TİKA Suriye'deki Filistinli Engelli Mültecilere Yardım Etti

gülümse_hayata

Üye
Üye
Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığının (TİKA) Şam ofisi, Suriye'de bulunan Filistinli engelli mültecilere yardım eli uzattı.

Engelli 95 mülteciye tekerlekli sandalye, işitme cihazı, protez kol ve bacak gibi prostetik cihazlar verilirken, 25 engellinin de evinin günlük ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabileceği şekilde düzenleneceği belirtildi.

TİKA Şam Koordinatörü Metin Arslanbaş, yardım malzemelerinin dağıtıldığı organizasyonda yaptığı konuşmada, Filistin sorununun bölgenin ve dünyanın çözülememiş en kronik sorunu olduğunu vurgulayarak, Filistin sorununun Türk halkının gözünde ve gönlünde ayrı bir yeri olduğunu söyledi.

Arslanbaş, "Türkiye Cumhuriyeti ve milletimiz Filistin'in haklı davasının yanında olmuştur. Suriye'de misafir mültecilerin hayat şartlarının biraz kolaylaştırılmasına katkı anlamında şimdilik iki küçük projemizle destek olmaktayız" dedi.

TİKA'nın, BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) ile koordinasyon içinde çalıştıklarını hatırlatan Arslanbaş, UNRWA'ya Suriye'deki Filistinli mültecilere verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Arslanbaş, UNRWA ile imzalanan anlaşma çerçevesinde Filistinli mültecilere yönelik yardım faaliyetlerinin artarak devam edeceğini belirterek, "Filistin sorununa kalıcı ve adil bir çözüm diliyorum" diye konuştu.

UNRWA Suriye temsilcisi Roger Hearn, Suriye'de 470 bine yakın Filistinli mültecinin bulunduğunu hatırlatarak, bunların 415'inin çeşitli seviyelerde engelli olduğu bilgisini verdi.

Engelli çocuk mülteciler için özel eğitim, fizyoterapi, konuşma terapisi ve aile destek eğitimleri gibi çalışmalara ihtiyaçları olduğunu belirten Hearn, fiziksel engellilerin ise çeşitli cihazlara gereksinim duyduğunu söyledi.

Hearn, TİKA ve UNRWA arasında imzalanan anlaşmanın Filistinli engelli mültecilerin hayatını olumlu anlamda değiştireceğini vurguladı.

TİKA, yardım faaliyeti kapsamında 52 tekerlekli sandalye, 4 özürlü arabası, 15 havalı yatak, 20 işitme cihazı, 3 protez kol ve ayak ile 1 koltuk değneğini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

Gelecek günlerde 25 engellinin evinde banyo-tuvalet gibi ihtiyaçların rahat giderilmesi için gerekli tadilatlar yaptırılarak evler yeniden düzenlenecek.

AA

gülümse_hayata

Üye
Üye
TİKA Filistinli Engellilere Yardım Gönderdi

filistin.jpg

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan ve Filistinlilerin yaşadığı Yermuk Mülteci Kampına çeşitli yardımlarda bulundu. Mülteci kapında zor şartlar altında yaşayan engellilere yönelik gerçekleştirilen yardım kampanyasında tekerlekli sandalye, işitme cihazları, protez kol ve bacak gibi en önemli ihtiyaçlar dağıtıldı.

TİKA, Şam'daki Filistin Mülteci Kampında zor şartlar altında yaşayan engellilere yardım eli uzattı. Kimi geçirdiği kaza, kimi doğuştan, kimi küçük yaşta geçirdiği hastalık sebebiyle engelli olan Filistinlilerin yüzü Türkiye'nin uzattığı yardım eli ile güldü. Belirlenen ihtiyaç sahiplerine 52 tekerlekli sandalye, 4 adet özürlü arabası, 3 adet protez kol ve bacak, 20 adet işitme cihazı, 15 havalı yatak, 1 koltuk değneği dağıtıldı.

Mülteci kampında iki spastik kızına bakmak zorunda olan anne Macide el Sadi, yürüyemeyen biri 19 diğeri 20 yaşındaki iki kızına tekerlekli sandalye verilmesinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Kızlarının 14 aylık iken rahatsızlandıklarını ifade eden anne El Sadi, "Kızlarım 14 aylık iken hastalandılar.

Çeşitli tedavilerini yaptırdık. Ancak yaptığımız tüm tedavilere rağmen bu şekilde kaldılar. Şimdi ise büyüdüler. Ancak yürüyemiyorlar. Bu gün ise Türkiye bize jest yaparak onlara tekerlekli sandalye verdi. Bu benim de onların da zor olan hayatlarını kolaylaştıracak. Yardımlardan ötürü Türkiye'ye çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Protez ayak alan Süleyman Yasin ise, geçirdiği trafik kazası ile ayağını kaybettiğini söyledi. Sabah işe giderken arabanın çarpması soncu Yasin ayağının yanı sıra işini de yitirmiş. Yasin, "Aileme benden başka bakan yok. Bende ayağımı kaybetmemle birlikte yük 17 yaşındaki oğlumun üzerine kaldı. O da okulunu bırakarak günlük işlerde cüzi paraya çalışıp aileyi geçindirmeyi çalışıyor. Bu protez ayağa dayanarak bir nebze olsun ailenin geçimi için oğluma yardımcı olmak istiyorum." dedi.

TİKA Suriye Program Koordinatörü Metin Arslanbaş Suriye'de 13 kampta 470 bin Filistinli mülteci yaşadığını belirterek, mültecilere Suriye'nin yanı sıra Birleşmiş Milletler Yardım Ajansı (UNRWA)yardımcı olduğunu aktardı. Türkiye'nin de zor şartlar altında yaşayan Filistinli mültecilere yardım eli uzattığını söyleyen Arslanbaş, "Bu projemizde ilk etapta 95 engelli vatandaşın hayatını kolaylaştıracak işitme cihazı, protez el ve ayak, tekerlekli sandalye gibi çeşitli teçhizatları hibe ettik.

Bunun yanı sıra 25 Filistinli mültecinin evini sağlıklı ve konforlu olması açısından ev tadilatı projemizi onaylattık. Bunu da tamamlamak üzereyiz. Bundan sonra Filistinli mültecilerin hayatını kolaylaştıracak projelerimizi sürdüreceğiz." bilgisini verdi.

CHA

Tekerlekli Sandalye