyorlar ben geçen hafta başvurdum kalp yetmezliğinden %30 + hipertansiyondan %20 verdiler toplamda %44 engelli raporu aldim

Akdeniz26

Üye
Üye
Epikriz raporunda ICD TANI KODU İ10 ESANSİYEL(PRİMER) HİPERTANSİYON
İ25.1 ATEROSKLEROTİK KALP HASTALIĞI
YAZIYOR.
TANIDA İSE: KAH+GEÇ DÖNEM ANTERIOR Mİ+LAD STENT YAZIYOR.

AMA İLAÇ YAZDIRMAYA GİTTİĞİMDE VEYA İLAÇ RAPORU ALMAYA GİTTİĞİMDE KRONİK İSTEMİK KALP RAHATSIZLIĞI YAZIYOR DOKTORLAR.

tolgahan8787

Üye
Üye
KORONER ARTER HASTALIĞININ KLASLARI VAR ALTA ATICAM BİRDE SİNTİGRAFİ VEYA EKO YAPILDIYSA ORADAKİ EF DEĞERİ KAÇ O ÖNEMLİ ONA GÖRE ORAN BELİRLİYORLAR.PRİMER HİPERTANSİYONDAN %20 ALIRSINIZ BENİM İLE AYNI TEŞHİS BİRAZDA DOKTORUN İNSAFINA KALMIŞ DOĞRUSU
B. Koroner arter hastalığı
Klas l hastalar %10
Anjinası olsun veya olmasın fizik muayene bulguları ve laboratuar testleriyle tanısı desteklenen hastalarda koroner anjiografi ile bir koroner arterde % 50’den daha az darlık saptanması.
Klas 2 hastalar %30
Miyokard infarktüsü geçiren veya daha önceden koroner arter hastalığı tanısı alan veya girişimsel-cerrahi koroner işlem yapılan anjinası bulunan hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; NYHA Sınıf 1 semptomlar veya ilaç tedavisi veya diyetle anjinanın kontrol altında tutulabilmesi ve ayrıca konjestif kalp yetmezliğinin bulgu ve semptomlarının yokluğu (EF >%50).
Klas 3 hastalar %50
Miyokard infarktüsü geçiren veya daha önceden koroner arter hastalığı tanısı alan veya girişimsel-cerrahi koroner işlem yapılan anjinası bulunan hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; laboratuar yöntemleri ile (EKG, eforlu EKG, perfüzyon sintigrafisi v.b) devam eden iskeminin saptanması veya bir koroner arterinde en az %50 oranında darlığın anjiyografik olarak gösterilmiş olması ve ilaç tedavisi veya diyetle anjinanın kontrol altında tutulabilmesi ve sol ventrikül fonksiyonlarının bozuk olmasına rağmen (EF %30-%50) hastada NYHA Sınıf 2 semptomların varlığı.
Klas 4 hastalar %100
Miyokard infarktüsü geçiren veya daha önceden koroner arter hastalığı tanısı alan veya girişimsel-cerrahi koroner işlem yapılan anjinası bulunan hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; laboratuar yöntemleri ile (EKG, eforlu EKG, perfüzyon sintigrafisi vb) devam eden iskeminin saptanması veya bir veya daha fazla koroner arterinde en az %50 oranında darlığın anjiyografik olarak gösterilmiş olması ve ilaç tedavisi veya diyete rağmen hastada NYHA Sınıf 3-4 semptomların varlığı veya hastada ciddi sol ventrikül fonksiyon bozukluğunun olması (EF<%30)

Akdeniz26

Üye
Üye
Tolgahan kardeş eko,efor,ekg çekindim değerler ne bilmiyorum yorumlayamiyoruz sonuçta.klas1-2-3-4 yardimci olma girişimin için allah rai olsun ama bizimki hangisine giriyor veya oradaki yazilani anlayamiyorum.benim istediğim öür oranin şu aralikta gelir.süreli verilir veya süresiz verilir gibi...

tolgahan8787

Üye
Üye
Tahmini söylemek gerekirse koroner arter hastaliğindan klas 2 ye girip de %30 alsaniz,hipertansiyondan ise %20 alsaniz balthazard formulüne göre %44 eder kronik hastalik olduğu için süreklidir.vergi indirimi ve 2022 sayili yasadan yararlanirsiniz.birde kendinize engelli kimlik karti çikartip toplu taşimalarda ücretsiz,thy %25 inidirim gibi haklardan yararlanirsiniz

Akdeniz26

Üye
Üye
2022 yasa dediğiniz nedir?siz hekimmisiminiz yada konuyla ilginiz varmi tolgahan kardeş yoksa araştirma veya tecrübenize dayanarak mi söylüyorsunuz?ne olursaniz olun ama cevap yazma inceliğiniz için teşekkür ederim.

tolgahan8787

Üye
Üye
Daha yeni kendim engelli sağlik kurulu raporu aldim,memur olduğum içinde en ince noktasina kadar araştirmak zorunda kaldim,ayriyetten özür oranlarini doktorlar çok iyi bilmiyor onu hastanenin sağlik kurulunda çalişan memurlar en net şekilde bilir.üstte yazmiştim kalp yetmezliğinden %30 ve hipertansiyondan %20 aldim toplamda %44 rapor almiş oldum ve belirttiğim haklardan yararlanacağim

tolgahan8787

Üye
Üye
2022 hiçbir geliri olmayanlara devletin verdiği bir maaş diyelim kisaca ayrintili internete yazsaniz çikiyor.birde ne işle meşgul olduğunuzu bilmediğim için açiklama yazmadim

