Tek böbreği olan ve askerden çürük raporu alan biri malulen emekli olur mu?

sayin halil bey,

ben uzun seneler once askerlikte curuk roporu verdiler cunku tek bobregim vardi ve digeride de damardan daralma var.. yuzde 67 % sakatlik raporunda belirtiliyor..sigortali olarak ozurlu olarak bazi yerlerden calismam var fakat daha sonra yur disina geldim kendi is yerimi actim . 10 yil kadar yurt disindaydim fakat turkiyede 6 ay kadar surekli kaliyorum su an bag-kur istege bagli ayda 244 tl. yatiriyorum 73 dogumluyum.mallulen emeklilik olabilirmiyim hic bir bilgim yok bu konuda lutfen yardimci olursaniz memnun olurum.. kalan gun ne kadar isa yatirma sansim ne oluyorsa nasil olacak..
tesekur edeim..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar,
Öncelikle şunu belirteyim askerden alınan çürük raporu emekliliğinizde hiç bir işe yaramaz. Malulen emeklilikten yada engelli erken emekliliğinden yararlanabilmeniz için mutlaka 'sağlık kurulu vermeye yetkili bir hastaneden' rapor almanız gerekiyor.

Kimler malulen emekli olur: İlk sigortalı olduğu tarihte 'maluliyet derecesinde' (yani %60) sakatlığı olmayan, ve daha sonra gecirdi kaza yada hastalık nedeniyle sakatlık oranı %60 ve üzerine çıkan kişiler malulen emekli olabilir. Sizin doğuştan tek böbreğiniz yokmuş. Bu durumda sizin sakatlığınız-hastalığınız doğuştan olduğu için siz malulen emekli olmazsınız.
Ancak engelli erken emekliliğinden yararlanabilirsiniz. Bunun için en az %40 ve üzeri bir oranla sağlık raporu almalısınız.
Şu aşamada sağlık raporunuzdaki oran belli olmadığından ne zaman hangi tarihte emekli olacağınıza dair bir bilgi veremiyorum. Önce sağlık raporu oranınızın belirlenmesi lazım.

benim bobrek dogustan degil sonradan curumustu ve digerindede daralma var...erken emeklilik kac gun olmasi lazim yuzdeler karsiligi yazarsanis sevinirim..
tesekur ederim ,
saygilar .,..

Merhaba, ilk başta dediğim gibi kaç gün prim gün sayısıyla yada malulen emekli olup olamayacağınıza dair bilgi verebilmemiz için rapor oranınızı bilmemiz lazım. Bu şekilde birden çok seçenek var hepsini sıralamak boşa olur. Önce rapor oranı...

Geri