Trafik kazası sonrasında haklarınız nelerdir ?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Her gün kendi aracımla olmasa bile işyerinin tahsis etmiş olduğu servis aracıyla İstanbulun bir ucundan bir ucuna gidip geliyorum ve aslında bazen azraille dans ettiğimi bile düşünüyorum ve herhangi bir kaza sonrasında başıma ne gelecek, haklarım neler tam olarak bilemesem de bugün okuduğum bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Bu bilgi kendi aracıyla giderken başka bir aracın kendi aracına çarpması sonucu yaralananların hakları hakkında ve inşallah kimseye gün gelip da lazım olmaması dileklerimle...

''Kendi arabamla işime giderken büyük bir aracın arkadan çarpması sonucu meydana gelen kazada bir ayağımdan sakatlandım. Haklarımı aramak için nasıl bir yol izlemeliyim?”

Öncelikle yapmanız gereken, size çarpan aracı sigorta eden sigorta şirketine başvuruda bulunmanızdır.

Bunun için trafik kaza tespit tutanağından aracın hangi şirketten sigortası olduğunu tespit etmelisiniz.

Ayrıca bu bilgileri TRAMER’den (Trafik Sigortası Bilgi Merkezi) de öğrenebilirsiniz.

Size çarpan aracın mali mesuliyet sigortası yoksa bu durumda Güvence Hesabı Kurumu’na başvurmanız gerekiyor.

Sigorta limitleri uğradığınız zararı karşılamıyorsa, kalan bedel için size çarpan araç sürücüsü, araç sahibi ve varsa işletene karşı dava açabilirsiniz.

Sigorta maddi tazminat talebinizin tamamını karşılasa bile siz yine de bu nedenle duyduğunuz elem ve üzüntü için manevi tazminat talep etme hakkına sahipsiniz. Çünkü Manevi tazminatı sigortadan talep edemezsiniz.

İşte talep edebileceğiniz haklarınız:

1)Tedavi giderleri,

2)Geçici veya sürekli iş gücü kaybına ilişkin zararlarınız,

3)Duyduğunuz elem ve üzüntü için manevi tazminat.

Araç sürücüsünden şikayetçi olacaksanız 6 aylık hak düşürücü süreniz olduğunu unutmayın.

Allah hepinizi korusun, yar ve yardımcısı olsun dileklerimle.

imgA.Ş

Üye
Üye
Bu sigorta şirketleri hiçbir zaman bu paraları ödemezler.Hatta sizi suçlu çıkartıp hayatınızdan bezdirirler...Tek sıradan avukatlar bu işi beceremezler başlamadan para isterler ve 2-3 sene davayı sürüklerler ve bitirene kadar sizde bitersiniz...Bunun için özel şirketler var bunlardan birisi biziz burdan paylaşmak reklam olur cebinizden 5 kuruş para çıkmadan ve hiçbir duruşmaya girmek zorunda kalmadan davanızı açarız paranızı cebinize koyarız...Bana ÖZELDEN acil ulaşın Adım Gürkan GÜRLER...Geçen vakit kayıp ne kadar acil o kadar iyi

Tekerlekli Sandalye