Trafikte yapılan kaza iş kazasna girer mi?

sedatatakan

Üye
Üye
merhaba, ben banka sektöründe çalışmaktayım. haftanın 2 günü farklı bir ilçede görevliyim. şirketim ilçeye gidiş yol ücretini özel aracımla gitmem durumunda fiş karşılığı yakıt bedelini ödemektedir. ve bu durumun kanıtlanabilirliği vardır. özel araçlarla göreve gitmemiz durumunda kendi adımıza kayıtlı özel araca kesilmiş yakıt fişini karşılamaktadır. görevlendirildiğim ilçeye giderken tek taraflı olarak kaza geçirdim. kaza tutanağına göre yağış nedeniyle dikkatsizlik ve teklikeli virajlarda hızı azaltmamak olarak kusurlu sayıldım. kaza sonucu 10 gün iş göremez istirahat raporu aldım. aracımın kaskosu yoktu ve tek taraflı olduğum için sigorta karşılamamaktadır. bu durum iş kazası kapsamına giriyor mu ? şirketimin bana karşı veya bende oluşan iş göremez ve maddi hasara karşı sorumluluğu var mı ? varsa nelerdir ? bana yardımcı olursanız çok sevinirim. çünkü şirketim neden kasko yaptırmadın diye beni sorgulamaya ve hayati tehliken yok yapabileceğimiz birşey yok diye diretmeye devam ediyor.

İskender Durgun

Üye
Üye
Çok geçmiş olsun. Acaba kaza mesai saatleri arasında mı oldu?

ASGOKCE

Üye
Üye
Görevli olduğunuz işyeri dışında geçici görevle gönderildiğinizde ister normal ulaşım yollarında (otobüs, minibüs veya kendi aracınızla) geçirdiğiniz kaza iş kazası sayılır. Hatta serviste geçirilen kaza dahi iş kazasıdır.

sedatatakan

Üye
Üye
mesaiye giderken oldu kaza mesainin başlamasına 15 dakika kala.. iş kazası kabul edilmesinin bana ne gibi faydaları var ?? şirketin ne gibi sorumluluğu var ? mesela aracımın hasarını karşılamak zorunda mı veya istirahat gününe göre herhangi bir tazminat ödeme zorunluluğu var mı ??

İskender Durgun

Üye
Üye
Merhaba sedatatakan,

Kaza sizde sürekli bir rahatsızlığa sebep oldu mu? Eğer kalıcı bir hasar var ise ve iş kazası olarak tespit edilirse size devlet tarafından sürekli iş göremezlik maaşı bağlanır. Bu maaşı ölünceye kadar alırsınız. Hatta çalışsanız bile bu sürekli iş göremezlik maaşını alırsınız. Yani iki maaşınız olur.

Gelelim tazminat işine; onu ancak iş vereni mahkemeye vererek alırsınız (Mahkemeyi kazanırsanız tabi).

Tekerlekli Sandalye