Tekerlekli Sandalye Basketi ve Engellilerin Spor yapmaları üzerine: Ümit Tosun

GülerAkköse

Üye
Üye
Almora: Sevgili Ümit bize kendini tanıtır mısın?

Ümit Tosun: Merhaba ben Ümit tosun, Denizli’de yaşıyorum, 32 yaşındayım.
Yaşamayı çok seviyorum, bu nedenle sporun her türlüsünü yapmaya çalışırım, basketbol yüzme bisiklet gibi; yaklaşık 7 yıldır basketbol oyuncusuyum. Yirmi yıl kadar da bisiklet kullanıcısıyım,
Bisiklet ile uzun yollara çıkmayı çok seviyorum, şehirden uzakta dağın başında bisikletin tepesinde iken
bütün dertlerimi kenara atabilen bi yapıya sahibim.

Almora:
Engeliniz Nedir? Doğuştan mı? Yoksa Kaza mı?

Ümit Tosun: Altı aylıkken çocuk felci geçirmişim.

Almora: Ben Engelliyim veya Sakatım Gerçeğine Ne Zaman Adapte olabildin bunu nasıl kabullendin?

Ümit Tosun: Kabullenmek gibi bi durum olmadı çünkü ; ben 5- 6 aylıkken rahatsızlık geçirdiğim için bebeklik dönemimde uzun bi süreçten geçtim, Denizli ‘de olsun , Ankara’da olsun hasta hanelerde geçirdiğim zaman ve ailemin beni hanım hanımcık büyütmediği için bazı sorunlar ile kendi başıma çözüm bulmam gerektiği için engelimi kabul edip bulunduğum durumu en iyi şekilde anlayıp hayatı buna göre en iyi şekilde yaşamaya çalıştım ..

Almora: Ümit Tekerlekli Sandalye Basketboluna Nasıl Başladı? Seni İlk Kim Keşfetti?

Ümit Tosun: Beni kimse keşfetmedi. Denizli Bedensel Engelliler Spor Kulübü kurucularından Ayşegül Galiba ve Erol Hocanın teşvikiyle tekerlekli sandalye basketboluna başladım.

1basket.jpg

Almora: Hangi Takımlarda Oynadın? Su An Hangi Takımda Oynuyorsun?

Ümit Tosun: Artık oynamıyorum, onu belirteyim, Denizli Bedensel Engelliler Basketbol Takımı, Buca Engelliler Basketbol Takımı, Aydın Engelliler Basketbol Takımılarında oynadım.

Almora :
Kendine Saygın Ve Özgüvenin Acısından Basketboldan Sonra Hayatında Neler Değişti?

Ümit Tosun: Spor her alanda insanın kendine olan özgüveninin artmasına ve toplum içinde saygın bir yer edinmesine neden oluyor ve olduda, insanlar tarafından tanınmak hayatıma yeni yüzler, yeni kişiler ve yeni hayatlar tanımamı sağladı...

Almora: Tekerlekli Sandalye Basketboluyla İlgili En ilginç Anın Nedir?

Ümit Tosun: En ilginç anım Güler Akköse isimli arkadaşımın antrenmanda aşırı hız nedeni ile aracın kontrolünü kaybedip üzerime uçmasıdır ..
(Almora: burda bir acıklama yapayım ben tekerlekli sandalye basketbolunu oynarken potaya daha kolay basket atabilmek için; bel kemerini gevşek bırakıp antremanlara öyle katılıyordum, ümitle çaprazlama çarpıştık ve ben ümitin üzerinden karşı tarafa uçtum; neymiş efendim emniyet kemeri önemliymiş.)

Almora: Engelli Basketbolunda En Büyük Hayal Kırıklığın Nedir? Şu Fırsatımda olsaydı simdi kariyerimin doruklarındaydım dediğin bir olgu var mı?

Ümit Tosun
: Hayır olmadı, diğer soruya geçebiliriz.

Almora: Türkiye’de Engelli Sporculara gereken önemin verilmediğini hepimiz biliyoruz; sence önünüze cıkarılan engeller neler?

Ümit Tosun: ülkemizde sporcusundan malzemecisine kadar takımlara hiç bir şekilde destek verilmiyor özellikle bölgesel lig takımlarına neredeyse hiç destek verilmiyor takımın gösterdiği özveri ve sabır ile birşeyler oluyor yoksa bir çok bölgesel lig takımı devam edemez maddi zorluklar nedeni ile ..

Almora:
Engelli Basketbolunu bir tarafa bırakalım, ümit bisiklet sporu yapıyor ve sanırım Türkiye’nin birçok yerini bisikletle dolaştın. Düşünüyorum da; ortopedik engelli bir insan için bisiklet biraz ters engeline rağmen bisiklet sporu yapmanın açıklaması nedir?

engelli-roportaj.jpg

Ümit Tosun: Manyaklık, aklım olsa yapmam açıkçası, kışın soğuğunda ve yazın sıcağında bisikletin tepesinde pedal basıyorum ha bire, bu konuda pek normal olmadığımı biliyorum, hatta mazoşistliğe varan bi yapım var, sanırım acı çekmeyi seviyorum. Zaten bisiklet bir süre sonra acı veren bir spordur. Engelime ters mi? Sanmıyorum, yapabildiğim her spor her iş bana doğrudur ters değildir. Zorlarım yapana kadar kolay pes etmem.

Almora : Seni Maceracı ve mücadeleci olarak tanımlaya bilimiyiz?

Ümit Tosun: Sanırım Evet!

Almora:
Özelde “tekerlekli sandalye basketbolu” genelde ise “tüm spor branşları” için engellilere söylemek istediğin bir şey var mı? Çoğu engelli spor yapmanın kendileri için hayal olduğunu zannediyor veya toplumda bu şekilde genel bir kanı var.

