Tip 1 Diabet Hastası Hangi Oranda Özürlü Raporu Alır?

burak1054

Üye
Üye
Çoğu kurum ve kuruluştan cevap bulamadığım için size yazmak istedim. Ben, 1992 doğumlu 9 yıldan beri tip 1 diabet şeker hastasıyım. Çalışırken sürekli güç kaybına uğruyorum ve şekerim düşüyor zorluk çekiyorum. Özürlü kadrosunda daha rahat bir işe girebilmek için % kaçlık bir özlür raporu almam gerekiyor ? Ve malulen emeklilikten faydalanabilir miyim ? Çoğu yerde %40 lık özürlü raporu olarak okudum tam emin olabilmek için size sormak istedim. Eğer %40 lık bir rapor alabilirsem hem özürlü kadrosunda daha rahat bir iş hemde 10 yıl içerisinde malulen emekli olabilmem söz konusu olabilir mi ? Bu konu hakkında değerli vaktinizi bana ayırıp cevap verebilirseniz çok sevineceğim. En kısa sürede sizden cevap bekliyorum. Teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sakatlık oranı cetveli diabet için (tip 1) şu oranların verileceğini söylüyor.

1- Diabetes mellitus
a-Diyet ve oral antidiabetiklerle kontrol altına alınan, komplikasyon yapmamış
Tip II Diabetes mellitus 20
b-Komplikasyon yapmamış olan, açlık kan şekeri 200 mg’ın altında tutulabilen,
ketoz ve hipoglisemi göstermeyen Tip I diabetes mellitus 30
c-Açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın altında tutulamayan, komplikasyon yapmış
ketoz gösteren Tip I diabetes mellitus 40

Yukardaki tabloda görüldüğü üzere şeker hastalığından (tip 1) alacağınız en yüksek oran yüzde 40'tır. Eğer %40 lık bir oran alırsanız özürlü kadrosunda çalışabilirsiniz. Ancak malulen emekli olamazsınız. Çünkü malulen emekli olabilmek için en az yüzde 60 oranında rapor almanız gerekmektedir.

burak1054

Üye
Üye
Peki Halil Bey, %40 lık raporda ne kadar süre sonra emekli olabiliyorum , erken emekli olma durumum varmı ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Alacağın sağlık kurulu rapor oranı %40 ve üzeri olursa erken emekli olursun. Ne zaman hangi tarihte emekli olacağının hesaplamasını yapmamız için ilk sigortalılık tarihini bilmemiz lazım. İlk sigortalı olduğun tarih nedir?

burak1054

Üye
Üye
İlk sigortalı olduğum tarih 13.11.2010 toplam prim günüm 780'dir Halil Bey

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
%40 ila 49 arası sağlık kurulu raporu alman halinde, 18 yıl hizmet süresi, 4 bin 300 gün prim gün sayısıyla emekli olursunuz.

malülen emekli olmak icin kagıt uzerındekı %60 degıl bedenın 4/3 nu kaybetmenız gerekmektetır kısaca her alanda çalısamaz raporu bırde bakıma muhtaçlık raroru olanların örnegin 2009 sgk girişi var 1800 gunde gunu var isede malülen emekliolma hakkıda var ayrıca

Tekerlekli Sandalye