Tek böbrek ve vergi mükellefiyeti hakkında bilgi almak istiyorum

egeli35

Üye
Üye
Merhaba ,
1978 doğumluyum ve henüz 18 yaşındayken 1996 yılında ani bir böbrek rahatsızlığı ile hastaneye başvurdum ve böbreğimin çürüdüğü ve alınması gerektiğini söylediler.
1996 yılında böbreğim alındı.ameliyattan kısa bir zaman önce ssk lı olarak çalışıyordum.1997 yılında kendi işimikurdum ve o günden beri bagkurluyum.
beni öğrenmek istediğim ,
1-özürlü raporu alabilirmiyim ve nasıl alırım.
2- vergi indiriminden yarlanabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim.
3-geçmiş yıllar için ödemiş olduğum vergilerden geri iade alabilirmiyim veya bundan sonra devam eden süreçte vergi indiriminde yararlanabilirmiyim.
4-erken emeklilik gibi bir hakkım varmı.
bu konular hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
saygılar.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Diğer böbrek tamamen sağlıklımı peki?

egeli35

Üye
Üye
merhaba,
düzenli olarak kontrollere gidiyorum.şuan için diğer böbreğimde sorun yok.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam egeli35,

Maalesef tek böbrekli de olsanız sağlık raporunuzu en fazla % 10 oranında alırsınız ve bu sizin işinize yaramaz. Yani tek böbrekli olanlara diğeri sağlam olduğu sürece engelli raporu ( en az % 40 olması lazım ) verilmiyor. Dolayısıyla engelli haklarından da yararlanamıyorsunuz.

Sağlıcakla kalın,

egeli35

Üye
Üye
merhaba,
birkaç yerde okuduğum kadarı ile erken emeklilik konusunda alacağım raporun işe yarayabileceği söyleniyor..
onun yanısıra ötv konusundada indirimden yararlanabilecimde var.
birde daha önce bir hastanede muhasebede tanıştığım muhasebeci bayan tek böbrekli olan ve kurumda çalışan tüm dokator ve çalışablarının vergi indiriminden yararlanarak daha fazla ücret aldıklarını söylemişti.
bende vergi mükellefi olduğumdan benim içinde olabilir dedi.
bu hafta vergi dairesine başvuru yapacağım.konu ile ilgili olarak sanırım herkesin tam net bilgisi yok.
başvuru süreci ve sonucunuda burdan paylaşırım.

İsen Buga

Üye
Üye
egeli35 sonuçları dörtgözle bekliyorum: bahsettiğiniz ve söz verdiğiniz gibi olumlu sonuçlar olur inşallah...

sizin gibi değerli arkadaşlarımızdan bilgilerden faydalanmak bizim için lutüfdur. lütfen sonuçları yazmayı aksatmayınız. NAsıl başlattığınızı nasıl sonuçlandırdığınızı tek tek aktarırsanız sizin gittiğiniz yolda diğer arkadaşlarımızı yönlendirir bilgilendiririz.

agumustekin

Üye
Üye
Sayın Egeli35;

Gazoz ağacının vermiş olduğu bilgi doğru bilgi. Eğer tek böbrekliyseniz ve böbreğinizde sağlıklıysa %10 orandan fazla bir oran alamazsınız.
Ayrıca araç alımında ÖTV indiriminden faydalanabilmeniz için ya ortopedik özürlü yada %90 özürlü olmanız gerekmektedir.

Size bilgilendirme yapan muhasebeci bayan amiyane tabirle işkembe-i kübradan sallamış.

Sizin şu an için alabileceğiniz herhangi bir özürlü hakkı yok! Eğer başka bir rahatsızlığınız yoksa tabi!!!

Nereden mi biliyor ve böyle konuşuyorum diyorsanız, bende tek böbrekliyim. Tek böbrekten dolayı aldığım oranımsa %10!!!
Selam egeli35,

Maalesef tek böbrekli de olsanız sağlık raporunuzu en fazla % 10 oranında alırsınız ve bu sizin işinize yaramaz. Yani tek böbrekli olanlara diğeri sağlam olduğu sürece engelli raporu ( en az % 40 olması lazım ) verilmiyor. Dolayısıyla engelli haklarından da yararlanamıyorsunuz.

