Tip 1 Diabet Hastası Hangi Oranda Özürlü Raporu Alır?

burak1054

SMS Activated
Çoğu kurum ve kuruluştan cevap bulamadığım için size yazmak istedim. Ben, 1992 doğumlu 9 yıldan beri tip 1 diabet şeker hastasıyım. Çalışırken sürekli güç kaybına uğruyorum ve şekerim düşüyor zorluk çekiyorum. Özürlü kadrosunda daha rahat bir işe girebilmek için % kaçlık bir özlür raporu almam gerekiyor ? Ve malulen emeklilikten faydalanabilir miyim ? Çoğu yerde %40 lık özürlü raporu olarak okudum tam emin olabilmek için size sormak istedim. Eğer %40 lık bir rapor alabilirsem hem özürlü kadrosunda daha rahat bir iş hemde 10 yıl içerisinde malulen emekli olabilmem söz konusu olabilir mi ? Bu konu hakkında değerli vaktinizi bana ayırıp cevap verebilirseniz çok sevineceğim. En kısa sürede sizden cevap bekliyorum. Teşekkür ederim.

Sakatlık oranı cetveli diabet için (tip 1) şu oranların verileceğini söylüyor.

1- Diabetes mellitus
a-Diyet ve oral antidiabetiklerle kontrol altına alınan, komplikasyon yapmamış
Tip II Diabetes mellitus 20
b-Komplikasyon yapmamış olan, açlık kan şekeri 200 mg’ın altında tutulabilen,
ketoz ve hipoglisemi göstermeyen Tip I diabetes mellitus 30
c-Açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın altında tutulamayan, komplikasyon yapmış
ketoz gösteren Tip I diabetes mellitus 40

Yukardaki tabloda görüldüğü üzere şeker hastalığından (tip 1) alacağınız en yüksek oran yüzde 40'tır. Eğer %40 lık bir oran alırsanız özürlü kadrosunda çalışabilirsiniz. Ancak malulen emekli olamazsınız. Çünkü malulen emekli olabilmek için en az yüzde 60 oranında rapor almanız gerekmektedir.

Peki Halil Bey, %40 lık raporda ne kadar süre sonra emekli olabiliyorum , erken emekli olma durumum varmı ?

Alacağın sağlık kurulu rapor oranı %40 ve üzeri olursa erken emekli olursun. Ne zaman hangi tarihte emekli olacağının hesaplamasını yapmamız için ilk sigortalılık tarihini bilmemiz lazım. İlk sigortalı olduğun tarih nedir?

%40 ila 49 arası sağlık kurulu raporu alman halinde, 18 yıl hizmet süresi, 4 bin 300 gün prim gün sayısıyla emekli olursunuz.

malülen emekli olmak icin kagıt uzerındekı %60 degıl bedenın 4/3 nu kaybetmenız gerekmektetır kısaca her alanda çalısamaz raporu bırde bakıma muhtaçlık raroru olanların örnegin 2009 sgk girişi var 1800 gunde gunu var isede malülen emekliolma hakkıda var ayrıca

Geri