Akdeniz26

Üye
Üye
GELİRİM VAR ALLAHTA YATTIĞIM YERDEN VE HAKKIM OLMAYAN PARAYI ALMAYI BANA NASİP ETMESİN KARDEŞ.ENGEL DURUMUMUM İÇİNDE HAKKIMSA OLSUN.AMA İNSAN EVLADIYIZ MERAK EDİYORUZ SONUCU O YUZDEN YAZDIM DOKTORADA söyledim hakkımsa olsun.

tolgahan8787

Üye
Üye
Yazdiğiniz teşhislere göre bence olur gidin tam teşekküllü bir hastaneye başvurun

Akdeniz26

Üye
Üye
hasta hastaya yorum yapıyoruz bu sitede uzman,hekim,doktor yokmu??? Ehil insanlar nerede???

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=18202]Akdeniz26[/MENTION]

Burada hiçbirimiz doktor değiliz birtakım bilgileri hepimiz birbirimizle paylaşıyoruz. Siz sorarsınız bilgisi olan biri cevaplar başından geçen tecrübeleri paylaşır. Neticesinde hepimiz bilgilenmiş oluruz. Arkadaşımızda zaten size özürlülük oran cetvelindeki bilgileri sizinle paylaşmış bu oranlar rahatsızlığın size verdiği etkiye iyileşme gösterip göstermemesine bağlı olarak küçükde olsa farklılıklar gösterebilir. Bizler hekim değiliz sadece var olan belli başlı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Akdeniz26

Üye
Üye
gülümse_hayata hanım efendi bende bilgisi olanlardan yardım istemek için yazdın.Bilginiz varsa yazdığım ilaç ve rahatsızlıklara bakaraktan özür oranı ne olur sizce?

SM-A720F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kullandığınız ilaçlarla alakalı hiç birşey söylemem mümkün değil bunu sadece ben değil burada hiç kimse söyleyemez. Sadece belirlenen oranları sizinle paylaşabilirim. Dediğim gibi hastalığın size verdiği etkiye göre bunun kararını doktorunuz verecektir.

KARDİYOVASKÜLER SİSTEM ARİTMİLER
Klas 1:

1-Kişi günlük aktiviteleri esnasında asemptomatiktir, EKG veya Holter’de aritmisi gösterilmiştir 10
2-Kişiye aritmi nedeniyle ablasyon veya cerrahi işlem yapılmıştır ve günlük aktivite sırasında asemptomatiktir 10

Klas 2:
Kişi günlük aktiviteleri esnasında asemptomatiktir, EKG veya Holter’de aritmisi gösterilmiştir ve aşağıdakilerden birisi varsa (fonksiyonel kapasite 1 veya 2);
a) ilaç tedavisi veya kalıcı kalp pili ile semptomları giderilmiştir 20
b) aritmi devam etmektedir ve organik bir kalp hastalığı vardır 20
c) aritmi nedeniyle İCD implante edilmiştir 30

Klas 3:
1-Kişinin ilaç tedavisi veya kalıcı kalp piline rağmen semptomları sürmektedir ve EKG veya Holter’de aritmi gösterilmiştir (fonksiyonel kapasite 3) 40
2-Kişinin aritmisini düzeltmek amacıyla ablasyon veya cerrahi işlem veya İCD implantasyonu uygulanmıştır, fakat semptomları devam etmektedir (fonksiyonel kapasite 3) 50

Klas 4:
Kişinin aritmisini düzeltmek amacıyla aşağıdakilerden birisi uygulanmıştır fakat aritmiye bağlı semptomları devamlıdır ve hastanın günlük aktivitelerini engellemektedir (fonksiyonel kapasite 3 veya 4) 100
1. İlaç tedavisi d) Cerrahi müdahale
2. Kalıcı kalp pili e) İCD implantasyonu
3. Kateter ile ablasyon

HİPERTANSİYON
Klas 1: Antihipertansif tedavi kullanan ve komplikasyonu olamayan kişiler %10

Klas 2: Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden birisi varsa %20
1. Proteinüri
2. Hipertansif retinopati (Gunn belirtileri)
3. Hipertansif serebrovasküler hastalık
4. Sol ventrikül hipertrofisi

Klas 3: Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden iki veya daha fazlası varsa %50
1. Diyastolik kan basıncı > 120mmHg (maksimal tedaviye rağmen)
2. Proteinüri ve böbrek fonksiyon bozukluğu (serum kreatin ve BUN düzeylerinde artış veya kreatin klerensi <%50 olması)
3. Hipertansif serebrovasküler hastalık ve kalıcı nörolojik defisit
4. Sol ventrikül hipertrofisi
5. Hipertansif retinopati (evre 3-4)

Akdeniz26

Üye
Üye
[MENTION=480]gülümse_hayata[/MENTION] hanım efendi bende bilgisi olanlardan yardım istemek için yazdın.Bilginiz varsa yazdığım ilaç ve rahatsızlıklara bakaraktan özür oranı ne olur sizce?

Akdeniz26

Üye
Üye
[MENTION=1098]halil[/MENTION]Yılmaz bey benim hastalık kalp ve tansiyon hangi klas grubuna girer?Saygılar.

Tekerlekli Sandalye