Türkiye Engelli Milli Kayakçı Esat Bayındırlı ile Paralimpik Kış Oyunları'nda

gülümse_hayata

Üye
Üye
ABD'de doğan ve 2010 yılına kadar bu ülke için yarışan Bayındırlı, 'yaşlı' olduğu gerekçesiyle ABD Milli Takımı'na alınmayınca, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) ile temasa geçerek Türkiye için yarışmak istediğini söyledi. Federasyonun girişimleriyle Ay-Yıldızılı formayı giyen Esat Bayındırlı, 2014 Soçi Paralimpik Kış Oyunları'na vize almayı başardı. Bayındırlı, Türkiye'nin paralimpik kış oyunlarına katılma hakkını kazanan ilk sporcusu oldu.

engelli-milli-kayakci-esat-bayindirli.jpg

Esat Bayındırlı, yaptığı açıklamada, 19 yaşında geçirdiği trafik kazasında kendi aracının altında kaldığını ve T12 seviyesinde engelli olduğunu belirterek, 'Annem İzmirli, babam İstanbul doğumlu. Ben ABD'de doğdum ve 3 yaşımdan beri kayıyorum. Fakat ne ilginç bir durumdur ki, ancak engelli olduktan sonra keşfedildim' dedi.

Kazanın ardından kaymaya devam ettiğini ve milli takım antrenörlerinden birisinin kendisini keşfederek milli takıma çağırdığını anlatan Bayındırlı, '3 ay kurs gördüm ve 2010 yılına kadar ABD bayrağı için yarıştım. 2010 yılında yaşım büyük olduğu gerekçesiyle milli takıma giremeyebileceğim söylendi. Çok üzüldüm. Çünkü kendimi hala yarışabilecek güçte görüyordum. 51 yaşındayım ama çok tecrübeliyim ve hala iyi kaydığıma inanıyorum. Yarışmalardan çekilmem için henüz çok erken.' dedi.

Tekerlekli Sandalye