Toplu Taşıma Araçlarını Kullanan Engelliler (Söz Sizde)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Toplu taşıma araçlarında engellilere uyumlu hale getirilmesini anlatan bir videoyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Fakat öncesinde bu konuda biraz tartışmaya ve gerçekten herşey böyle süt limanmı irdelemeye ne dersiniz?

Toplu taşıma araçlarında belli bir sistemin kurulduğu doğru bunu engelli ,engelsiz hepimiz farkındayız. Olay sadece bu sistemin kurulmasıyla bitmediğininde farkındayız.

Örneğin
-Araçların şoförleri tabiki istisnalar olsada bukadar ilgili ve yapması gerekeni yapar halde değil.
-Bir diğer örnek ki kendimde şahit oldum sesli sistemin zaman zaman çalışmadığı yada açılmadığı anlar olduğudur.
-Tekerlekli sandalyenin sabitleneceği yeri engelsiz insanların doldurduğu engellinin sandalyesiyle kendine yer bulmakta sıkıntı çektiğidir.
-Aracın durağa yaklaşma şekli, rampa açılmasında sorun çıkması, rampayla kaldırım arasında oluşan mesafe ve tüm bunlara eşlik eden rampaya çıkamayış yada inemeyiş.

Belkide farkında bile olmadan videoda işte tamda bu durumu gözlerimiz önüne seriyorlar. Rampanın açılmış hali ve kaldırım arasındaki mesafede tekerlekli sandalyenin nasıl dönebileceği daha doğrusu dönemeyeceğini sizlerde fark edeceksiniz.

Sistemlerin kurulması çok fazla bir şey ifade etmiyor önemli olan insanların bu konuda nekadar bilinçli olduğu değilmidir? Bir sistem kurulur ama bunu kullanmayı bilen insan sayısı azdır. İşte ozaman kurulan sistem çokta işe yaramaz diye düşünüyorum.

Önce toplum olarak bilinçlenmemiz gerekiyor. Hiç birşeyin bu videodaki kadar kusursuz olmadığını sanırım hepimiz çok net biliyoruz. Hadi şimdi yaşanılmışlıklardan bahsedelim de gerçekte hiç te bukadar basit ve düzgün işlemediğinin altını birkez daha çizelim.

Şimdi söz toplu taşımayı kullanan engellilerde.

volka

Üye
Üye
benim annem yüzde 99 engelli ve toplu tasıma araclara binmesi imkansız ve genelde cogu zaman hastanede oluyo ben ona ilac ve kıyafet ve gereclere gidip gelmem gerekiyo ne yazık ki refakatcı kartları sadece yanındqa hasta varken kullanıyo bnce refakatcılarda özürlü gibi tek yalnızda kullanmalı zaten agır engelli kisinin yakınına veriliyo ağır engellilerin cogu otobuse ve diger ulasım araclarına binemez devletimizin refakarcılrada engelliler gibi tek yaralanmasını saglayacak bisey yapmasını bekliyorum ilac ve diger seyleri getirip götürmek cok masraflı oluyor....

Tekerlekli Sandalye