Terörden zarar görenlere maaş bağlanması: 5233 sayılı kanun

İSAADANAŞ

Üye
Üye
merhaba sevgili okuyucu

SORMAK İSTEDİĞİM VE BİLGİ ALMAK İSTEDİĞİM KONU VAR

BABAM 1998 YILINDA HAKKARİ DE TELEKOM DA GÜVENLİK MEMURU OLARAK ÇALIŞMAKTA İKEN BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜ TARAFINDAN ÇALIŞTIĞI BİNAYA SALDIRI SONUCU AĞIR YARALANDI
5233 SAYILI KANUN (TERÖRDEN DOLAYI ZARAR GÖREN SİVİLLERE MAAŞ BAĞLANMASI) KAPSAMINDA YAKLAŞIK İKİ YIL ÖNCE YAPMIŞ OLDUĞUMUZ MÜRACAAT NETİCESİNDE OLAYLA ALAKALI TÜM EVRAKLARI VE ŞAHSİ OLARAK MÜRACAAT EDİP VAN BÖLGE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDEN ALMIŞ OLDUĞUMUZ RAPORU GÖNDERDİK. RAPOR ORANIMIZ %69 İDİ. SGK ALMIŞ OLDUĞUMU BU RAPORU KABUL ETMEYİP BİZİ RESMİ YAZIYLA VALİLİĞE GİDİP GELEN YAZI İLE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE GİTMEMİZİ İSTEDİ. BU ŞEKİLDE YAPTIK SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ DE BİZİ EN YAKIN HAKEM HASTANE OLARAK ERZURUM BÖLGE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNE GÖNDERDİ. BURADAN DA %73 ORANINDA RAPOR ALIP TEKRAR SGK YA GÖNDERDİK.
BU DEFA SGK YİNE KABUL ETMEDİ. SEBEP OLARAK TA ALMIŞ OLDUĞUMUZ BU %73 ORANININ OLAYLA ALAKALI OLUP OLMADIĞINI SORDU HASTANE YE. HASTANEDE CEVABEN ELLERİNDE OLAYLA ALAKALI DÖKÜMANLARIN OLMADIĞI İÇİN TESPİT EDİLEMEDİ DİYE CEVAP YAZDI. SGK YİNE BİZİ VALİLİK VE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KANALINCA YENİDEN RAPOR ALMAK İÇİN ERZURUM BÖLGE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNE GÖNDERDİ. TEKRAR GİTTİK OLAYLA ALAKALI TÜM DÖKÜMANLARI DA GÖTÜRDÜK YENİDEN RAPOR ALDIK %38 ORANINDA VE SGK YA GÖNDERDİK HENÜZ BİR SONUÇ ALAMADIK BEKLİYORUZ.
ŞİMDİ SORMAK İSTEDİĞİM ŞEY ŞU %38 RAPOR ORANI 5233 SAYILI KANUNDAN YARARLANMAK İÇİN YETERLİMİ? DEĞİLSE NE YAPABİLİRİZ. BİRDE BU BALTHAZARD FORMÜLÜNE GÖRE HESAPLAMA PROGRAMINA DOKTORLARIN VERMİŞ OLDUĞU ORANLARI YAZIP 60 YAŞ ÜSTÜNÜ SEÇİP TIKLIYORUM %43 ORANINDA BİR SONUÇ ÇIKIYOR. HASTANE RAPORU YAZARKEN BU HESAPLAMA ŞEKLİNİ DİKKATE ALMIYOR MU?
YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. EĞER KABUL EDİLİRSE HEM MAAŞ BAĞLANACAK HEMDE BİR KADRO HAKKIMIZ VAR. ALLAH RAZI OLSUN TEŞEKKÜR EDERİM.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Baltazar formulu terör nedeniyle sakatlanan vatandaşların özürlülük tespitinde kullanılıyor. Yasal dayanak:

5233 sayılı Kanun kapsamında verilecek raporlar

MADDE 16 – (1) 17/7/2004 tarihli ve 5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun kapsamında verilecek sağlık kurulu raporlarında bu Yönetmeliğin özür oranlarına ilişkin hükümleri uygulanır.

İlgili yönetmelik maaş bağlanma için şu hükümleri getirmiş.

Ek fıkra: 20/11/2006 –2006/11254 K.)
Sağlık kurulu raporlarında iş gücü kayıp oranlarının belirtilmemesi hâlinde, iş gücü kaybının yüzde olarak belirtilmesi, ilgili sağlık kurulundan yeniden muayeneye gerek görülmeksizin istenir.
Malul olanlara aylık bağlanmasına esas engellilik derecelerinin tespiti

Madde 22/A-(Ek: 17/2/2014-2014/6097 K.)
Terör eylemleri veya terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler sonucunda malul olanlardan;
a) Çalışma gücü kaybı %40 (%40 dâhil)-%60 (%60 dâhil) aralığında olanlara (9.500) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarın yüzde altmışı,

b) Çalışma gücü kaybı %61 (%61 dâhil)-%79 (%79 dâhil) aralığında olanlara (9.500) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarın yüzde sekseni,

c) Çalışma gücü kaybı %80 (%80 dâhil)-%100 (%100 dâhil) aralığında olanlara (9.500) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarın tamamı, üzerinden bağlanır..

Birde çalışma gücü kaybına göre yapılan bir ödeme var onun içinde gerekli dökümanı aşağıya ekliyorum.

b) Çalışma gücü kaybı derece ve oranları için ekli cetvelde (EK-D) belirlenen katı tutarında ödeme yapılır denilmekte.

EKD.jpg

Tekerlekli Sandalye