Tek kolu olmayan engelli bireylerin yaşamını kolaylaştıracak ürün geliştirmek..

Doganozturk90

Üye
Üye
Merhabalar arkadaşlar;

Ben Doğan Öztürk,Okan Üniversitesinde Endüstri Ürünleri Tasarımı okuyorum,4'cü sınıf öğrencisiyim ve 2nci dönem konum Engelli bir bireyin kullanabileceği bir ürün yapmaktı.

Evet konuyu bu şekilde anlatınca ilk başta kulağa çok ham geliyor,ancak 1 aydır hiç durmaksızın araştırdığım bu konuda sonunda tasarlıyacağım kategoriyi size söylemek isterim.

Yapıcağım ürün Doğuştan,kaza sonucu veya herhangi bir sebepten dolayı tek kolu ile yaşıyan bireyler üzerinedir.(Tabiki sorucağım sorulara aklına fikir gelen herhangi birisde cevap verebilir)

Kendim bazı testler yaptım,tek kolumla bazı objeleri açıp kapamayı,kullanmayı,taşımayı vb denedim ve bazı sonuçlar çıkardım.Ancak,tabiki bu konuda bana en iyi yardımı dokunucak ve çözüme yönlendirebilecek kişi,durumu deneyim edendir.Sadece benim kendi ettiğim deneyimler ile bir yere kadar sonuca varabilirim ve belkide hiçbir işe yaramayan birşey ortaya çıkar.

Bu durumdan kaçınmak için bir soru listesi hazırladım,Bu sorulardan istediğinize cevap verip vermeme özgürlüğüne sahipsiniz bu yuzden eğer size offensif gelen yada kötü hissettiren bir soru olursa beni uyarın,unutmayın ki burda tek amacım çözüm üretmektir.

Sorular:

1)Evinizde veya Dışarıda herhangi bir ürün kullanarak yardım alıyor musunuz? örn:Açılı sapı olan duş lifleri,özel tasarlanmış kesme tahtaları ( yemek yapmak için ) , yada kendi geliştirdiğiniz herhangi bir yöntem...

2)Herhangi bir durumda,herhangi bir sebepten dolayı kendiniz fiziksel olarak çözemediğiniz bir durumda yardım aldınız mı? durum olarak açıklayınız...

3)Sizi fiziksel olarak zorlayan aklınıza ilk gelen şey nedir? örn:Alışveriş arabası sürmek,ağır birşey taşımak...

4)Günlük hayatınızda yaşadığınız genel sıkıntılar varmı? örn:Otobüse bindiğinizde otobüs sallanır ve cüzdanınızdan para çıkarmakta zorlanabilirsiniz çünkü tutunmanız gerekir ( kendim de test ettim ve zor olduğunu düşünüyorum,ama tabikide ben sizin kadar iyi çözüm üretememiş olabilirim ).
iş yerinde belge taşımak,bulaşık yıkamak,çamaşır asmak vb...

5)Gün içerisinde kötü hissetmenizi sağlıyan alanlar oluyormu? örn:yaptığım bir görüşmede sokakta ayakkabımı bağlıyabilirim ama dikkat çektiği için bağlamıyorum diyen bir bayan vardı...

6)Evinizde veya dışarıda,yemek yaparken veya yer iken herhangi bir sıkıntı yaşıyormusunuz? detaylı bir şekilde anlatınız... örn:et yer iken eti nasıl kesiyorsunuz? Kullandığınız ürün var ise yazarsanız sevinirim,o ürünün sıkıntılarını yazarsanız dahada güzel olur.

7)Son olarak,Günlük hayatınızda herhangi bir şekilde size yardımı dokunabilecek bir ürün olsa idi,hangi alanda,ne amaçla olmasını isterdiniz?, örn:kendi fikirlerimden bir tanesi:Mıknatıs düğmeli gömlek...(Kendi fikriniz var ise yazabilirsiniz) ( ham bir şekilde alternatif bir ürün geliştirdi iseniz yazarsanız sevinirim)

Vakit ayırıp okuduğunuz için şimdiden çok teşekkür ederim,unutmayın bu araştırmayı sadece ödev teslim etmek için değil aynı zamanda üretme amaçlı tasarlıyorum.Immıb in düzenlediği tasarım yarısmasına katılmış bulunmaktayım,yaptığım ürün eğer derece alırsa yada ilgi görürse üretiminde bana destek olunucak ve türkiyede üretilicek ( maliyeti düşük olucak ). Bu yüzden benim düşüncem en iyi ürünü sizin fikirlerinizden beslenerek ortaya çıkarmaktır,çünkü sizin işinize yarıyacaktır.Tekrar söylüyorum herhangi bir yanlış anlaşılma olmasın,offensif bulduğunuz yada yanlış yazdığını düşündüğünüz bir kelime yada bir soru olur ise lütfen uyarın beni.

Doğan Öztürk

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Her iki kolumu kullansamda konuyu okuyunca ilk aklıma gelen şey tek kolu olmayan birinin pantolon düğmesini nasıl iliklediğiydi.
Bu arada 5. soruda ayakkabı bağcığı daha çok toplumun engelli bireye bakış açısının bir yansıması. Yoksa o sorun bağcıklı ayakkabı kullanmamakla gayet rahat bir şekilde çözülebilir.
Burda söz edilen durumu yaşayan arkadaşlar lütfen konu altında fikirlerini-önerilerini yazsın. En sağlıklı önermeler bizzat bu durumu yaşayanlar tarafından gelecektir.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Doganozturk90,

Arkadaşım seni konuya olan duyarlı yaklaşımından ötürü tebrik etmek istedim. Bu konu eminim aynı engel durumunu yaşayan arkadaşlar tarafından ilgi çekecektir. Hem sen bir şekilde ödevini tamamlamış olacaksın hem de bu konuda sıkıntı yaşamakta olan arkadaşlar fikirlerini ve önerilerini açıklıkla beyan etme cesaretini gösterdiklerinde aslında senden çok belki de kendilerine geri dönüşümlü bir fayda sağlayabileceklerdir.

Cesaretin ve çalışmanın konusu için seni kutlamak istiyorum. İnşallah bu site sana, sen de sitedeki arkadaşlara faydalı olursun.

Doganozturk90

Üye
Üye
Merhabalar,

Takdiriniz için çok teşekkür ederim,Halil bey size katılıyorum toplumumuzun engelli bir bireye bakış açısı gerçekten can sıkıcı ama eminim ki bireyler olgunlaştıkça ki umarım yakın çağda görebiliriz bunu,engelliler üstüne yapılan çalışmalar artıcaktır,Gazoz ağacı sanada çok teşekkür ederim,evet biraz cesaret isteyen bir konu kimse kolay kolay kurcalamıyor bu konuyu ki aslında içerisinden çıkabilicek okadar çok şey varken...Umarım arkadaşlar cevap yazarlar,tabikide kendini kötü hissedicek durumda olan arkadaşlardan yazmaları gibi bir beklentim yok,saygım sonsuz.

Doğan Öztürk

Tekerlekli Sandalye