Sağlıcakla kalın,

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam agumustekin,

Çok çok geçmiş olsun arkadaşım. Teşekkür ederim verdiğim bilgiyi doğruladığın için :) Tek böbrekle hayata devam ediyorsan ve senin dediğin gibi elde kalan tek böbrekte sağlıklı olduğu sürece , rapora sadece % 10 verildiğini ben de böbrek hastası yakın arkadaşımın sayesinde öğrendiğimde çok şaşırmıştım ama ne yazık ki gerçek...bazen bu hayatta öyle ilginç sağlık raporu oranlarıyla karşılaşıyorum ki inan hala aklım almıyor ve hala nasıl olur demekten kendimi alamıyorum.

Tek böbreğinle hayata tutunduğun için sana acil şifalar ve sağlıklı günler diliyorum,

agumustekin

Üye
Üye
Teşekkür ederim.

Öncelikli olarak tek böbrekliyim, çünkü böbrek vericisiyim! Böbreğin birisinin olmaması sizin sağlıksız yada engelli bir birey olduğunuz anlamına gelmez. Eğer sizi engelli sınıfına sokacaksa yada sizin vücudunuzun işlevini bozacaksa zaten böbreğiniz alınıp bir başkasına takılmaz! Bu yüzden şaşırmayın. Tek böbrek için alınan %10 tamamen olması gereken oran.

Ben aynı zamanda addison (%40) ve hashimoto hipotiroidi (%10) hastalıklarına sahip olduğum için balthazar hesaplamasıya %51 oran aldım.

Siz öncelikli olarak düşüncelerinizdeki tek böbreğini veren kişi sakat kalır önyargısını aklınızdan çıkartın ve çevrenizdekilerin de çıkartmasına sebep olun. Böylece organ bağışı ve organ nakli sayısı artmış olur.

Saygılarımla.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam agumustekin,

Ben ilk öğrendiğimde şaşırmıştım dedim daha sonrasında tek böbrekle de sağlıklı yaşanabildiğini biliyorum arkadaşım hatta 3 böbreği olup ta 3. böbreğin çalışmadığı için kişiye artı sağlık kazandırmadığını da ama yine de ben teşekkür ederim en azından aydınlatıcı bilgilerini bizlerle paylaştığın için ve organ bağışı hakkındaki düşüncelerin için çok mutlu oldum.

Arkadaşım ben geçen yıl organlarımı bağışladım zaten ve inan o günden beri organ bağışını yaymak için elimden geleni de yapıyorum. Aynı düşüncede olmamız çok sevindirici ve insanlar ne yazık ki organ bağışı hakkında yeterince bilgiye sahip olmadıkları için geri planda durmayı tercih ediyorlar. Bunun bir de dini boyutu var ki işte kimseleri ikna etmek kolay değil.

Her konuda düşünce özgürlüğü olması gerektiği gibi organ bağışı konusu da insanların tamamen kendi iradelerine ve özgür isteklerine bağlı olarak yapılacak bir eylem. Adı üstünde zaten bağış :) organ bağışı...

Sağlıcakla kalın,

Medusa

Üye
Üye
İyi günler ben 19 yaşında bir erkeğim . ilk olarak ben size bir soru sorucaktım .Ben doğduğumdan 12 gün sonra amaliyat oldum ve şuan tek böbrekliyim diğer böbreğim ise amaliyatlı .Diğer bir çok hastalığımda var ancak sanırım onlardan bir oran almak imkansız sanırım ama genede sormak istiyorum . Sağ gözüm diğer gözüm den biraz daha büyük olması , kulak iltihabı olması , geniz eti olup R harflerini çıkartamam konuşma bozukluğu yani , panik atak ve arada kekeleme olması ve yumurtalarımın bir tanesi diğerine göre baya büyük olması ... bunlar a bakılcak olunursa % kaç oran olabilir lütfen bana yardımcı olun hemen cevap atarsanız eğer sevinirim teşekkür ederim iyi günler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
O bahsettiğiniz hastalıklara ufakta olsa oran verilebilir ancak verilecek oranı tahmin etmek çok güç. Deneyip görmek lazım...

Medusa

Üye
Üye
tşekkür ederim bilgi verdiğiniz için ancak tahminen %40 oran alamam mı ?

Tekerlekli Sandalye