Tertibata gerek kalmadan otomatik vites ÖTV?

mk84

Üye
Üye
Merhaba ;

Ben 2007 den beri b sınıfı ehliyet kullanıyorum fakat tekrardan muayeneye girecem ehliyet yenilemek için.
Sağ koldan engelliyim doğumdan kaynaklı.engellilik derecesini bilemiyorum fakat askerlik için muafiyet aldım.
Sağ kolda 5-6 cm kısa ve sol kol kadar hareket kabiliyeti yok.yani kullanabiliyorum fakat sol kolum kadar kullanamıyorum ve biraz kısa.2007 den beride aktif olarak araç kullanıyorum manuel viteste 5 ve 6. ya atarken biraz öne doğru hareket etmem gerekiyor.,

muayeneye girdiğimde muhtemelen engelli ehliyeti alacam gibi geliyor.Bu durumda muhtemelen tertibata gerek kalmaksızın otomatik vites kullanır raporu verecekler.Bu rapor ile Ötv indiriminden faydalanarak araç alabilirmiyim veya yurtdışından araç getirtebilirmiyim.

ilginiz için şimdiden tşk.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Selamlar, sırasıyla yanıtlamaya çalışayım. ÖTV indirimli araç almak için ilk önce B sınıfı olan sürücü belgenizi B engelli sınıfına çevirmeniz gerekiyor. Bu konuya ilşkin yapılması gereken işlemleri şu topicte yönetici arkadaşımız detaylı anlatmış. http://engelliler.gen.tr/f18/b-sinifi-ehliyeti-b-engelliye-cevirme-29150/

ÖTV indirimden faydalanmanız içinb rapor oranınızın hiç bir önemi yok. Ve fakat siz sağ kol değilde, sol koldan engelli olsaydınız o zaman tertibata gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ÖTV indirimli alırdınız. Ama engeliniz sağ koldan olduğundan sizin ÖTV indirimden faydalanmanız için mutlaka aracınıza tertibat takılması gerekli. Mevcut yasal düzenleme çercevesinde sağ kol engelliler tertibat olmaksızın ötv muafiyetinden faydalanamıyor. Bunun için vites koluna takılacak basit bir aparat işinizi görecektir.

Bu arada yurt dışından araç getirtebilirsiniz ama yurt içi daha avantajlı. Yurt dışı araç alımında çok fazla kıl tüy isteniyor ve cazibeside yok açıkcası.

mk84

Üye
Üye
ceabınız için teşekkürler.tertibata gerek kalmadan 9 senedir araç kullanıyorum zaten ama tabi otomatik vites daha rahat oluyor.bu durum otomatik vites ehliyet almama yeterli olmazmı ?

veyaa heyetten bu şekilde geçirtirsem yani tertibata gerek kalkmaksızın otomatik vites kullanabilir diye bu şekilde bir sıkıntı çıkabilirmi.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Siz sağ bacaktan engelli olduğunuz için tek başına otomatik vites kullanır ibareli raporla ötv indirimli araç alamazsınız. Şu olabilir, "otomatik vitesli, teribatlı araç kullanır" yani mutlaka tertibat olması lazım. Yoksa maliye kabul etmez.

çetin gül

Üye
Üye
Bende bu konuyla alakalı bir şey sormak istiyorum. 2004 ten itibaren E sınıfı ehliyet sahibiyim . Sağ ayağımda kısalık ve sola göre güç kaybı var. İllaki tertibatlı araç olmak zorunda. Ama ehliyet ne olacak H sınıfımı . Birden araç almak için yapmamız gerekenleri aşamada aşamada sıralarmısınız. Son olarakta benim nakit 20000 tl var 20000 tl de bayilerin verdiği %0 faizli kredilerden faydalanırım diye düşünmüştüm. Fakat bayi çalışanı ötv indşrimli araç alımlarında bu krediyi vermediklerini söyledi. Bu bütün markalar için böylemidir. Çünkü ben alaka kuramadım.sonuçta ötv devletin aldığı bir vergi firmayla ne ilgisi var. İyi geceler

SM-G530F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

balkesli

Üye
Üye
engellilere artık A yda B sınıfı ehliyet veriliyor h sınıfı ehliyeti kaldırdılar araç alabilmeniz için ehliyetinizi değiştirmeniz gerekir E sınıfı ehliyetiniz b ye düşecektir.

ehliyetinizi değiştirmek için aile hekiminden sevk alacaksınız yetkili bir hastanede aile hekiminin sevk ettiği doktorlara çıkacaksınız hastaneden aldığınız rapor ile il sağlık müdürlüğünde heyete gireceksiniz heyet nasıl bir donanımda araç kullanacağınıza karar verecek ve rapora kodla yazacak bu raporla emniyete gidip ehliyetinizi b engelliye çevireceksiniz.
NOT: heyetin yazdığı kodlar önemli yazılan kodlara göre ötvden yararlanamama olasılığıda var.

her bayinin satış politikası farklıdır ötvsiz araca sıfır faizli kredi vermiyorsa yapacak bir şey yok başka bayilerle görüşün aynı markanın başka ildeki bayilerini arayıp bilgi alabilirsiniz.

mk84

Üye
Üye
Merhabalar

Sanırım açtığım konunun net bir cevabını buldum. www.gib.gov.tr sitesinde anasayfada aralık 2016 engelliler için vergi rehberi yayınlanmış . ve sağ kol engeli olanlarda tertibatsız otomatik vitesli araçları ÖTV siz alabiliyor.