Ümit Tosun:
Toplumun ağzı torba değil ki büzülsün, başka insanların söylemleri ile birşeylere başlayıp son vermekten vazgeçmeliyiz, toplumun gerekirse anne/ babanın en yakınının sözlerine kulak asmamak lazım, doğru bildiğinin peşinde koşan her insan her engelli, zamanı geldiğinde başarmış olacaktır, yani insanın önce kendini aşması lazım.

Almora: Çevrende Gözlemlediğin Kadarıyla Engellilerin Sosyal Hayata Adapte Olamamasındaki Kısıtlamalar Neler?

Ümit Tosun: İlk olarak kendimiz sonra çevresel etkiler ve toplumun bizlere olan bakışı. Kendimizi aşmalıyız kafamızdaki tabuları yıkmalıyız ki sosyal hayata adapte olalım bir şeyler yapmak istediğimizde toplumun bize garip söylemleri ve bakışı olacaktır ki bunlar bana da olmuştur kır bacağını otur kıçının üstüne senin neyine spor sakat bir adamsın söylemleri ile bende çok karşılaştım bunları kafaya takıp evden çıkmasa idim şu an sizin ile bu sohbeti yapıyor olmazdım sanırım.

Almora:
Engelinle İlgili Neden Ben? Diye Düşündün mü Hiç?

Ümit Tosun: Çocukken düşündüğüm olmuştur ama 15 yaşından sonra bu soruyu hiç sormadım kendime.

Almora: Ümit Engelli Basketbolu ve bisiklet sporu dışında neler yapar, ilgilendiğin bir sanat dalı veya hobilerin varmı?

Ümit Tosun: Ümit spor dışında ne yapar araba ile gezmeyi yeni yerler görmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok sever, yüzmeyi çok sever, müzik dinlemeyi ve çay demliyip çayını yudumlar kene kitap okumayı çok sever ... sinemaya gitmeyi ama bazı arkadaşları yüzünden gidemez…

Almora:
Röportajı bitirelim söz seni sinemaya götüreceğim. (gülüşmeler)

Almora : Ümit Şimdiki Ümit Olmasaydı Diyelim, Engelin Yok, hayatının seyri nasıl olurdu, sence simdi ne yapıyor olurdun ?

Ümit Tosun: büyük olasılıkla bu ruh hali ile dünyaya gelmiş olurdum ve yine aynı ben olurdum .

Almora:
Bundan 5 Yıl Sonra Kendini Nerede Görüyorsun ?

Ümit Tosun: Büyük olasılıkla dermansız hastalık olan aşka yakalanmaz ve evlenmez isem Asya ‘da bir yerde bisikletin tepesinde olurum diye düşünüyorum .

Almora : Bende İnşallah Diyorum.

Almora : Son olarak eklemek İstediğin Bişey Varmı?

Ümit Tosun : Engelli arkadaşlarıma söyleyebileceğim şudur;engeliniz hayatı yaşamayı hayatı anlamaya spor yapmaya engel değildir, siz kafada bitirin bütün engelleri yeter ki ..

Teşekkur ederim bana vakit ayırdığın için …

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Röportaj için teşekkürler Almora ve Ümit Tosun. Keyif verici bir röportaj olmuş. Bu arada bu kategori altında bu şekilde röportaj dizimiz devam edecek. Çok çok sürpriz isimlerle röportajlarımız olacak. Bizim izlemeye devam edin. :)

GülerAkköse

Üye
Üye
Halil asıl ben sana tesekkur ederim bana böyle güzel bi fırsatı yarattığın için. Cok zevk aldım yaptığım işten partnerimin yakısıklılığı acık sözlülüğü ve samimiyetide cabası :) İnşallah Sitemiz için daha güzel işlerde cıkar.

Sağlıkla kalın ...

İskender Durgun

Üye
Üye
Hoş ve verimli bir röportaj olmuş. İlgiyle okudum. Röportajların devamını bekliyoruz.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Şeker Kız Candy,

Tadını kattığın röportajlarını ilgiyle okuyacağımdan emin olabilirsin :) Samimi olan her paylaşım yüreğime dokunur benim :) Başarılarının devam dileğimle arkadaşım yeniden HOŞGELDİN aramıza...

GülerAkköse

Üye
Üye
Canım arkadaşım Gazoz Ağacı ;

"İnsan insanın aynasıdır " Hz Muhammed s.a.v. Sendeki samimiyet ve cana yakınlık olmasaydı yüreğine dokunabilir miydim ? hayır.
Aynı kural diğer arkadaşlar içinde gecerli eğer soğuk ve itici bi ortama gelmiş olsaydım bi kenara cekilir, etliye sütlüye karışmıyor olurdum :)
Ben inanıyorum ki; bu samimiyet bu cana yakınlık bizi daha güzel projelerde yine bir araya getirecek ...

septik

Editör
Editör
:) Bakın benbi ara spor yapmıştım :D bide neydi hatırlasam keşke...He unutmada röpörtaj yapalım ilginç hikayedir

İst Küçükyalı 50. yıl lisendeydim tuhafftır ama:) okumaya çalışıyordum, okul da bir çaba herkes bişeye yazılmış.. o dönemde bir tv dizi başlamılştı beyaz gölge.. Hatırlamaz çoğu kimse ama o başlangıç olmuştu spor anlamında

Beni zaten sormayın istikrar vardı ama ee işte bir garip sağlık sorunu.

Başarı kısmına eklemek isterim okul takımında basketbol oynamıştım, ama oydu hepsi

Tekerlekli Sandalye