Triatlon Alanya'da başladı

gülümse_hayata

Üye
Üye
6940.jpg

21. Uluslararası Alanya Triatlon Yarışı ve Avrupa Kupa Finali, Antalya'nın Alanya ilçesinde başladı.

Avrupa Triatlon Birliği, Türkiye Triatlon Federasyonu ve Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen 21. Uluslararası Alanya Triatlon Yarışı ve Avrupa Kupa Finali'nin startı, Galip Dere Plajı'ndan yüzme yarışları ile verildi.

Yarışmanın startını Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu verdi. Yarışmaya 32 ülkeden 260 sporcunun katıldığı bildirildi. 2013 yılında yine Alanya'da düzenlenecek Avrupa Triatlon Şampiyonası'nın provası olarak da değerlendirilen yarış, elit, gençler ve yaş grupları kategorilerinde gerçekleştiriliyor. Yarışlarda Türkiye'yi elit ve gençler kategorisinde 27 sporcu temsil ediyor.

Elit, gençler ve yaş grupları kategorilerinde yapılacak yarışta sporcular, 1,5 kilometrelik yüzme etabının ardından 40 kilometre bisiklet sürüp, 10 kilometre koşacak. Yarış, Alanya Belediyesi önünde tamamlanacak. Yarış nedeniyle Atatürk Caddesi, Bostancıpınarı Caddesi ve İskele Caddesi trafiğe kapatıldı.

Engelli Türk sporcuya ilgi
Yarışmada, yaş gruplarındaki master kategorisinde Balıkesir Atılım Spor Kulübü'nden 52 yaşındaki engelli sporcu Kemal Özdemir de mücadele ediyor. Performansı ile izleyicilerin ilgisini çeken Özdemir, bitiş çizgisini geçtikten sonra ayağına kramp girmesi sonucu kısa süreli sakatlık geçirdi. Yarışın ardından gazetecilere açıklama yapan Özdemir, 9 yaşında geçirdiği tren kazasında sol kolunu kaybettiğini anlattı.

Yarışmada takımı tarafından kendisi için özel hazırlanan bisikletle yarıştığını ifade eden Özdemir, “Benim en büyük ödülüm bu yarışı bitirmek” dedi. Özdemir, daha fazla sayıda engelli sporcuyu bu tür yarışlarda görmek istediğini belirterek, kendisi gibi engelli bireylere, “utanmamaları” çağrısında bulundu. Özdemir, “Ben sınırlarımı keşfetmeye çıktım. Sınırlarımı keşfederken de yılmadım” diye konuştu.
Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye'nin de artık Avrupa'da yarışan engelli bir sporcusu var. Burada olimpik düzeydeki bir yarışı tamamladım. Engelli vatandaşlara örnek olacak bir başarı elde ettim. Çok sayıda uluslararası yarışlara katılarak başarı elde ettim. 2003 yılında Yunanistan'daki şampiyonada engellilerle yarışarak şampiyon oldum. 2006 yılında Hollanda'da düzenlenen dünya şampiyonasında 42 kilometre koşarak 6'ncı oldum. 2007 yılında Çek Cumhuriyeti'ndeki Avrupa şampiyonasında 5'incilik elde ettim. 2008 yılında Pekin'de düzenlenen olimpiyatta 42 kilometrelik maratonu 13. sırada tamamladım, 2010 yılındaki ultra maratonda 240 kilometrelik koşuda 5. oldum.”

Tekerlekli Sandalye