Trafik kazası geçirdim. %48 özürlüyüm, nasıl emekli olurum?

selamın aleyküm. bu siteyi 2-3 ayı takip ediyorum. üye olmak yeni nasip oldu. biz engelliler için bu denli yararlı bir site kurduğunuz için teşekkür ederim. her gün sitenizi ziyaret ediyorum ve vermiş olduğunuz bilgilerden yararlanıyorum. hatta 2 ay önce burda öğrendiğim bilgiler syesinde komşumun çocuğu için bakım ücreti bile bağlattım. sebeb olanlardanda devlettende allah razı olsun.
efendim benim bir kaç sorum olacak. ben 1972 doğumlu lise mezunuyum. 94 yılında askerden gelince ilk sigorta girişim oldu. inşaatta sıvacı ustasıydım. aslında askerlik önceside inşaatlarda sigortalı çalışmıştım ama sonradan öğrendikki tek bir gün bile sigortamız yatmamış. neyse 94 yılından 98 yılına kadar aynı inşaat firmasında çalıştım tabi her yıl 3-4 ay boşumuz oluyordu. toplamda 1534 gün yatmış primin var. 1999 yılında adanadaki akrabalarımızı ziyarete giderken trafik kaası geçirdik. o kazada babamı kaybettim. ben ise sakatlandım. 3 ay önce samsun devlet hastanesinden %48 oranında özürlüdür raporu aldım.
benim şu anda hiç bir sosyal güvencem yok. kendime ait gelirimde yok. babadan kalma bir dükkan var oda diğer biraderlerle ortak. ben şimdi ssk ya emeklilik için başvuruda bulunsam ne zaman emekli olabilirim? kaç yılım ve prim gününün dolması gerekmekte.
vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler allah yar ve yardımcınız olsun

1994/ şubatta ilk sigortalıysanız ; 16 yıl hizmet süresi 3760 prim gün le emekli olabilirsiniz SSK dan. Yanlışsam Halil düzeltir...

Geri