Türk Eğitim-Sen'den özür grubu tayinlerinin yılda bir kez yapılmasına tepki

gülümse_hayata

Üye
Üye
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, özür grubu tayinlerinin yılda bir kez yapılmasına karar verilmesinin öncelikle öğretmenlerin hakkını gasp etmek anlamına geldiğini kaydetti.

Koncuk, özür grubu tayinleriyle ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle özür grubu öğretmen tayinlerinin yılda bir kez yapılmasına karar verildiğine işaret eden Koncuk, buna gerekçe olarak da eğitim-öğretimin aksamamasının gösterildiğini ifade etti. Özür grubu tayinlerinin daha önce yılda iki kez yapıldığına işaret eden Koncuk, dolayısıyla özür grubu tayinlerinin yılda bir kez yapılmasına karar verilmesinin öncelikle öğretmenlerin hakkını gasp

etmek anlamına geldiğini belirtti. Koncuk şunları kaydetti:

"MEB kazanılmış bir hakkı öğretmenlerin elinden alarak büyük bir suç işlemektedir. Şu anda binlerce öğretmen infial halindedir. Özür grubu tayinleri; sağlık, eş durumu ya da eğitim gibi nedenler dolayısıyla yapılmaktadır. Öğretmenlerimiz için ailelerinden bir gün bile ayrı kalmak büyük bir zulümken, aylarca, yıllarca ayrı kalmak büyük bir yıkımdır. Sağlık sorunları ya da eğitim nedeniyle özür grubu tayini isteyen bir öğretmenin dört ay daha beklemeye zamanı dahi yokken, ona 'bekleyeceksin' demek adeta

işkenceyle eşdeğerdir. Moral ve motivasyonu bozulan öğretmenlerden verimli bir çalışma beklenmesi ise imkansız hale gelmektedir. Özür grubu tayinin ne anlama geldiğini bilmeyenler ya da bilmesine rağmen işine gelmeyenler büyük bir vebalin altına girmektedir. Öğretmenlerimizin elinde olmayan nedenlerden dolayı özür grubu tayini istemesi kadar insani bir durum sözkonusu olamaz. Ancak bakanlık bunu bile öğretmenlere çok görmekte, aileleri birer birer parçalamaktadır. Oysa aile bütünlüğünün korunmasının çok

önemli olduğu düşünüldüğünde ya da öğretmenlerin eğitim ve sağlık gibi nedenlerle tayin istemesinin keyfi değil, haklı gerekçeleri olduğu göz önüne alındığında Milli Eğitim Bakanlığı'nın çok daha hassas davranması gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in bu noktada empati kurmasını istiyoruz. Sayın Bakan kendisini ailesinden ayrı kalan, sağlık sorunları ile boğuşan, yüksek lisans ya da doktora yaparak eğitimini sürdürmek isteyen öğretmenlerin yerine koymalı ve ne hissettiğini bizlere anlatmalıdır."

Özür grubu tayinlerinin yılda bir kez yapılması kararının Ulusal Öğretmen Stratejisi Çalıştayı'nda da ele alındığını, bu çalıştayda tayinlerin yılda iki kez yapılması kararı alındığını ifade eden Koncuk, "Milli Eğitim Bakanı Dinçer çalıştay sonuçlarını dikkate almayacaksa, o halde bu çalıştay için neden bu kadar emek, zaman ve enerji harcanmıştır? Her şeyi sadece Sayın Bakan biliyorsa, o zaman bu konu ile ilgili eğitimcilerin görüşlerinin alınmasının anlamı neydi? Bakan Dinçer'in bir an önce bu inatçı

tutumundan vazgeçmesi ve öğretmenlerin çığlıklarına kulak vererek, özür grubu tayinlerini yılda iki kez yapması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Dinçer'in özür grubu ataması bekleyenlerin sayısının 'topu topu 300 kişi' olduğunu söylediğine işaret eden Koncuk, Bakanın bu beyanının neye dayanağını merak ettiklerini ifade etti. Bugün 300 değil, binlerce öğretmenin özür grubu tayini beklediğini kaydeden Koncuk, ayrıca sorunları sayı üstünlüğüne göre değerlendirmenin son derece yanlış olduğunu ifade etti. Koncuk açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Özür grubu mağduru bir kişi bile olsa, bakanlık gereken duyarlılığı göstermelidir. Özür grubu öğretmen tayinleri, eğitimcilerin özel hayatlarını doğrudan etkileyen son derece hassas ve önemli bir konudur. Bu kadar çok sayıda öğretmeni çaresiz ve yalnız bırakmak adil değildir, onların yaralarını daha da deşmek, acılarını daha da derinleştirmek anlamına gelmektedir. Özür grubu tayinlerine üç ay kala tayinlerin yılda bir kez yapılacağının açıklanması öğretmenlerin heyecanlarını, umutlarını kursaklarında

bırakmıştır. Eşlerinden, çocuklarından ayrı kalan, ailelerine kavuşacakları günü heyecanla bekleyen öğretmenler, MEB'in eziyetinin bir an önce son bulmasını istemektedir. Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı, 10 Aralık tarihine kadar özür grubu tayinlerinin yılda iki kez yapılacağını açıklamazsa, Türk Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem yapacağız. Sendikamız, özür grubu mağduru öğretmenler, eşleri ve çocuklarıyla birlikte bakanlık önünde Bakan Dinçer'i protesto edecek ve özür grubu

tayinlerinin yılda iki kez yapılmasını isteyecektir. 10 Aralık 2011 tarihinde saat 12.30'da MEB önünde yüzlerce öğretmen ve aileleriyle büyük bir eylem yapacak olan Türk Eğitim-Sen, bu sorun çözülünceye kadar bakanlık kapılarını aşındıracak ve mücadelesini sürdürecektir."

İhlas Haber Ajansı

fatih33

Üye
Üye
burası türkiye engellilere her yerde zulüm var

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar aslında bu konuda: http://bimerapplication.basbakanlik.gov.tr/Forms/pgMain.aspx ( BIMER'e ) , T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ( OZIDA'ya ) , DPB ( Devlet Personel Başkanlığı'na ) , ..::T.C. M ( Milli Eğitim Bakanlığı'na ) , T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI : ( Cumhurbaşkanlığı'na ) , TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ( Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne ) hakkımızı arayacağımız güzel bir mail hazırlayıp gönderelim diye düşünüyorum....

Tekerlekli Sandalye