Tarım bağkurlu %45 engelli malulenmi yoksa erken emeklimi olur?

evo9

SMS Activated
Merhaba yaptığınız bu site ile bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkürler.
Benim öğrenmek istediğim konu şu.yaklaşık 2 yıl öncesi trafik kazası gecırdım sonucta beynımde öfke merkezınde hasara baglı unutkanlık,ani öfke ve ruhsal dengesizlikler,sag kulagın tamamen duyma kaybı,sag gozde hafıf gorme kaybı gibi zararlarla kazayı atlattım.gecenlerde erken emeklı olabilme imkanı oldugunu öğrendim ve sgk ya basvurdum.malulen emeklı olabılırsın dedıler ve hastaneye sevk ettıler.
ilk sıgorta gırısım:10.10.1994:62 gun
bagkur gırısım:1.1.1996: en son cıkıs:2016(bunun içinde 5yıl 4 ay yapılandırmada dondurulmus,8ayda ödenmemişprim mevcut)
toplam gun sayım:3690gun bagkur.62 gun ssk.
hastaneden %45 raporaldım(raporu bana vermeselerde orada calısanlardan ogrendım)malulen emeklılıkte%60 oran arandıgı ıcın benım emeklılık olmaz ama ben sımdıerken emeklılıge nasıl basvurabılırım?,aldıgım rapor orada gecerlı olurmu?
bagkurlularda %40 engellı emeklılıgıne basvurabılırmı?ssklı mı olmak gerekıyor?
yardımcı olursanız sevınırım,malesef buradakı sgk da calısanlardan dogru duzgun cevap alamadım,bırı bagkurlu olur dıyor bırı ssk lı olman gerek dıyor.
cevaplarınız ıcın sımdıden tesekkurler.

Dediğiniz gibi malulen emkli olmak için %60 engelli olmak gerekli. Sizin rapor oranınız %45 olduğundan malulen değilde kademeli engelli erken emkliliğinden faydalanırsınız. Hangi kurumdan emekli olacağınız (ssk, bağkur) son 3.5 yılda en fazla prim yatırılan kuruma bağlıdır. Anladığım kadarıyla siz son 3.5 yılda en fazla bağkura prim yatırmışsınız. Bu durumda bağ-kur kapsamında emkli olursunuz. Buna göre ; Çalışma Gücünde Kayıp Oranı yüzde %40-%49 arası olanlar: 18 yıl, 4680 gün primle emekli olurlar. Sizde bu kapsama dahilsiniz.

Yardımını için saolun.ozaman kademeli emeklilik için yaklaşık 1000 günüm eksik.yapılandırmada dondurduğum yaklaşık 5,5yillik primi ihya etmek gerekecek.acaba primleri bugünün bağkur fiyatından mi yoksa dondurulduğu eski tarihtenmi hesaplarlar?.çünkü ozamanlar primler300_400tl gibiydi,şimdi 650 -700 civarı.toplamda baya bi fark ediyor.bu konuda bir bilginiz varmı acaba?

Evet isteğe bağlı sigortada yatırarak eksik primleri yatırabilirsiniz. Primler bugünki güncel prim miktarından yatırılır.

Olursunuz tabi. Eksik primleri doldurunda nasıl doldurusanız doldurun. İster faal olarak çalışarak ister isteğe bağlı farketmez...

Geri