Toplu taşım araçlarından ücretsiz yararlanmak için ne yapmalıyım?

by_handsome25

Üye
Üye
Engellilere toplu ulaşimda ucret kalkti diyorlar fakat bunun başvurusu falan nasil olacak acaba kimlik mi verilecek nasil alacahgiz bilgisi olan varmi saygilar...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşım,

Bu konuda Başbakanın en son açıklamasını buraya ekleyeyim belki faydası olur. Ben İstanbulda yaşıyorum ve bu şehirde engelliler ücretsiz taşıma kartı sayesinde toplu taşıma araçlarını ( otobüs, metrobüs, metro vs ) ücretsiz kullanabiliyorlar. Bu kartın son kullanma tarihi ise 31.12.2015...bu konuda son açıklama şöyle ;

Toplu Taşıma Araçları Kimler İçin Ücretsiz Olacak

Başbakan Erdoğan, Ak Parti grup toplantısında engelliler, yaşlılar ile şehit ve gazi yakınlarına toplu taşıma araçlarının ücretsiz sunulacağını açıkladı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şehit ve gazi yakınları ile engellilere ve 65 yaş üstündekilere, şehirlerarası toplu taşım araçlarından yararlanma konusunda müjde verdi. Başbakan Erdoğan, AK Parti TBMM grup Toplantısında yaptığı konuşmada, sosyal yardımlar konusunda müjde verdi. Her belediyede uygulama farklılıkları yaşanan toplu taşıma araçları indirimi konusunda iyi bir düzenleme olacağını düşünüyoruz.

Erdoğan, ”Vazife malullüğü kapsamında şehit olanların çocukları ile anne-babaları, asayiş ve güvenlik hizmetlerinin yerine getirilmesi sırasında gazi olanların, harp malullerinin, vazife malullerin, muharip gazilerin çocukları ve anne babaları da toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacaklardır” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, şehit ve gazilerin çocukları ile anne ve babaları, engelliler ve refaketçileri ile 65 yaş üstündeki yaşlıların, toplu taşım araçlarından ücretsiz yararlanacağını söyledi.

Erdoğan, söz konusu kişilerin, TCDD, denizyollarının ve belediyelerin şehiriçi ve şehirlerarası hizmetlerinden ücretsiz yararlanacağını bildirdi.

Erdoğan, 65 yaş üsütündeki kişilerin TCDD hizmetlerinden şehirlerarası hizmetlerinden yüzde 50 indirimli yararlanacağını belirtti.

Erdoğan, engellilerin, devlet demiryolları ve deniz yollarının şehir içi ve şehirler arası hatları ile belediyelerin şehir içi toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat yapabileceklerini belirterek, ”Buraya bir farklılık daha getiriyoruz, ağır engelli kardeşlerimizin yanında bir de refakatçi bu hizmetlerden istifade edecek” dedi.

12 Şubat 2013

by_handsome25

Üye
Üye
cok guzel tşk edıyorum bilgilendirdiğin için pekı nereden alacagım bu kartı ?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

İstanbul için , Karaköy İETT Müdürlüğüne raporunuzun fotokopisi , kimlik fotokopisi yada varsa Başbakanlık Özürlü Kimlik kartınız ile birlikte birde yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf ile müracaat etmeniz yeterli. En son giden bir arkadaşım 15 dakika içinde pvc kaplı ücretsiz toplu taşıma kartını aldığını söylemişti. Sanıyorum İstanbul dışında, diğer illerde de buna benzer uygulamalar mevcuttur. Ben sadece yaşadığım il hakkında bilgi sahibiyim.

Sağlıcakla kalın,

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=17174]Kadri dayan[/MENTION] Tam olarak anlayamadım toplu taşımadan ücretsiz yararlanamıyormusunuz kim şikayet hakkını kullanın dedi neyin şikayeti lütfen daha detaylı yazarmısınız.

Edizabi34

Üye
Üye
Aradım bilgi annemi hastaneye götürürken bütün param otobüste bitiyor insaallah param olduğunda raporu çoğaltıp ilk başvuru dahil yer.

Tekerlekli Sandalye