2.4. İstisna Kapsamındaki Taşıtlarda Yaptırılacak Tadilatın Mahiyeti

Bu uygulamada, taşıtı hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolu kabul edilir. İlk iktisaptan önce hareket ettirici aksamda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin engelliliğiyle uyumlu olması da zorunludur.

Sol el ve/veya kolda engelliliği bulunanların, taşıtı hareket ettirici aksam sayılan manuel vites kolunu engelliliğe uygun olarak direksiyona monte ettirmesi ve benzeri şekilde tadilat yaptırması veya taşıtın fabrika çıkışında vitesin direksiyonun sağ tarafına sabitlenmiş olması gibi haller hareket ettirici aksamda özel tertibat olarak kabul edilir.

Direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi ve benzeri tadilatlar taşıtı hareket ettirici aksamda özel tertibat kapsamında değerlendirilmez.

Manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir.

Örneğin;
• Sol üst ekstremite (sol el veya kolda) ve/veya sağ üst ekstremiteye (sağ el veya kolda) ilişkin engellilik durumlarının, manuel vitesli bir taşıtın vites kolunda,
• Sol alt ekstremiteye (sol ayak veya bacağa) ilişkin engellilik durumlarının, manuel vitesli bir taşıtın debriyaj pedalında,
sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan, taşıtın kullanılamayacak olması halinde, otomatik vitesli taşıt başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmektedir.

Taşıtın otomatik vitesli olması, engelliliğe uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartının aranmasına engel değildir. Dolayısıyla otomatik vitesli taşıtların hareket ettirici aksamında da kişinin engelliliğine uygun olarak sabitlenmiş özel tertibat yaptırılması gerekmektedir. Örneğin, sağ ayağı ampute olan bir engellinin, fren ve gaz pedallarında özel tertibat yaptırmadan otomatik vitesli taşıtı kullanması mümkün olmadığından, ancak anılan tertibatın yaptırılması halinde otomatik vitesli bir taşıt bakımından istisnadan faydalanılabilir

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=16788]mk84[/MENTION]; burada atıfta bulunulan kısımlar sol kol, sol ayak engelliler için. Sağ el yada sağ ayak için bir ibare yok ki. Zaten sol koldan, sol bacaktan engelli olanların otomatik vitesli araçları ötv muafiyetli aldıkları bilinen bir konu ve daha öncede bunu yazmıştım.

mk84

Üye
Üye
[MENTION=3]Halil Yılmaz[/MENTION] Verilen örneğe bakın orda sol üst veya alt sağ üst veya alt diye açıklama yapıyor bir önceki paragrafı açıklıyor

Manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir.

Örneğin;
• Sol üst ekstremite (sol el veya kolda) ve/veya sağ üst ekstremiteye (sağ el veya kolda) ilişkin engellilik durumlarının, manuel vitesli bir taşıtın vites kolunda,
• Sol alt ekstremiteye (sol ayak veya bacağa) ilişkin engellilik durumlarının, manuel vitesli bir taşıtın debriyaj pedalında,
sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan, taşıtın kullanılamayacak olması halinde, otomatik vitesli taşıt başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmektedir.

Gib nin sitesinde anasayfada Aralık 2016 engwlli rehberinde bütün olaylar durumlar anlatılıyor ve ordan direk alıntı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=16788]mk84[/MENTION]; ifadelerde tutarsızlık var gibi geldi bana. Buna rağmen bu ibareleri yabana atmamakta lazım. Deneyip sonucu bizimlede paylaşın. Bende ciddi anlamda merak etmeye başladım.

mk84

Üye
Üye
Evet başvurup bu detaylara göre sonucu görmek lazım.ama şunu biliyorum başka bir engelliler sitesinde denk geldim 2016 başında sağ brikial pleksus rahatsızlığı olan bir kişi vergi dairesinden aldığı özelge ile otomatik vitesli aracı ötv siz almış.
Baya yorum vardı konu altında nasıl yaptığını anlatıyor vs.

Şimdi yasada sol kol ve bacak geçiyordu 2016 ya kadar fakat yapılan başvurular doğrultusunda gib böyle bir değişikliği öngörmüş olabilir.

Sonuç olarak bende de aynı rahatsızlık var.bugune kadar b ehliyetimle kullandım manuel vites çok sıkıntı olmuyor 5 ve 6. Viteste biraz zorlanıyorum.bu durumda muyayeneye girecem ya manuel vites tertibat olacak ya da yukarda istisnai durumda yazılan gibi olacak otomatik vites verecek doktor.

Tekerlekli Sandalye