Tüm hakların değerlendirildiği tek bir sağlık raporu almak için dilekçe

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
1- Herhangi bir kurumun sevki ile sağlık raporu almak için hastaneye başvurun (kurum sevki olması hem rapor için ücret ödenmemesi demek, hem de raporun sahihliğinin sağlanması)

2- Hastaneye sevkle gittiğinizde aşağıdaki dilekçeyi ekleyin sevk kağıdının üstüne ve kapsamlı bir rapor talep edin;

................... Hastanesi Başhekimliği'ne

... / ... / 2010

16 Temmuz 2007 günkü Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'in 'Özürlü sağlık kurulu raporunun doldurulması'nı düzenleyen 9. maddenin 5. fıkrası,

"Özürlü sağlık kurulu raporlarında, raporun kullanım amacı bölümüne; bireyin özür grubuna uygun hakları, özürlü sağlık kurulunca değerlendirilerek bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-3 sayılı formda gösterilen raporun arka yüzünde bulunan açıklamalar bölümü dikkate alınarak yazılır. Raporun kullanım amacı bölümüne, bireyin özür grubuna uygun hakları değerlendirilerek yapılan değerlendirmeler; sonuç bölümüne evet, hayır ya da değerlendirilmedi ibarelerinden birisi kullanılmak suretiyle yazılır ve bu bölüm hiçbir suretle boş bırakılmaz."

talimatını; 'Özürlü sağlık kurulu raporunun tasdiki ve verilişi'ni düzenleyen 14. maddenin 2. fıkrası ise,

"Özürlü Sağlık Kurulu Raporunun bir nüshası ilgili kişiye verilir. İlgilinin talebi üzerine hazırlanmış olan özürlü sağlık kurulu raporlarından; özürlünün kullanabileceği hakları sayısınca çoğaltılarak imza edilir, onaylanır ve mühürlenerek ilgiliye verilir."

Talimatını vermektedir.

Bu hükümler çerçevesinde, sakat statüsünde çalışıp çalışamayacağıma ve hangi işlerde çalışamayacağımz [ayakta yapılması gereken işlerde çalışamaz], sakatlık/vergi indiriminden yararlanıp yararlanamayacağıma, 2022 sayılı yasadan yararlanıp yararlanamayacağıma, evde bakım hizmetinden yararlanıp yararlanamayacağıma, dair ibarelerin eksiksiz doldurularak, 5 nüsha halinde tarafıma sağlık kurulu raporu verilmesini arz ederim

• ad soyad;
  • imza,
  • resim,
  • tc kimlik numarası,
  • adres,
  • telefon,

Siyah ile yazılan bölüme eklenebilecek haklar;
  • * H sınıfı ehliyet alabilir,
  • * Özel tertibatlı otomobil kullanabilir,
  • * Özel eğitim amaçlı değerlendirilmesi uygundur,
  • * 2022 sayılı yasadan yararlanabilir,
  • * Evde Bakım Aylığı alabilir,
  • * Sakat statüsünde çalışabilir,
  • * Gelir Vergii muafiyetinden yararlanabilir,
  • * Özürlü Kimlik Kartı alabilir,
  • * Diğer; (Açıklayınız)
  • * Çalıştırılamayacağı iş alanları;

Bu şekilde tek bir raporla tüm işlerimizi halletmek bize yasaların verdiği bir haktır. Ama hastaneler ve kurumlar bu hakkımızı gasp etmektedirler. Bize düşen, ısrarla hakkımızı aramak ve gerekirse BİMER kanalıyla hakkımızı gasp eden kişi ve kurumlar hakkında şikayette bulunmak ve hakkımızı söke söke almaktır.

Not; (Siyah yazılı ibareleri kendinize göre düzenleyebilirsiniz)

Moderatörün son düzenlenenleri:
F

Fırtına

Guest
Daha önce rapor almış ve/fakat raporu kaybetmiş ya da ibare ekletmek istiyorsanız..

Daha önce yetkili hastaneler'den birinden sağlık kurulu raporu almışsanız ve/fakat elinizde bir nüsha yok ya da raporda kullanım amacınıza uygun ibare bulunmuyorsa, o hastaneye aşağıdaki dilekçe ile başvurup, gerekli ibarelerin yer aldığı dilediğiniz sayıda rapor nüshası talep edebilirsiniz.

