Tip 1 diyabetliyim engelli raporu alıp emekli olabilirmiyim?

dream_76

Üye
Üye
Merhaba!Ben 35 senedir Tip 1 Diabetus Mellitus hastasıyım.20 senedir diyabete bağlı olarak Epilepsi rahatsızlığı çekiyorum.Gözümdem şekere bağlı olarak yüksek miyoptan dolayr lazer ameliyatı oldum.Şu anda göz kuruluğu ve retinopati başlangıcı var.Elimden'iki elimden de) 2 defa sinir sıkışmasından dolayı ameliyat oldum.Yüksek tansiyon ilzcı kullanıyorum.Benim hipoglisemim var.O yüzden şekerim çoğu zaman düşük çıkıyor.Şekerim kontrol altına alınamıyor.Bazen de 300 ün üzerine çıkıyor.En son yapılan HA1C test sonucu 4.9 çıktı.Çoğunlukla hipoglşsemi den dolayı çalışamıyorum.Sigorta başlangıcım 24.03.2001 .Acaba ben engelli raporu alıp malulen emekli olabilir miyim?Ne kadarlık yaklaşık bir engelli raporu alabilirim?Bir de bunun için neler yapmam gerekiyor?Kısaca yardımcı olabilir misiniz?İyi çalışmalar!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Diğer hastalıklarla birleşirse %40 ve üzeri bir rapor alırsınız diye tahmin ediyorum. Buda size erken emeklilik yolunu açar. Ancak tam olarak hangi yıl emekli olacağınızı söylemek için rapor oranınızı bilmemiz gerekir. Bunun için ilk önce sağlık kurulu raporu vermeye yetkili herhangi bir hastaneye başvurarak rapor çıkartmanız gerekir.
Bu arada malulen emeklilik tek hastalıktan en az %60 engelli raporu almalısınız. Sizin hastalıklarınız için bu oranı almak imkansızda eğer %40 ı geçerseniz kademeli engelli emekliliğinden faydalanırsınız.

Tekerlekli Sandalye