Tek sağlık raporuyla tüm özürlü haklarından yararlanmak?

Önder Kök

Üye
Üye
Merhaba 2009 yılında vergi indiriminden yararlanmak için rapor çıkartmıştım. O raporla ötv den muaf araba almak için başvurduğumda bana o raporun otomobil alımında kullanılamayacağını yeni rapor çıkartmam gerektiğini söylediler. Ben özel sektörde çalışıyorum özel sektörü bilirsiniz işyerinden izin almak oldukca zor. Hele bizim işyerinden izin almak neredeyse fermana mahsus. Benim 2009 da aldığım rapor sürekli ibareli. muhtemelen yeni alacağım raporada aynısını yazacaklar. Ben yeni çıkaracağım raporu öyle bir çıkartmak istiyorumki ilerde başka bi amaç için kullanmam gerektiğinde benden yeni rapor istemesinler. Yani tüm özürlü haklarından yararlanılacak içerikte bir sağlık raporu. Böyle bir şey mümkünmü? ve nasıl yaparız?
Şimdiden teşekkürler...
Önder Kök

İsen Buga

Üye
Üye
Çok çok zor bir durum bu: Olmayanı istemek gibi...
Atıyorum vergi indiriminden faydalanacaksınız; bu raporun bir nushasını sana vermeyebilirler. Gizli bir rapor bu. Bazı ahstalıklar konusunda Doktor ile Maliye şüpheye düşebilir dolayısıyla sizi kast etmiyorum genelleme yapıyorum...

Atıyorum vergi indirimi için rapor istemiştik ya: hadi verebiliriz dediler diyelim. Heyete girmeden memur tarafından sorulur yada sorulmaz genelde sormazlar. Sende o memura tüm haklarımdan faydalanmak istiyorum . ÖTV.siz araç alımında, h sınıfı ehliyet alımında, % sakatlığı gösterir raporun tarafıma verilmesinde, yolculukta, vergi indiriminde, hatta ÖMSS sınavına girişinde KPSS sınavınada girişinde vs vs ne var ne yok her konuda değerlendirilmesini istiyorum dersin
fazla fotograf verirsin aslı gibidir diye çoğaltsınlar.
sonra heyeti beklemek kalıyor.
Verirlerse sorun yok vermezlerse o zaman düşünmek gerek.

Burada araç alımında detay yazılır dolayısıyla raporda yazılabilecek yer kalmayabilir. Araç özel aparatlı araç alımında kullanılabilir diye yazı düşmesig erek aynı zamanda ÖMSS sınavı için falanca olmayan işlerde çalışabilir diye düşmesi ve doktor imzaları derken
abartmışsız derler çok fazla yaz yaz yaz

Demekki sizin özel işte çalışmanızı dr.lar düşünmez. dolayısıyla belki değerlendirmeyebilir. Ama siz yine de ısrar ediniz, mantıklı cevap alana kadar.

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Şöyle bir dilekce ile başvurursanız işiniz görülebilir.

..... Hastane Başhekimliğine

14 Ocak 2012 günkü Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'in 'Özürlü sağlık kurulu raporunun doldurulması'nı düzenleyen 9. maddenin 5. fıkrası,
"raporun kullanım amacı bölümüne; bireyin yararlanmak istediği hak ve hizmetlere ilişkin talepleri belirtilir."
talimatını; 'Özürlü sağlık kurulu raporunun tasdiki ve verilişi'ni düzenleyen 14. maddenin 2. fıkrası ise,
"Özürlü sağlık kurulu raporunun bir nüshası ilgili kişiye verilir. İlgilinin talebi üzerine hazırlanmış olan özürlü sağlık kurulu raporlarından; özürlünün yararlanabileceği hakları sayısınca veya talep ettiği sayıda çoğaltılarak imza edilir, onaylanır ve mühürlenerek ilgiliye verilir."
talimatını vermektedir.

Bu hükümler çerçevesinde, sakat statüsünde çalışıp çalışamayacağıma ve hangi işlerde çaışamayacağıma [ayakta yapılması gereken işlerde çalışamaz], sakatlık/vergi indiriminden yararlanıp yararlanamayacağıma, 2022 sayılı yasadan yararlanıp yararlanamayacağıma, evde bakım hizmetinden yararlanıp yararlanamayacağıma, dair ibarelerin eksiksiz doldurularak, 5 nüsha halinde tarafıma sağlık kurulu raporu verilmesini arz ederim

ad soyad
imza

resim
tc kimlik numarası
adres
telefon

Kırmızı ile yazılan bölüme eklenebilecek haklar:

H sınıfı ehliyet alabilir
Özel tertibatlı otomobil kullanabilir.
Özel eğitim amaçlı değerlendirilmesi uygundur.
2022 sayılı yasadan yararlanabilir
Evde Bakım Aylığı alabilir
Sakat statüsünde çalışabilir
Gelir Vergii muafiyetinden yararlanabilir
Özürlü Kimlik Kartı alabilir
Diğer: (Açıklayınız)
Çalıştırılamayacağı iş alanları:

Önder Kök

Üye
Üye
Soruma cevap veren her iki arkadaşa da çok teşekkür ederim. Çok iyisiniz sağolun...

Tekerlekli Sandalye