Tüm Yönleriyle Engelli Memurun Emekliliği

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tekrardan merhaba [MENTION=21203]Ümitoğuz[/MENTION] bey, siz SGK ya kademeli engelli erken emekliliğinden faydalanmak amacıyla başvuruda bulunabilirsiniz yada kendiniz yeniden sağlık kurulu raporu alarak başvuruda bulunabilirsiniz. Sorunuzu TSK mensuplarının emekliliğiyle ilgili çok donanımlı bir arkadaşıma Ayşe Sarı'ya ilettim. Kendisi özel olarak TSK çalışanı memurların emekliliğiyle ilgilenen biridir. İsterseniz benimde selamımı ileterek kendisine şu numaradan ulaşıp sorunuzu birde ona sorabilirsiniz. 0312 304 11 00

ali_korkmaz

Üye
Üye
emeklilik

Merhaba,
Kamuda görev aldığınızı varsayarak soruyorum. İlk sigortalılık tarihinde sakatlık oranınız % (yüzde) kaçtı, kamuya sakat statüsündemi girdiniz ve hangi tarihte girdiniz?

benim emeklim dolmasina rağmen olamiyorum işe giriş tarihi 01.03.2000 şu an emekli olduğum takdirde alacağim maaş 1240 tl eşitlik nerede normal emekli olanlar gibi neden maaş verilmiyor anlamiyorum bu yuzden emekli olmamiyorum devletimizin bunu acilen duzltmesi lazim slm saygilar

kaptanoz

Üye
Üye
merhaba

Kardeşimin emekliliği hakkında bilgi sormak istiyoum.

1995 girişli meb de memur 23 yıllık hizmeti var.

sonradan engellilik durumu ortaya çıktı.

şimdi %45 ile devlet eğitim ve araştrma hastenesinden engellilik için doktor kurula % 45 ile yazdı tek hastalıktan psikiyatrik bir hastlalık.

haftaya kurula gireceğiz. Kurul raporunda yazması gereken önemli ibareler var mı bu emeklilik için % 45 iş gücü kaybı yazıyordu benim gördüğüm doktorun raporunda bu yeterli mi?

Kurul sonucu da inşallah %45 çıkarsa direk sgk'ya başvurabiliyor muyuz emeklilik için.

Ayrıca maliye bakanlığına DA vergi indirimi İÇİN başvurmamıza gerek var mı? Memurlarda malum olmuyormuş vergi indiriminden emeklilik.

Emeklilik için, direk bağlı bulunan ilçe milli eğitim müdürlüğüne emeklilik dilekçesi vermek ve raporu göndermek yeterli oluyor mu?

Teşekkür ederim.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
merhaba

Kardeşimin emekliliği hakkında bilgi sormak istiyoum.

1995 girişli meb de memur 23 yıllık hizmeti var.

sonradan engellilik durumu ortaya çıktı.

şimdi %45 ile devlet eğitim ve araştrma hastenesinden engellilik için doktor kurula % 45 ile yazdı tek hastalıktan psikiyatrik bir hastlalık.

haftaya kurula gireceğiz. Kurul raporunda yazması gereken önemli ibareler var mı bu emeklilik için % 45 iş gücü kaybı yazıyordu benim gördüğüm doktorun raporunda bu yeterli mi?

Kurul sonucu da inşallah %45 çıkarsa direk sgk'ya başvurabiliyor muyuz emeklilik için.

Ayrıca maliye bakanlığına DA vergi indirimi İÇİN başvurmamıza gerek var mı? Memurlarda malum olmuyormuş vergi indiriminden emeklilik.

Emeklilik için, direk bağlı bulunan ilçe milli eğitim müdürlüğüne emeklilik dilekçesi vermek ve raporu göndermek yeterli oluyor mu?

Teşekkür ederim.

Merhaba,
Geçmiş olsun öncelikle.

1-Sizin durumunuzda %45 emeklilik için yeterli olur.

2-Doktor %45 diye yazdıysa muhtemelen kuruldan da rapor 45 çıkar.

3-Emeklilik için çalıştığı kuruma bir dilekçe verip ekine de bu bu çıkan raporu eklemeniz süreci başlatmak için yeterli olur.
(Memur emekliliğinde Süreç SGK'dan değil; memurun çalıştığı kurumdan başlatılır.)

4-(Benim bildiğim kadarıyla) Vergi indirimi almak çalışanlara menfaat sağlar; Emekli maaşına katkısı yoktur.

kaptanoz

Üye
Üye
Merhaba,
Geçmiş olsun öncelikle.

3-Emeklilik için çalıştığı kuruma bir dilekçe verip ekine de bu bu çıkan raporu eklemeniz süreci başlatmak için yeterli olur.
(Memur emekliliğinde Süreç SGK'dan değil; memurun çalıştığı kurumdan başlatılır.)

4-(Benim bildiğim kadarıyla) Vergi indirimi almak çalışanlara menfaat sağlar; Emekli maaşına katkısı yoktur.

Son bi şey, aynı vergi indirimi gibi burada da yetkili herhangi bir hastaneden alınan rapor geçerli değil mi? Ankara eğitim ve araştırmadan alacaz inşallah ama çalıştığı şehri farklıydı. Çalıştığı il veya şu bu hastane gerekmiyor değil mi sgk açısından.

Teşekkür ederim, Allah razı olsun.

kaptanoz

Üye
Üye
Merhaba,
Geçmiş olsun öncelikle.

