Temmuz ayında evde bakım paralarına zam olmayacakmı?

R

rahim

Guest
19 Şubat 2014 ÇARŞAMBA
Resmî Gazete
Sayı : 28918

KANUN

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ

HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME İLE BAZI KANUN VE

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR KANUN

Kanun No. 6518 Kabul Tarihi: 06/02/2014
yayınlanan kanunun aşağıdaki maddesine göre

MADDE 21 – 2828 sayılı Kanunun ek 7 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“EK MADDE 7 – Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, resmî veya özel bakım merkezlerinde bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek verilmesi sağlanır. Hanede birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması hâlinde, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının hesaplanmasında birinci bakıma ihtiyacı olan engelliden sonraki her bakıma ihtiyacı olan engelli iki kişi sayılır.
Bakıma ihtiyacı olan engellilere özel bakım merkezlerinde sunulacak bakım hizmetinin karşılığı olarak belirlenecek kişi başına aylık bakım ücreti tutarı, (20.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutardan fazla olamaz. Bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için ise (10.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılır.
Bakıma ihtiyacı olan engellilere sunulacak bakım hizmet modeline ve kapsamına, bakım hizmetinden yararlanabileceklerin başvuru şekline, bu hizmetleri verecek olan gerçek ve tüzel kişiler tarafından açılacak kuruluşlara açılış izni verilmesine, çalışmasına, denetimine, ücretlendirilmesine, idari para cezalarının ve kapatılma işlemlerinin uygulanmasına, özel bakım merkezlerine bakım hizmeti karşılığı yapılacak ödemelere ve bakım hizmeti veren resmî kurumlara yapılacak yardımlara ilişkin usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığının görüşü alınarak Maliye Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca müştereken çıkarılan yönetmelikle belirlenir.
Bakıma ihtiyacı olan engellilerin evde bakımına destek için yapılacak sosyal yardımlara ilişkin iş ve işlemler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca gerçekleştirilir. Bakıma ihtiyacı olan engellilerin evde bakımına destek için yapılacak sosyal yardımın başvuru şekline, değerlendirilmesine, ödenmesine ve diğer hususlara ilişkin usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığının görüşü alınarak Maliye Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca müştereken çıkarılan yönetmelikle belirlenir.
Birinci fıkra kapsamındaki bakıma ihtiyacı olan engellilere sunulacak bakım hizmetinin karşılığı olarak özel bakım merkezlerine ödenecek bakım ücreti, evde bakımına destek için yapılacak sosyal yardım ile bakım hizmeti veren resmî kurumlara yapılacak yardımlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesinden karşılanır.
Bakıma ihtiyacı olan engellilere, ücretleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesinden karşılanmak suretiyle sağlanacak bakım hizmetleri, 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi olmaksızın temin edilir. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Maliye Bakanlığının görüşü alınarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle belirlenir.
Birinci fıkra ile belirlenen hane halkı gelir ölçütünü aşan gelir değişikliğinin tespiti hâlinde bu madde kapsamında yapılan ödemeler durdurulur ve değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren yasal faizi ile birlikte genel hükümlere göre takip ve tahsil edilir.”

şu anda memur maaş katsayısı 0.076998 dir. bunu 10000 le çarptığımızda 769 lira 98 kuruş yapar buda bizim şu anda aldığımız paraya eşit. buda demek oluyor ki temmuzda memur maaşlarına zam yapılmayacağına göre bakım ücretlerinede zam yapılmayacak demektir.

bu konuda da site yöneticileri ve konuya hakim kişilerin görüşlerini bekliyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Burda bahsedilen "özel bakım merkezlerinde bakılan engellilere ödenen maaş."
Evde bakım maaşı ile bir alakası yok. Evde bakım maaşlarındaki artış memur maaşlarına değil "asgari ücrete" endeksli olarak artar.

R

rahim

Guest
............................................................................

R

rahim

Guest
Burda bahsedilen "özel bakım merkezlerinde bakılan engellilere ödenen maaş."
Evde bakım maaşı ile bir alakası yok. Evde bakım maaşlarındaki artış memur maaşlarına değil "asgari ücrete" endeksli olarak artar.

sevgili halıl bey yukarıdaki kanundan kopyala yapıtr yapıp aşagıya aldığım bölümde diyorki özel eğitim merkezinde yapılırsa 20000 ,evde bakım yapıldığında 10000 le çarpılr diyor.sanırım kunun maddesi u8zun diye dikkatli okumadınız.

Bakıma ihtiyacı olan engellilere özel bakım merkezlerinde sunulacak bakım hizmetinin karşılığı olarak belirlenecek kişi başına aylık bakım ücreti tutarı, (20.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutardan fazla olamaz. Bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için ise (10.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılır.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Burada bahsedilen şey başka sanırım. Evde bakım maaşı bir asgari ücret düzeyinde ödeniyor. Metin biraz uzun şimdi tekrardan okudum ama dediğim gibi farklı şeyden bahsediyor sanırım.

R

rahim

Guest
Burada bahsedilen şey başka sanırım. Evde bakım maaşı bir asgari ücret düzeyinde ödeniyor. Metin biraz uzun şimdi tekrardan okudum ama dediğim gibi farklı şeyden bahsediyor sanırım.

halil bey başka bir şeyden bahsetmiyor.BAL gibi evde bakım hizmeti karşığı ödenecek tutardan bahsediyor. biz şu anda 769,98 tl alıyoruz.bu para kanundan önce asgari ücret 765,67 tl kadardı.kanundan sonra
asgari ücretten biraz fazla oldu.yani memur katsayısı olan 0.076998 ile kanundaki sayı olan 10000 ni çarptığımızda 769,98 tl çıkar .yani temmuzda memur maaşlarına zam olmadığından kat sayı artışı olmayacak vede bakım paralarınada zam gelmeyecek.saygıkar sunarım.
sanırım mevzuyu anlatabilmişimdir.temmuzda zam yok
765.67 tl alırken niye 769.98 lira oldu diye hiç sorgulamamıştık.sebebi anlaşıldı.

Son düzenleme:
R

rahim

Guest
arkadaşlar temmuz ayında bakım paralarına zam yok. bu konuda neler yapabiliriz. bilmiyorum.bunada şükür deyip sineye çekmekten başka çare yok gibi.

murat tarsuslu

Üye
Üye
rahim arkadaşın tespiti doğru arkadaşlar. 2014 yılı ocak-aralık dönemi katsayısına baktığımda hesap doğru çıkıyor. 2015 ocak ayı için katsayıda artış olursa evde bakım ücretlerine o oranda zam yapılacak. yani bu yılboyunca şu anda aldığımız ücreti almaya devam edeceğiz. hele ben de şaşırıyordum 765 yerine nerdeyse 770 tl ödeme yapılıyor son üç aydır..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar bu konuyu iyice araştırıp hep birlikte neler yapabiliriz diye düşünelim.

Tekerlekli Sandalye