Tek taraflı trafik kazası sonrası(iskazasi)tazminat hakki

yakamoz1

Üye
Üye
Merhaba forum kullanıcıları sizlerden öğrenmek istediğim ben SGK li olarak çalışan tır soforuyum 2011 yılında aracı yan yatırmak suretiyle tekli trafik kazası(iskazasi)geçirdim bunun neticesinde %41 devlet hastanesinden rapor aldım bunun üzerine Maliye'ye vergi indirimden yararlanmak için vergi dairesine başvurdum buradanda %40 3.derece vergi indiriminden yararlanır belgesi aldım şimdide meslekte işgücü kayıp oranı için uğraşıyorum ancak şimdi sizlerden öğrenmek istediğim
Aracın trafik sigortasından yada isveren ve ruhsat sahibinden herhangi bir tazminat alıp alamayacağını öğrenmek istiyorum
SAYGILARIMLA

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kazada işverenin bir kusuru olması halinde tazminat alırsınız aksi durumda mümkün değil...

İskender Durgun

Üye
Üye
Merhaba yakamoz1,

Aracın kaskosu var mıydı? Eğer kaskosu varsa; yaralanmanız nedeniyle kaskoda belirtilen miktar kadar tazminat hakkınız var. Kasko bunu öder. Bilgilerinize...

yakamoz1

Üye
Üye
Evet aracın kaskosu vardı ancak kaskoda devamlı sakatlık halinde 5000tl lik sigorta yaptırılmış %41 sürekli olarak engelli raporum var yani kısacası bu sakatlığımı ömrü boyunca taşıyacağım sizce benim ömür boyu taşıyacağım bu sakatlığım yaklaşık olarak 2000tl değerindemi yani suan 1,5senedir çalışamıyorum zaten hangi işverenin bana isverip calistiracagini zannetmiyorum hangi işletmeci tek kollu birine is verirse çalıştırır
Sizlerden öğrenmek istediğim kısacası tecrubelerinizi benimle paylaşmanızı istiyorum kısaca sorunum su erken emekli olmak istiyorum ancak prim günlerim eksik oldugundan dolayı emeklide olamıyorum askerlik borçlanması yapıp emeklide olamıyorum maddi durumum iyi olmadıgından kredide çektmiyorum kaza geçirdiğimden beri kredi kartından idare ettim ancak bir kaç ay önce ödemelere yetişemez oldum ve kredi kartlarımdan dolayı tekerrüre düşmem neticesinde artık bankalar kredide vermiyorlar Yardımlarınızı bekliyorum.

İskender Durgun

Üye
Üye
Merhaba yakamoz1,

Öncelikle çok geçmiş olsun, Allah yardımcınız olsun.

Yapmanız gereken 2 tane yol var.

1. yol ilk önce iş kazası nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri için uğraşmanız. Sanırım yazınızdan anladığım kadarıyla buna başvurmuşsunuz. Bu gelir zaten bir çeşit emeklilik. Bunu geliri ömür boyu alacaksınız.

2. yol erken emeklilik. Bunun için sigorta başlangıç tarihini ve prim gününüzü şu linkten Engelli Emekliliği yeni konu açarak yazarsanız arkadaşlar yardımcı olacaktır. Erken emekli olduğunuzda da iş kazası nedeniyle aldığınız maaş devam edecek yani iki maaş alacaksınız.

Tekrar çok geçmiş olsun.

yakamoz1

Üye
Üye
Sevgili İskender hocam sigorta başlangıcım 1993 kaza 2011 yılında oldu toplam prim gunüm 3310
Ben forumdan edindiğim bilgilere göre 3760 prim günden emekli olacağım ancak yukardaki yazımda da bahsettigim üzere eksik prim günlerimden dolayı emekli olamıyorum
Yaklaşık olarak 450 prim gunüm eksik 1 seneyi geckindir is arıyorum çalışarak kapatayım diye ancak henüz is bulupta çalısmaya baslayamadim şimdi yukardaki yazımda ve burada bahsettigim sebeblerden ötürü emekliliğimi nasıl sağlayabilirim saygılarımla

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
16 yıl hizmet süresi ve 3760 gün prime tabisiniz. Eksik primleri isteğe bağlı sigorta yatırarak, bir işyerinde çalışarak, yada askerlik borçlanması yaparak kapatmanız lazım.

yakamoz1

Üye
Üye
Sayın Halil bey bunları bende biliyorum daha dogrusu forumdan öğrendim
Dediğim gibi bunları karşılayacak maddi imkanım yok 2seneden beri de calisamadigimdan borç bataginada düşmüş durumdayım bu nedenden kredide cekeniyorum şimdi bana akıl verin ben bu kötü şartlar altında nasıl eksik olan prim günlerimi tamamlayıp emekli olabilirim
Diğer yazılarımda da bahsettigim üzere yaklaşık 1seneden beri is arıyorum bu şartlar altında bana yardım etmenizi yol göstermenizi bekliyorum

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@yakamoz1, eksik primleri yukarda saydığım şekilde doldurmaktan başka bir çıkar yol yok. Olası seçenekleri sıraladım. Bunlar dışında bir sihirli formul malasef yok...

Tekerlekli Sandalye