Son bi şey, aynı vergi indirimi gibi burada da yetkili herhangi bir hastaneden alınan rapor geçerli değil mi? Ankara eğitim ve araştırmadan alacaz inşallah ama çalıştığı şehri farklıydı. Çalıştığı il veya şu bu hastane gerekmiyor değil mi sgk açısından.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör

1- Milli Eğitim durumu SGK'ya bildirir, SGK gerek görürse sizi başka bir hastaneye sevk eder, burada durum yeniden değerlendirilir. Muhtemelen emekli olur.

2- Veya: Dilekçenize ekleyeceğiniz %45'lik rapor SGK'ca yeterli görülüp sizi başka hastaneye sevk etmeden emekli eder.

Süreç, öyle bir iki günde bitmeyecek; belki haftalar alacaktır bu yazışmalar. Sabırla sizden istenen işleri/işlemleri yerine getirirseniz İnşallah emekli olursunuz.

kaptanoz

Üye
Üye
1- Milli Eğitim durumu SGK'ya bildirir, SGK gerek görürse sizi başka bir hastaneye sevk eder, burada durum yeniden değerlendirilir. Muhtemelen emekli olur.

2- Veya: Dilekçenize ekleyeceğiniz %45'lik rapor SGK'ca yeterli görülüp sizi başka hastaneye sevk etmeden emekli eder.

Süreç, öyle bir iki günde bitmeyecek; belki haftalar alacaktır bu yazışmalar. Sabırla sizden istenen işleri/işlemleri yerine getirirseniz İnşallah emekli olursunuz.

Anladım, çok teşekkürler, başarılar.

kaptanoz

Üye
Üye

Son bir şey sorabilir miyim. Diyelim ki raporu kurumumuza gönderdik o da sgk ya yazıyı yazdı. Hemen işten ayıramıyor çünkü cevabı bekleyecek ama Bu 2 ayı bulacak gibi en erken bu süre zarfında engelli personel çalışmak zorunda mı? Yoksa izin veya raporlu mu sayılıyor? Çalışacak durumu yoksa ve istifa ederse bu süreci etkiler mi?

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Yıllık İzin hakkı varsa kullanabilir. Veya -rahatsızlığı varsa- Rapor da alabilir.
İstifa ederse, Emeklilik hakkını kullanmaktan vazgeçmiş sayılacaktır.

kaptanoz

Üye
Üye
Anladım. Belki de Ekim de yaşa takılan yasası çıkar o zaman hiç gerek kalmayabilir inşallah. Teşekkürler İyi Çalışmalar.

erhan öney

Üye
Üye
iyi günler benim kafam karıstı iyice bana yardımcı olabicek biri varmı acaba ?
Ben 02/07/1984 doğumluyum 2012 senesinde beyin tümoru tehsisi ile ameliya oldum ve yuzde 42 rapor aldım süresiz vergi indiriminden yararlandım sigortaya ilk giriş tarihim 27/07/2000 senesi şimdi ben ilk prim yatan tarihde 16 yasındaydım kademeli emeklilik yasası faydalanırsam şimdi ilk prim yatan tarihe göre 18 yıl 4020 yararlana biliyorum ama 18 yasımı doldurduğum tarih de olursa 02/07/2002 tariğinde 19 yıl 4250 gün tabi etmekde şimdi ben hangi tarihe göre hesaplayacağım sonucda 18 yıl 4020 gün den hak kazanmısım bunu ileri atması beni madul etmede bunun icin izlemem gereken yol sizce ?

yusuf4242

Üye
Memurlukta emeklilik sarti e devlette tescil ve hizmet kaydi bolumunde 4a 4b 4c kisminda ne zaman emekli olacaginiz yaziyor artik benim ogrenmek istedigim malulen emeklilik sarti memurlukta 60 rapor 10 yil hizmet suresi prim de isteniyor mu acaba

SM-G610F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

yusuf4242

Üye
Çalışma gücünün %60'ını veya görevini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü, ilk defa sigortalı olarak işe girişinden önce kaybetmiş olan memurlar ise malul sayılmazlar.

yusuf4242

Üye
Ise engelli raporu ile giren malul sayilmiyor ve yararlanamiyor galiba bu dogru mu yani 15 yil beklemmemiz gerekiyor galiba sizofreni hastadiyim cok zorlaniyorum calismakta yoksa emekli olmak icin filan ugrasmazdim evde durmak hicbisey yapmadan oda kotu ama gercekten cok zorlaniyorum sabah kalkmakta filan.

yusuf4242

Üye
Sigortalılık süresinde 15 yıla tabidir.(Maluliyet Sebebiyle) 01.05.2021 tarihinde emekliliğe hak kazanır.(emekli olabilecek yaş ve/veya tarih, sigortalının halen veya son defa 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine tabi görev yapmış olmaları durumunda geçerli olacaktır.)

yusuf4242

Üye
Lanet olsun emeklilik konusu cok bilinmeyenli denklem gibi bizi bu duruma dusuren devlet mantigina yaziklar olsun yok gunu yok primi kahretsin ya.

kaptanseyfo

Üye
Üye
2006 şubat ayı sigorta girişliğim 2011 engelli raporu aldım 2013 te ömss sınavına girip memur oldum ne zaman emekli olabilirim raporum %45 vergi indirimide var

LG-D693TR cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Tekerlekli Sandalye