... / ... / 2010

xx/xx/xx tarihinde hastanenizden sağlık kurulu raporu almış bulunmaktayım. Ne var ki bazı haklardan yararlanabilmem için bu raporun -kullanabileceğim haklara dair ibareler eklenmiş- nüshalarına ihtiyacım var.

16 Temmuz 2007 günkü Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'in 'Özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi'ni düzenleyen 13. maddesi,

''(4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce Özürlü Sağlık Kurulu Raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce Özürlü Sağlık Kurulu Raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez.''

Talimatını; 'Özürlü sağlık kurulu raporunun doldurulması'nı düzenleyen 9. maddenin 5. fıkrası,

"(5) Özürlü sağlık kurulu raporlarında, raporun kullanım amacı bölümüne; bireyin özür grubuna uygun hakları, özürlü sağlık kurulunca değerlendirilerek bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-3 sayılı formda gösterilen raporun arka yüzünde bulunan açıklamalar bölümü dikkate alınarak yazılır. Raporun kullanım amacı bölümüne, bireyin özür grubuna uygun hakları değerlendirilerek yapılan değerlendirmeler; sonuç bölümüne evet, hayır ya da değerlendirilmedi ibarelerinden birisi kullanılmak suretiyle yazılır ve bu bölüm hiçbir suretle boş bırakılmaz."

Talimatını; 'Özürlü sağlık kurulu raporunun tasdiki ve verilişi'ni düzenleyen 14. maddenin 2. ve 3. fıkrası ise,

"(2) Özürlü Sağlık Kurulu Raporunun bir nüshası ilgili kişiye verilir. İlgilinin talebi üzerine hazırlanmış olan özürlü sağlık kurulu raporlarından; özürlünün kullanabileceği hakları sayısınca çoğaltılarak imza edilir, onaylanır ve mühürlenerek ilgiliye verilir. Kurum müracaatlarında ise raporun bir nüshası raporu isteyen kuruma gönderilir.

(3) Raporun bir nüshası, gerektiğinde belgelendirilmesi amacıyla raporu veren sağlık kuruluşunda saklanır."

Talimatını vermektedir.

Bu hükümler çerçevesinde, sakat statüsünde çalışıp çalışamayacağıma, sakatlık/vergi indiriminden yararlanıp yararlanamayacağıma, 2022 sayılı yasadan yararlanıp yararlanamayacağıma dair ibarelerin eksiksiz doldurularak, 5 nüsha halinde tarafıma sağlık kurulu raporu verilmesini arz ederim

ad soyad,

imza,

resim,

tc kimlik numarası,

adres,

telefon,

F

Fırtına

Guest
MEB sınavlarında yukarıdaki dilekçelerde siyah renkle yazılan raporun kullanılabileceği haklar kısmına şu ifadeleri de ekeletebilirsiniz.

* 4857 sayılı İş Kanunu'nun 30. maddesi kapsamında özel sektör ile kamu kurum ve kuruluşlarında sakat statüsünde çalışıp çaılşamayacağıma,

* Öğretmen olarak görev yapıp yapamayacağıma,

* 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 31. maddesi kapsamında sakatlık indiriminden yararlanıp yararlanamayacağıma,

F

Fırtına

Guest
Eğer hastane bir üstteki dilekçenizi kabul etmezse, hemen BİMER'e şikayet edin.

(siyah yerleri kendinize göre düzenleyin)

xx tarihinde xx hastanesinden sağlık raporu aldım. Ne var ki daha sonra 2022 sayılı yasadan yararlanabilmek için yeniden rapor almam gerekti. Bunun üzerine mevzuata göre mükerrer rapor alamayacağım için aynı hastaneye aşağıdaki dilekçe ile başvurdum ve raporuma "sakat statüsünde çalışıp çalışamayacağıma, sakatlık/vergi indiriminden yararlanıp yararlanamayacağıma, 2022 sayılı yasadan yararlanıp yararlanamayacağıma" dair ibarelerin eklenmesini ve 5 nüsha halinde tarafıma verilmesini talep ettim.

Ne var ki hastaneden bana verilen yanıtta, rapora bir eklemenin yapılamayacağı ve yeniden rapor çıkartmam gerektiği ifade edildi. Oysa hastaneye sunduğum aşağıda yer alan dilekçemde de görüleceği üzere, ilgili yönetmelik mükerrer raporu yasaklamış ve hastanenin talebimi karşılamasını zorunlu kılmıştır.

