Türkiye Beyazay Derneğinde Engelli İnsanlara Hizmette Sınır Yok.!

F

Fırtına

Guest
Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şube Başkanı Salih Arıkan, çaresiz durumdaki engellileri danışmanlık hizmeti ve yatacak yer veriyor.

Doğuştan görme engelli Salih Arıkan, 1977 yılında Manisa'nın Akhisar ilçesinde dünyaya geldiğini, küçük yaşta babasını kaybettiğini ve parasız yatılı okullarda eğitim aldığını anlattı.

Ağabeyini de trafik kazasında kaybettikten sonra çok zor günler geçirdiğini, maddi sıkıntı yaşadığını ifade eden Arıkan, Uşak Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği'nden mezun olduğu halde iş bulamadığını belirtti.

Uzun süre iş aradığını, 2002 ve 2008 yılları arasında Türkiye Beyazay Derneği'nin Basmane'deki şubesinde barındığını kaydeden Arıkan, iş bulmak ve çalışmaktan vazgeçmediğini, 2009 yılında da resmi bir kurumda santral operatörü olarak işe başladığını dile getirdi.

Arkadaşlarının tanıştırdığı bir başka görme engelli Yasemin Hanım ile 2009 yılında evlendiğini söyleyen Arıkan, ''Yalnız ve çok zor günler yaşadım. Açlıktan ölsem de şehirde yaşamayı ve iş bulmayı bırakmayacaktım. Şimdi bir ailem, bir işim var. Diğer engellilerin sorunlarını aşması için çalışıyorum'' diye konuştu.

Yıllarca destek aldığı dernek ile gönül bağı kurduğunu ve şube başkanlığına getirildiğini kaydeden Salih Arıkan, şimdi görme engelli eşiyle diğer engellilere destek olmaya çalıştığını kaydetti.

Dernekte önce bilgisayar kursu açtıklarını ve sadece görme engellilere değil, ağır engeli bulunmayan tüm engellilere eğitim verdiklerini anlatan Arıkan, bilgisayar işletmenliği kursu da açtıklarını, bugüne kadar 25 kişiye meslek edinmesini sağlayacak bilgisayar sertifikası verdiklerini ifade etti.

Tekerlekli Sandalye