Sonuç olarak bu açık düzenlemeye talebimi yerine getirmeyen hastane yetkililerinin uyarılmasını, kullanabileceğim hakların eklendiği 5 nüsha raporun tarafıma verilmesinin sağlanmasını arz ve talep ederim.

EK; xx tarihinde hastaneye sunduğum ve kabul görmeyen dilekçem.

alıntı

Mustife

Üye
Üye
Daha önce yetkili hastaneler'den birinden sağlık kurulu raporu almışsanız ve/fakat elinizde bir nüsha yok ya da raporda kullanım amacınıza uygun ibare bulunmuyorsa, o hastaneye aşağıdaki dilekçe ile başvurup, gerekli ibarelerin yer aldığı dilediğiniz sayıda rapor nüshası talep edebilirsiniz.

... / ... / 2010

xx/xx/xx tarihinde hastanenizden sağlık kurulu raporu almış bulunmaktayım. Ne var ki bazı haklardan yararlanabilmem için bu raporun -kullanabileceğim haklara dair ibareler eklenmiş- nüshalarına ihtiyacım var.

16 Temmuz 2007 günkü Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'in 'Özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi'ni düzenleyen 13. maddesi,

''(4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce Özürlü Sağlık Kurulu Raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce Özürlü Sağlık Kurulu Raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez.''

Talimatını; 'Özürlü sağlık kurulu raporunun doldurulması'nı düzenleyen 9. maddenin 5. fıkrası,

"(5) Özürlü sağlık kurulu raporlarında, raporun kullanım amacı bölümüne; bireyin özür grubuna uygun hakları, özürlü sağlık kurulunca değerlendirilerek bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-3 sayılı formda gösterilen raporun arka yüzünde bulunan açıklamalar bölümü dikkate alınarak yazılır. Raporun kullanım amacı bölümüne, bireyin özür grubuna uygun hakları değerlendirilerek yapılan değerlendirmeler; sonuç bölümüne evet, hayır ya da değerlendirilmedi ibarelerinden birisi kullanılmak suretiyle yazılır ve bu bölüm hiçbir suretle boş bırakılmaz."

Talimatını; 'Özürlü sağlık kurulu raporunun tasdiki ve verilişi'ni düzenleyen 14. maddenin 2. ve 3. fıkrası ise,

"(2) Özürlü Sağlık Kurulu Raporunun bir nüshası ilgili kişiye verilir. İlgilinin talebi üzerine hazırlanmış olan özürlü sağlık kurulu raporlarından; özürlünün kullanabileceği hakları sayısınca çoğaltılarak imza edilir, onaylanır ve mühürlenerek ilgiliye verilir. Kurum müracaatlarında ise raporun bir nüshası raporu isteyen kuruma gönderilir.

(3) Raporun bir nüshası, gerektiğinde belgelendirilmesi amacıyla raporu veren sağlık kuruluşunda saklanır."

Talimatını vermektedir.

Bu hükümler çerçevesinde, sakat statüsünde çalışıp çalışamayacağıma, sakatlık/vergi indiriminden yararlanıp yararlanamayacağıma, 2022 sayılı yasadan yararlanıp yararlanamayacağıma dair ibarelerin eksiksiz doldurularak, 5 nüsha halinde tarafıma sağlık kurulu raporu verilmesini arz ederim

ad soyad,

imza,

resim,

tc kimlik numarası,

adres,

telefon,

Merhaba fırtına bugun vergi indirim belgesi için vatan caddesindeki birime gittim 2002 yılında Haydarpaşa numune hastanesinden özürlü kimliği alır ibaresiyle raporumu aldım bugun o raporu kabul etmeyeceklerini için yeni rapor almanız gerekir diyerek sevk istermisin dediler ne kadar sürer dedim 2 ay dedi randevu süresimi rapor süresimi tam anlamadım bir dilekce ile ordan ayrıldım baska hastanelerden alınan her rapor olur dedi buda garip geldi her hastaneden alınan heyet raporları gecerli degil diye biliyorum 25.012000 yılından itibaren calısıyorum 16 ay raporlu kaldım kademeli engelli emekliliğim 18 yıl 4080 prim gün ile hakediyorum 1 yılım var priminin doldu 5137 lerde ben bu raporumu tekrar yeniletebilirmiyim yazdıklarınızı okudum sevindim ama bürokrasi ile ugrasıypruz diye de zaman geçer haklarımızı kaybedersek ne yaparız ne yapmamız lazım tesekkürler

Tekerlekli Sandalye